دوشنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٦

مقالات

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
توجیه این مدعا که داوری‌های اخلاقی به حوزه امور واقع مربوط می‌شوند، دشوار است؛ لذا تمایز واقع/ارزش گویای این است که اخلاق هنجاری نهایتاً نوعی مراقبه انفسی است که نمی‌توان آن را برحسب صدق و کذب، ارزیابی کرد. از دیدگاه اخلاق پست‌مدرن و برخی نظام‌های اخلاقی اواخر قرن بیستم اخلاقاً نادرست است که ارزش‌ها را امور واقع بدانیم، یا ماهیت گرانبار از ارزشِ اظهارات و داوری‌های ناظر به‌واقع را پنهان کنیم.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
جامعه دینی جامعه‌ای است که بینش، اندیشه و انگیزه الهی نقش تعین کننده در اعمال، افکار، رفتار و مناسبات و تعاملات فردی و اجتماعی انسان‌ها داشته و به‌تبع آن در ساختارها، نهادها و کارکردهای آن‌ها می‌تواند داشته باشد. اینک که تصویری از جامعه دینی و اسلامی به دست آوردیم ، وارد مرحله پسین و در ضمن اصلی که مربوط به مقوله انتخاب و انتصاب است می‌گردیم. در این مرحله برای اینکه دامنه و قلمرو انتخاب‌ها و انتصاب‌ها را نیک بدانیم و بشناسیم، بایستی نخست به این پرسش کلیدی پاسخ یابید که در جامعه دینی اصل و بنیاد بر انتخاب گذاشته شده است و یا بر انتصاب؟ قاعده و اصل انتخاب است یا انتصاب؟

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
در هرجامعه ای مسائل و موضوعات مختلف ومتنوع مطرح بوده وهرکدام ارزش و جایگاه متفاوتی دارند. واین تفاوت های ارزشی و منزلتی نیز ریشه در مجموعه عوامل متعددی ایدئولوژیکی، ساختاری،کارکردی، راهبردی، معرفتی، اخلاقی، تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی واجتماعی دارد. انتخاب و انتصاب درهر جامعه وبه ویژه درجامعه دینی از شمار آن دسته مسائلی است که ازتمامی زوایای یادشده اهمیت داشته و می توان بدان نگریست.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
اهمیت این پرسش از آن جاست که در صورتی که پاسخ به این پرسش مثبت باشد، وظیفه شرعی نهادهای حکومتی آن است که راه های انجام محرمات شرعی را مسدود سازند. به دنبال این مطلب این پرسش مطرح خواهد شد که اگر برخی ابزارها کارکردهای گوناگونی داشته باشند، و در هر دو راه حلال و حرام قابل استفاده باشند، آیا بر نهاد های حکومتی واجب است که از به کارگیری این ابزارها ممانعت به عمل آورند؟ یافتن پاسخ برای پرسشی که در عنوان نوشتار مطرح شده است، ما را در گام های بعدی بحث یاری خواهد رساند.

غلام احیا حسینی - مطالعات منطقه ای
عصر حاضر را با توجه به ویژگی ها و حوادثی که در آن برای نوع بشر رخ داده است را شاید بتوان عصری قلمداد کرد که در طول حیات انسان در کره خاکی بی سابقه است. سرعت شگفت آور علم و به تبع آن توسعه ی شتابناک ارتباطات و ظهور پدیده اینترنت و گوشی های هوشمند و نیز حرص و طمع سیری ناپذیر انسان¬ها در استثمار و استعمار و به تبع آن بروز جنگ¬های متعدد جهانی و منطقه ای در عصر حاضر و ده ها ویژگی دیگر این عصر باعث شده، تا رابطه و تعامل انسان¬ها با یکدیگر تغییرات وسیعی را در خود ببیند. از مهمترین نتایج این رویدادها ظهور پدیده¬ی مهاجرت است.  چاپ        ارسال به دوست

درباره مــا

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدّس

 

 

باسمه تعالی

مقدمه:

شکل‌گیری نهادهای کارآمد در مراکز پویایی هم‌چون جامعه المصطفی العالمیه در عین دقت و جامعیت، نیازمند نگاه تحول‌گرایانه و مبتنی بر بازتولید فکر نوین دینی در جهان معاصر است. بازتولید فکر نوین دینی در جهان معاصر که برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله العالیو ریاست محترم المصطفی دام عزهاست، سرمشتق فعالیت‌های مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس قرار گرفته است.

مرکز پژوهشی مشهد با توجه به هم‌جواری با بارگاه ملکوتی و قطب معرفتی علمی حضرت ثامن الحجج علیه السلامو بهره‌گیری از ظرفیت علمی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس، با برخورداری از پژوهشگران توانمند در سال 1392 تأسیس گردید.

اهداف:

·        ساماندهی پژوهش‌های تخصصی با رویکرد تولید علم.

·        نظریه‌پردازی و نوآوری‌های علمی پژوهشی.

·        ارائه راه‌کارهای علمی با پژوهش‌های کاربردی در راستای رفع نیازهای داخلی و بین‌المللی جامعه المصطفی العالمیه.

·        حرکت در جهت فراهم‌سازی مرجعیت علمی جامعه المصطفی العالمیه.

گروه‌های علمی پژوهشی مرکز پژوهشی مشهد:

الف) گروه علمی پژوهشی مطالعات اسلامی و آینده‌پژوهی:

این گروه با بهره‌گیری از فرمایشات مقام معظم رهبریمد ظله العالیتلاش می‌نماید با نگرشی راهبردی و ایجاد بستری مناسب، تلاشی علمی و فراگیر در جهت تدوین مبانی علمی نظام‌ها و الگوهای عینی جامعه اسلامی بر اساس آموزه‌های دینی انجام دهد.

هدف عینی این گروه بر مبنای چشم‌انداز ترسیم شده عبارت است از:

« بررسی شاخصه‌های جامعه اسلامی بر اساس متون دینی »

ب) گروه علمی پژوهشی گفت‌وگوی ادیان:

می‌توان گفت که دین از ارکان و مقوم فرهنگ‌های پیشرو بوده و هست و شناخت دقیق و درک عمیق از دین، اندیشه‌ها و فرهنگ‌های دینی، اهمیت فراوانی دارد. رشد ارتباطات، پیشرفت دانش و سربرآوردن مکتب‌های رقیب فکری در جهان جدید، دین‌داران را به چالشی بزرگ فراخوانده است و تمامی پیروان ادیان به یک اندازه در این چالش سهیم هستند. بنابراین مسلم است که گفت‌وگوی بین دینی در این رویارویی و تقابل، مهم و راه‌گشا می‌باشد. حال، مهم‌ترین دستاورد گفت‌وگو زمانی حاصل خواهد شد که هدف‌های مشترک عملی و نظری میان طرفین گفت‌وگو را در نظر آوریم و به درک اندیشه‌های یکدیگر در فضایی آرام و مترقی اهتمام داشته باشیم. در نتیجه گفت‌وگوی ادیان زمینه‌ساز گفت‌وگوی میان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها خواهد شد. در فضای گفت‌وگو، با احترام متقابل و به دور از تخریب، محیط را برای بیان آزادانه عقاید و باورها جهت رسیدن به معنویتی والاتر فراهم آوریم تا در این محیط، ظرفیت‌های ناشناخته دین اسلام را معرفی کنیم و درکی همدلانه از ادیان الهی بدست آوریم.

هدف عینی گروه بر مبنای چشم‌انداز ترسیم شده عبارت است از:

« بررسی مبانی گفت‌وگوی ادیان با رویکرد کلامی، فلسفی و فقهی »

ج) گروه علمی پژوهشی مطالعات منطقه‌ای:

برای شناخت جریانات اسلامی در آسیای میانه و آسیانه شرقی و شناخت فرصت‌ها و تهدیدها، نیازمند جریان‌شناسی دینی و ارتباط مستمر با کشورهای هدف هستیم.

هدف عینی گروه بر مبنای چشم‌انداز ترسیم شده عبارت است از:

« مطالعات جریان‌شناسی مذهبی با تأکید بر جریان‌های اسلامی »


١٣:١٥ - يکشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٧٥٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٣٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125