میزگرد تخصصی نقش و تأثیر مرجعیت شیعه در غرب

مرجعیت شیعه از طریق مهاجرت عده‌ای از مسلمانان به لندن، انتقال یافت و معرفی شد و این جوامع شیعی با ایجاد مراکز و شبکه‌های بین‌المللی، حالتی جهانی به خود گرفتند که در این زمینه نقش مرجعیت ایران به‌مراتب بیشتر بود. 

 

میزگرد تخصصی «نقش و تأثیر مرجعیت شیعه در غرب» 

 

پروفسور اولیور شاربروت از دانشگاه بیرمنگام

به همت گروه جریان شناسی فکری و معرفتی جهان اسلام، میزگرد تخصصی با عنوان «نقش و تاثیر مرجعیت شیعه در غرب» در تاریخ سه شنبه 25/ 02/ 1397 برگزار گردید. این میزگرد  طی همکاری پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام با بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد و پروفسور اولیور شاربروت، استاد و پژوهشگر مطالعات اسلامی از دانشگاه بیرمنگام انگلستان آخرین یافته های خود را درباره تاریخچه حضور و وضعیت فعلی شیعیان در لندن؛ سازمان‌ها و نهادهای اصلی شیعیان در لندن و ارتباط هریک از آنها با مراجع شیعه و همچنین تأثیر مرجعیت شیعه بر جوانان در لندن و فعالیت‌های مختلف آنان ارائه نمودند. 

در این میزگرد تخصصی که با پرسش و پاسخ همراه بود، چند تن از اساتید و پژوهشگران به نقد دیدگاه ها و طرح نظرات خود درباره نقش و تاثیر مرجعیت شیعه در غرب پرداختند. گزارش تفصیلی این میزگرد به شرح ذیل می باشد:

 

خیرمقدم و بیانات ابتدایی حجت‌الاسلام عصارزاده

بسم‌الله الرحمن الرحیم. جلسه کنونی میزگرد تخصصی نقش و تأثیر مرجعیت شیعه در غرب با حضور دکتر شاربروت است و در طی همکاری المصطفی با بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی این نشست شکل گرفت. از سوی المصطفی به میهمانان خیرمقدم می‌گویم و از مدیرعامل محترم بنیاد جناب حجت السلام دکتر مرویان و معاونت محترم پژوهش بنیاد جناب آقای ناجی که مقدمات این نشست را فراهم کردند، تشکر و قدردانی دارم. پژوهشکده بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام افتخار دارد که از جناب آقای دکتر شاربروت از اساتید دانشگاه بیرمنگام دعوت کردند. ایشان در زمینه شیعه و مرجعیت شیعه مطالعاتی داشته‌اند و امروز به مشهد آمده‌اند تا در این زمینه مطالب خود را ارائه کنند. ایشان تا حدودی به زبان فارسی مسلط هستند اما مطالب خود را به زبان انگلیسی مطرح خواهند کرد و سپس آقایان دکتر رقوی و دکتر احیا حسینی نکاتی را مطرح خواهند کرد و در ادامه دو تن از پژوهشگران محترم بنیاد مطالبی را ایراد خواهند کرد. از آقای پروفسور دعوت می‌کنم که مطالب خود را بفرمایند.

 

سخنرانی پروفسور الیور شاربروت

سلام‌علیکم. تشکر می‌کنم از اینکه جامعه المصطفی العالمیه این‌جانب را دعوت کرد و این فرصت به من داده شد و خوشحالم و مفتخرم که می‌توانم نظرات و نتایج تحقیقاتم را بیان کنم. من همکاری‌های متعددی با جامعه المصطفی داشته و دارم. ازجمله قبلاً در المصطفای قم مطالبی را مطرح کرده‌ام و همچنین همکاری با کالج اسلامی المصطفی در لندن داشته‌ام. می‌خواهم درباره تحقیقات اخیرم درباره وضعیت شیعیان امامیه در لندن صحبت کنم و به‌صورت خاص در زمینه نقش و تأثیر مرجعیت شیعه در لندن بحث را شروع کنم.

مطالب بنده سه بخش خواهد داشت:

  • بخش اول: درباره تاریخچه حضور و وضعیت فعلی شیعیان در لندن
  • بخش دوم: درباره سازمان‌ها و نهادهای اصلی شیعیان در لندن و ارتباط هریک از آنها با مراجع شیعه
  • بخش سوم: نگاه کلی به تأثیر مرجعیت شیعه بر جوانان در لندن و فعالیت‌های مختلف آنان.

اما قبل از ورود به بحث اصلی، دو نکته را به‌صورت مقدمه بیان کنم:

  • ما می‌دانیم که مراکز اصلی شیعیان نجف، قم و مشهد هستند ولی از این‌ها گذشته لندن هم به‌عنوان مرکز اجتماع و فعالیت شیعیان در غرب شناخته می‌شود و از این بعد اهمیت دارد که به وضعیت شیعه در آن بپردازیم.
  • مرجعیت شیعه از طریق مهاجرت عده‌ای از مسلمانان به لندن، انتقال یافت و معرفی شد و آنها با ایجاد شبکه‌های بین‌المللی، حالتی جهانی به خود گرفتند که در این زمینه نقش مرجعیت ایران به‌مراتب بیشتر بود.

بخش اول: تاریخچه حضور و وضعیت فعلی شیعیان در لندن

اما بخش اول سخنان من، مرکز تجمع شیعیان لندن در شمال غربی لندن در محله‌ای بنام برند می‌باشد که در بین اهالی لندن به منطقه شیعیان شناخته می‌شود. در این محله خاص، حدود بیست حسینیه وجود دارد که از کشورهای مختلف عراق، پاکستان، ایران و ... گرد هم آمده‌اند. همچنین دفاتر مراجع شیعی مانند آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله خویی و مقام معظم رهبری وجود دارند که به‌راحتی قابل‌مشاهده هستند. همچنین در این منطقه 3 مدرسه خصوصی و دو کالج زیر نظر شیعیان اداره می‌شود.

اکثریت مؤسسات شیعیان در لندن توسط شیعیان عراقی اداره می‌شود که به‌نوبه خود از مراجع و گروه‌های سیاسی خاصی نشست می‌گیرند. بعد از شکست انتفاضه مردمی در عراق در سال 1991 میلادی، شیعیان به لندن آمدند و این مراکز را تأسیس کردند؛ اما با مروری تاریخی متوجه می‌شویم که اولین فعالیت‌های مذهبی در لندن توسط ایرانیانی صورت گرفته است که در سال‌های 1960 تا 1970 میلادی توسط فرزند آیت‌الله حجتی انجام‌شده است. ایشان برای برگزاری مراسم رسمی و مذهبی به لندن مهاجرت نموده و عهده‌دار این فعالیت‌های مذهبی شدند.

بخش دوم: سازمان‌ها و نهادهای اصلی شیعیان در لندن و ارتباط هریک از آنها با مراجع شیعه

در اینجا فقط به سه مرکز اشاره می‌کنم:

الف) مجمع جهانی اسلام[1]

مرکز اول، مجمع جهانی اسلامی و حسینیه‌ای است که توسط یکی از فرزندان آیت‌الله محمدرضا گلپایگانی تأسیس‌شده است. این حسینیه در منطقه ثروتمند نشین لندن واقع‌شده است که بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی در این منطقه ساکن هستند. این مرکز دارای کتابخانه، اتاق جلسات و ... بوده و دفتر آیت‌الله گلپایگانی نیز در آن واقع شده است؛ لذا نقش مهمی را در بین شیعیان ایفا می‌کرد.

 

 اگرچه این مرکز هنوز هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ اما بعد از رحلت آیت‌الله گلپایگانی تا حدود زیادی از نقش و اهمیت آن در بین شیعیان کاسته شد؛ زیرا آنها جایگاه خود را به‌عنوان نماینده یک مرجع خاص از دست دادند.

 

ب) بنیاد آیت‌الله خویی[2]

مرکز دوم، بنیاد آیت‌الله خویی است که در سال 1989 میلادی تأسیس شد و علاوه بر اداره دو مدرسه خصوصی، نمایندگی رسمی آیت‌الله خویی در لندن را هم به عهده گرفت. بعد از انتفاضه عراق و محدودیت‌های شدید صدام علیه شیعیان، دفتر ایشان در زمان حیات آیت‌الله خویی در نجف تصمیم گرفت تا کلیه فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را به لندن منتقل کند. بعد از رحلت آیت‌الله خویی این مرکز نیز به علت نبود اتصال به یک مرجع خاص، نقش و اهمیت خود را تا حدودی از دست داد؛ اما مسئولان آن توانستند این موسسه را تبدیل به نهادی بین‌المللی کنند که در سراسر دنیا شعباتی دارد و عهده‌دار امور خیریه و مدارس خصوصی مذهبی می‌باشد.

امروزه در بریتانیا، بنیاد آیت‌الله خویی مهم‌ترین نماینده جامعه شیعه است؛ زیرا ارتباط خوبی با رسانه‌ها و دولت بریتانیا دارد؛ درنتیجه هرگاه دولت یا رسانه‌ها بخواهند اطلاعاتی درباره شیعه کسب کند، به این بنیاد مراجعه می‌کند. دو سال قبل وزارت آموزش انگلستان برای تدوین و تصویب طرح تحول آموزش‌های دینی به سراغ کلیه دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی رفت و از آنها مشورت گرفت. از میان مؤسسات اسلامی فقط سه سازمان اسلامی مورد مشورت قرار گرفتند و در بین آنها تنها موسسه شیعی بنیاد آیت‌الله خویی بود. وقتی‌که به طرح مصوب می‌نگریم می‌بینیم که این برنامه در زمینه آموزش‌های اسلامی کاملاً تغییر یافته است و علاوه بر اهل سنت به معارف شیعی نیز پرداخته شده است. به نظر می‌رسد این تحول ناشی از ارتباط خوب بنیاد مذکور با دولت انگلستان است.

 

ج) مرکز اسلامی انگلستان[3]

مرکز سوم، مرکز اسلامی انگلستان است که نماینده رسمی مقام معظم رهبری است. این مرکز فعال‌ترین مرکز شیعی در لندن به‌حساب می‌آید. فعالیت‌های دیگر مراکز شیعی منحصر به ملیت خاص است، برای نمونه مؤسسات عراقی برای عراقی‌ها، مؤسسات پاکستانی برای پاکستانی‌ها و ... برنامه دارند؛ اما مرکز اسلامی به جوامع مختلف شیعیان نظر داشته و خصوصاً در ایام عزاداری ماه محرم، برنامه‌هایی به زبان‌های فارسی، عربی، اردو و انگلیسی برگزار می‌کنند. شاید این گستره فعالیت به این دلیل باشد که اغلب ایرانیان حاضر در لندن مذهبی نیستند.

ازجمله فعالیت‌های این مرکز برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی برای معرفی و نمایش آموزه‌های شیعی به غیرمسلمانان می‌باشد. درحالی‌که غالب مراکز دیگر نسبت به غیرمسلمانان اقبال خوبی ندارند، این مرکز برنامه‌های آموزشی خاص برای غیرمسلمانانی دارد که مایل به تحقیق در زمینه اسلام هستند.

در کنار این سه مرکز اصلی، دو موسسه دیگر هم در لندن حضور دارند: بنیاد امام علی علیه‌السلام و بنیاد اهل‌بیت علیهم‌السلام که نمایندگی آیت‌الله سیستانی را به عهده‌دارند و عمده فعالیت آنها برگزاری مراسم و مجالس مذهبی و سنتی شیعیان است و برنامه‌ای برای غیر شیعیان ندارند.

به‌طور خلاصه نقش این مراکز در لندن عبارت‌اند از:

  • نمایندگی مرجعیت شیعه و حلقه اتصال میان مرجعیت و مردم.
  • تبیین و معرفی شیعه به جامعه انگلستان و به‌طورکلی جامعه غربی
  • حمایت و پشتیبانی از جوامع شیعی در غرب و فعالیت‌های آنان.

 

بخش سوم: تأثیر مرجعیت شیعه بر جوانان در لندن و فعالیت‌های مختلف آنان

اما در بخش سوم عرایضم، در ابتدا اشاره‌ای به اصطلاح شیعه انگلیسی و جریان شیرازی‌ها خواهم داشت. جریان شیرازی‌ها در لندن عمدتاً توسط فردی بنام یاسر الحبیب مدیریت می‌شود که وی عهده‌دار شبکه فدک می‌باشد. مرکز فعالیت‌های وی در لندن نیست بلکه در روستایی در حومه لندن مشغول به کارند[4]؛ لذا این جریان علیرغم اینکه به خاطر داشتن شبکه ماهواره‌ای خیلی مشهورند، اما در لندن خیلی شناخته‌شده نیستند و درنتیجه تأثیر چندانی هم ندارند. این گروه بیشتر جوانانی را به دور خود جمع می‌کنند که از بحران هویت رنج می‌برند و تاکنون توانسته گروهی بنام خدام المهدی ایجاد کند. گروهی که به‌طور علنی دست به رفتارهای تند و موهن مانند قمه‌زنی و ... می‌زند. اکثریت جامعه شیعی لندن با این فعالیت‌های مخالف‌اند و آنها را وهابیت شیعی می‌دانند. در این میان به‌طور خاص جوانان شیعه مقیم لندن، نگرانی خاصی داشته و اهتمام جدی نسبت به انجام فعالیت‌های صحیح مذهبی از خود نشان دادند. جوانان شیعه در مقابل این رفتارهای تند و افراطی، گروهی را تشکیل داده‌اند بنام شباب السبطین که در اولین فعالیت رسمی خود به سراغ نمایندگان مراجع شیعه ایران و عراق (نماینده آیت‌الله سیستانی: میلانی و نماینده مقام معظم رهبری: شمالی) رفتند تا نشان دهند که از آنان تبعیت می‌کنند. همچنین آنها با برگزاری دوره‌های آموزشی و فعالیت‌هایی که زیر نظر مراجع می‌باشد، سعی دارند چهره درستی از شیعه را در جامعه انگلستان ترسیم کنند.

در سوی مقابل نیز مراجع شیعه نگران جوانان شیعه در غرب هستند؛ چرا که آنها بیشتر در معرض خطر می‌باشند و حمایت‌هایی را نیاز دارند که نیاز به فعالیت‌های متفاوت مرجعیت دارند. در جوامع غیردینی مانند جامعه لندن، تبلیغ و فعالیت دینی باید غیرمستقیم باشد و نمی‌توان به‌صورت مستقیم و بلافاصله از اسلام و شیعه شروع کنید؛ بلکه بایستی بجای آن دست به فعالیت‌های خیریه‌ای بزنید تا مردم بدانند که شما خوب هستید و به سمت شما جلب شوند و در ادامه تحریک خواهند شد که به شما بپیوندند! نکته دیگر این است که مراجع بایستی فرهنگ مرسوم و پذیرفته‌شده غرب در زمینه آداب و رسوم را مورد توجه قرار دهند و بر اساس آن نسبت به جوانان و پیروی آنان، توصیه‌های خود را ارائه کنند. برای نمونه دست دادن هنگام معارفه، غذا خوردن با دیگران، روزه‌داری و ... ازجمله چالش‌هایی است که باید رفع شود.

اگر تاکنون سؤالی دارید، برای پاسخگویی حاضرم.

 

نقد حجت‌الاسلام دکتر رقوی

با عرض سلام و تشکر از مجریان میزگرد تخصصی و خیرمقدم به جناب آقای پروفسور شاربروت، بنده سؤالم را این‌چنین مطرح می‌کنم که قبل از انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 میلادی، آنچه از شیعیان در غرب نمود داشته است، شیعه اسماعیلیه می‌باشد ولی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی این حالت دگرگون شد و امام خمینی شیعه امامیه را در عرصه اجتماعی و فرهنگی و به‌ویژه سیاسی به غرب شناساند. همچنین علامه طباطبایی خود و شاگردانشان، تفسیر و عرفان شیعه را به غرب معرفی کردند. به نظر شما نقش و تأثیر شخصیت‌هایی همانند امام خمینی و علامه طباطبایی در جوامع شیعی غرب چگونه است؟

پاسخ دکتر شاربروت:

شکی نیست که انقلاب اسلامی در آشنایی غرب با شیعه امامیه، اهمیت سیاسی و فرهنگی آن، تحریک و بسیج جوامع شیعه برای فعالیت‌های مذهبی نقش اساسی داشته است. بسیاری از مراکز اسلامی در لندن از فعالیت‌های امام خمینی الهام گرفتند؛ اما متأسفانه امروزه به علت محدودیت‌های سیاسی که وجود دارد این مراکز برای حفظ جایگاه خود، نمی‌توانند ارتباط مستقیم و رسمی با دولت ایران داشته باشند و باید از انقلاب فاصله بگیرند! از همین رو نقش امام شاید برای عده‌ای مخفی و پوشیده بماند.

 

نقد دکتر احیا حسینی

با عرض سلام و خیرمقدم به دکتر شاربروت، سؤالم از ایشان این است که چگونه به ایده این پروژه دست یافتید؟ هدف شما از این پروژه چه بود؟ اساساً چه چیزی باعث شد به موضوع مرجعیت شیعه علاقه‌مند شوید؟

پاسخ دکتر شاربروت:

این پروژه به چند دلیل انتخاب شد: اولاً، بعد از حادثه 11 سپتامبر در آمریکا، تحقیقات زیادی حول مسلمانان انجام شد و کتب و مقالات متعددی نشر یافت که همه یا بخش عمده آنها حول اسلام سنی بود و درباره شیعه اطلاعات بسیار کمی در حد یک پاراگراف یا پاورقی موجود بود! ثانیاً، لندن به‌عنوان یک مرکز اجتماع شیعیان امامیه و همچنین خوجه ها، نقش مهم و اساسی در عرصه بین‌المللی داراست. برای نمونه دفتر حزب الدعوه در لندن که نمی‌توانست در عراق فعالیت کند، در لندن برنامه‌های سیاسی خود را برای عراق طراحی و پیاده‌سازی می‌کرد و نقش مهمی در مرجعیت آیت‌الله سیستانی داشتند!

با این دو دلیل، هدفم بر آن شد که مردم را آگاه کنم و نشان دهم که مراجع شیعه چه نقشی در اجتماع شیعی ایفا می‌کنند. برای نمونه مستحضرید که تعابیر مختلفی از ولایت‌فقیه وجود دارد و غالباً در غرب چنین طرح می‌شود که نگاه مرجعیت نجف سیاسی نیست! امام بعد از مطالعه و بررسی فعالیت مراجع نجف متوجه می‌شویم که آنها خیلی هم سیاسی هستند و نقش مهمی را در وضعیت سیاسی عراق ایفا می‌کنند.

سؤال: نظر دولت انگلستان درباره شیعه و اصطلاح شیعه انگلیسی چیست؛ چرا که سابقه تاریخی نشان داده است انگلستان نقش مثبتی ایفا نکرده و تلاش داشته تا شیعه و سنی را در مقابل هم قرار دهد! که مقام معظم رهبری هم نسبت به آن هشدار داده‌اند.

پاسخ دکتر شاربروت: من هم با شما موافقم که تاریخ بریتانیا بیانگر استعمارگر بودن بریتانیا است و این را خود مردم بریتانیا هم می‌دانند و حتی مطالعات متعددی هم در این زمینه داشته‌اند که شیوه‌های اختلاف اندازی بین مستعمرات و بهره‌برداری از آنان را مطالعه کرده‌اند. این خوی استعمار گری و بین‌المللی بودن زبان انگلیسی در دنیا سبب شده است که شیعیان هم به انگلیس مهاجرت کنند و به دنبال آنان مراجع نیز در غرب نقش داشته باشند.

اما در بحث شیعه انگلیسی و جریان یاسر الحبیب، دولت توجهی به این اصطلاح و آن جریان ندارد و دولت انگلستان بیش از آن که نگران این اصطلاح باشد، نگران شکل‌گیری اسلام تند و رادیکالی در انگلیس است که غالباً سنی هستند!

 

صحبت‌های پایانی دکتر ناجی؛ معاون بنیاد پژوهش‌های اسلامی

سلام و عرض خسته نباشید دارم به همه میهمانان گرامی و استاد مدعو محترم برنامه. همان‌گونه که به استحضار رسید این جلسه بر طبق تفاهم‌نامه میان بنیاد و المصطفی برگزار شد. بنای ما این است که از پژوهشگران داخل و خارج از کشور دعوت نموده و جلساتی را با آنها داشته باشیم و امیدواریم که تأثیر خود را در جامعه علمی بگذارد. این جلسه هم جلسه خوبی بود و از دکتر شاربروت تشکر می‌کنیم و آمادگی داریم درصورتی‌که نتایج مطالعاتشان درباره نقش و تأثیر مرجعیت شیعه منجر به کتابی شد، آن را به چاپ برسانیم و در اختیار جامعه علمی قرار خواهیم داد.

گفتنی است قبل از بیانات جناب آقای دکتر ناجی، چند تن از حاضران پرسش های خود را مطرح نمودند که توسط پروفسور شاربروت پاسخ مناسب داده شد و در نهایت این نشست با توزیع فیش ناهار مهمانسرای حضرت امام رضا علیه السلام مقارن با اذان ظهر پایان یافت.

 

[1] مجمع جهانی اسلام(Islamic universal association) در سال 1974 میلادی (1352 ش) بنابر دستور مرحوم حضرت آیة الله العظمی گلپایگانی (ره) و با هدف نشر فرهنگ اسلام و آشنایی عموم با مذهب تشیع و رسیدگی به مشکلات دینی مسلمانان به ویژه شیعیان مقیم انگلستان تاسیس شد. سید مهدی گلپایگانی از سوی پدرش آیت الله گلپایگانی عهده‌دار تشکیل این مرکز اسلامی شد و با آمدن به لندن، مکان این مجمع را خریداری و آن را تأسیس کرد. علی عالمی مسؤولیت این مرکز را از سال ۱۳۶۵ شمسی بر عهده دارد.

[2] این مؤسسه (Al-Khoei Foundation) در روز عید غدیر 1371 در شمال شهر لندن منطقهء کِیلبِرْن افتتاح شده است . مرکز یادشده قبلاً کلیسا بوده و پس از تعمیرات اساسی به وسیلهء بنیاد الخویی به تالاری زیبا و جدید برای سخنرانی ها و برنامه های مذهبی تبدیل شده است. سید عبدالصاحب خویی پسر آیت الله خویی در حال حاضر رئیس هیئت مدیره بنیاد امام خویی است.

[3] این مرکز (Islamic Centre of England) در دسامبر 1995 برابر با آذر 1374 زیر نظر آیت اللّه شیخ محسن اراکی(نماینده وقت مقام معظم رهبری مدظله در انگلیس) تأسیس شد. مؤسسهء یادشده که در غرب لندن واقع است. اکنون حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی نماینده مقام معظم رهبری در بریتانیا به اداره آن مشغولند.

[4] وی در دهکده ثروتمند فولمر در اطراف باکینگهام‌شر جنوبی یک کلیسای متروکه را به قیمت ۲ میلیون پوند خریداری کرده و آنرا به مرکز فعالیت‌های خود از جمله شبکه تلویزیونی اش (تلویزیون فدک) تبدیل کرده‌است.

 

«گالری تصاویر»

 

 

 

 

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام » بلامانع است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 فروردين 1398 11:22
  • اندازه قلم