يکشنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٦

مقالات

هادی قربانیار - مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
اطلاعات نادرست بسیاری در مورد اسلام وجود دارد. رسانه های غربی بیشتر افراط گرایی ها و تعصباتی مانند اینکه اسلام یک دین خشن است را به نمایش می گذارند. در همین راستا نیز فیلم ها و برنامه های زیادی در رسانه های غربی تولید می‌شود. تحقیقاتی که در سال 2015 انجام شد، نشان داد که اکثریت آمریکایی ها از اسلام چیزی نمی دانند. طی این بررسی ها 36 درصد ابراز تمایل کردند تا اطلاعات بیشتری در مورد دین داشته باشند. این گونه آمارها ...

حسن توسلی - گفت و گوی ادیان
این مختصر، گزارشی است از کتاب«الفکر الاسلامي قرائة علمیة» که توسط محمد ارکون، فیلسوف و روشنفکر دینی الجزائری نگاشته شده و توسط هاشم صالح از فرانسه به عربی ترجمه شده است. مبنای ما در این گزارش، چاپ دوم ترجمه این کتاب است که توسط انتشارت مرکز الاِنماء القومي بیروت، در سال 1996 منتشر شده است.

غلام احیا حسینی - مطالعات منطقه ای
قرن بیستم و دو دهه ای که از قرن بیست و یکم گذشته است یکی از پرتلاطم ترین دوران حیات تمدن اسلامی به شمار می آید. ظهور و بروز انقلابها و جنبشهای اسلامی، ظهور دولتها و حکومتهای مسلمان و حوادث بسیار تأثیرگذار همچون ظهور احزاب و جنبشهای اسلامی همچون اخوان المسلمین، شکست اعراب از اسرائیل، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، حادثه یازده سپتامبر و ده ها شاهد مثال دیگر این ادعا را به واقعیت نزدیک می کند. اما شاید دو دهه اخیر به سبب ظهور جنبشهای افراطی، سهم مهمی در مطالعات پیرامون جهان اسلام را به خود اختصاص داده است.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
بطور کلی عوامل وعلل زیر را درپیدایی جریان افراطی سلفی در سپهر اسلامی می توان معرفی و موثر دانست: 1-در قرن دوم هجری و پس از آنکه قلمرو جغرافیایی اسلام گسترده و فراخ گردید طبعا جغرافیای فکری واعتقادی آن نیز شاهد تحول بود وتغییراتی را تجربه نمود. از شمار آن ارتباط و تعامل با تمدن ها و فرهنگ هاي دیگر مثل روم، یونان، مصر، هند، چین وفارس و... را می توان اسم برد که نتیجه آن ...

نشست علمی گروه مطالعات منطقه ای
نشست گروه مطالعات منطقه ای با سخنرانی دکتر محمد علی ربانی؛ رئیس مرکز مطالعات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تالار محققان مرکز پژوهشی برگزار شد.  چاپ        ارسال به دوست

درباره مــا

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدّس

 

 

باسمه تعالی

مقدمه:

شکل‌گیری نهادهای کارآمد در مراکز پویایی هم‌چون جامعه المصطفی العالمیه در عین دقت و جامعیت، نیازمند نگاه تحول‌گرایانه و مبتنی بر بازتولید فکر نوین دینی در جهان معاصر است. بازتولید فکر نوین دینی در جهان معاصر که برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله العالیو ریاست محترم المصطفی دام عزهاست، سرمشتق فعالیت‌های مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس قرار گرفته است.

مرکز پژوهشی مشهد با توجه به هم‌جواری با بارگاه ملکوتی و قطب معرفتی علمی حضرت ثامن الحجج علیه السلامو بهره‌گیری از ظرفیت علمی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس، با برخورداری از پژوهشگران توانمند در سال 1392 تأسیس گردید.

اهداف:

·        ساماندهی پژوهش‌های تخصصی با رویکرد تولید علم.

·        نظریه‌پردازی و نوآوری‌های علمی پژوهشی.

·        ارائه راه‌کارهای علمی با پژوهش‌های کاربردی در راستای رفع نیازهای داخلی و بین‌المللی جامعه المصطفی العالمیه.

·        حرکت در جهت فراهم‌سازی مرجعیت علمی جامعه المصطفی العالمیه.

گروه‌های علمی پژوهشی مرکز پژوهشی مشهد:

الف) گروه علمی پژوهشی مطالعات اسلامی و آینده‌پژوهی:

این گروه با بهره‌گیری از فرمایشات مقام معظم رهبریمد ظله العالیتلاش می‌نماید با نگرشی راهبردی و ایجاد بستری مناسب، تلاشی علمی و فراگیر در جهت تدوین مبانی علمی نظام‌ها و الگوهای عینی جامعه اسلامی بر اساس آموزه‌های دینی انجام دهد.

هدف عینی این گروه بر مبنای چشم‌انداز ترسیم شده عبارت است از:

« بررسی شاخصه‌های جامعه اسلامی بر اساس متون دینی »

ب) گروه علمی پژوهشی گفت‌وگوی ادیان:

می‌توان گفت که دین از ارکان و مقوم فرهنگ‌های پیشرو بوده و هست و شناخت دقیق و درک عمیق از دین، اندیشه‌ها و فرهنگ‌های دینی، اهمیت فراوانی دارد. رشد ارتباطات، پیشرفت دانش و سربرآوردن مکتب‌های رقیب فکری در جهان جدید، دین‌داران را به چالشی بزرگ فراخوانده است و تمامی پیروان ادیان به یک اندازه در این چالش سهیم هستند. بنابراین مسلم است که گفت‌وگوی بین دینی در این رویارویی و تقابل، مهم و راه‌گشا می‌باشد. حال، مهم‌ترین دستاورد گفت‌وگو زمانی حاصل خواهد شد که هدف‌های مشترک عملی و نظری میان طرفین گفت‌وگو را در نظر آوریم و به درک اندیشه‌های یکدیگر در فضایی آرام و مترقی اهتمام داشته باشیم. در نتیجه گفت‌وگوی ادیان زمینه‌ساز گفت‌وگوی میان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها خواهد شد. در فضای گفت‌وگو، با احترام متقابل و به دور از تخریب، محیط را برای بیان آزادانه عقاید و باورها جهت رسیدن به معنویتی والاتر فراهم آوریم تا در این محیط، ظرفیت‌های ناشناخته دین اسلام را معرفی کنیم و درکی همدلانه از ادیان الهی بدست آوریم.

هدف عینی گروه بر مبنای چشم‌انداز ترسیم شده عبارت است از:

« بررسی مبانی گفت‌وگوی ادیان با رویکرد کلامی، فلسفی و فقهی »

ج) گروه علمی پژوهشی مطالعات منطقه‌ای:

برای شناخت جریانات اسلامی در آسیای میانه و آسیانه شرقی و شناخت فرصت‌ها و تهدیدها، نیازمند جریان‌شناسی دینی و ارتباط مستمر با کشورهای هدف هستیم.

هدف عینی گروه بر مبنای چشم‌انداز ترسیم شده عبارت است از:

« مطالعات جریان‌شناسی مذهبی با تأکید بر جریان‌های اسلامی »


١٣:١٥ - يکشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٧٥٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٢٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125