دوشنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٦

مقالات

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
توجیه این مدعا که داوری‌های اخلاقی به حوزه امور واقع مربوط می‌شوند، دشوار است؛ لذا تمایز واقع/ارزش گویای این است که اخلاق هنجاری نهایتاً نوعی مراقبه انفسی است که نمی‌توان آن را برحسب صدق و کذب، ارزیابی کرد. از دیدگاه اخلاق پست‌مدرن و برخی نظام‌های اخلاقی اواخر قرن بیستم اخلاقاً نادرست است که ارزش‌ها را امور واقع بدانیم، یا ماهیت گرانبار از ارزشِ اظهارات و داوری‌های ناظر به‌واقع را پنهان کنیم.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
جامعه دینی جامعه‌ای است که بینش، اندیشه و انگیزه الهی نقش تعین کننده در اعمال، افکار، رفتار و مناسبات و تعاملات فردی و اجتماعی انسان‌ها داشته و به‌تبع آن در ساختارها، نهادها و کارکردهای آن‌ها می‌تواند داشته باشد. اینک که تصویری از جامعه دینی و اسلامی به دست آوردیم ، وارد مرحله پسین و در ضمن اصلی که مربوط به مقوله انتخاب و انتصاب است می‌گردیم. در این مرحله برای اینکه دامنه و قلمرو انتخاب‌ها و انتصاب‌ها را نیک بدانیم و بشناسیم، بایستی نخست به این پرسش کلیدی پاسخ یابید که در جامعه دینی اصل و بنیاد بر انتخاب گذاشته شده است و یا بر انتصاب؟ قاعده و اصل انتخاب است یا انتصاب؟

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
در هرجامعه ای مسائل و موضوعات مختلف ومتنوع مطرح بوده وهرکدام ارزش و جایگاه متفاوتی دارند. واین تفاوت های ارزشی و منزلتی نیز ریشه در مجموعه عوامل متعددی ایدئولوژیکی، ساختاری،کارکردی، راهبردی، معرفتی، اخلاقی، تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی واجتماعی دارد. انتخاب و انتصاب درهر جامعه وبه ویژه درجامعه دینی از شمار آن دسته مسائلی است که ازتمامی زوایای یادشده اهمیت داشته و می توان بدان نگریست.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
اهمیت این پرسش از آن جاست که در صورتی که پاسخ به این پرسش مثبت باشد، وظیفه شرعی نهادهای حکومتی آن است که راه های انجام محرمات شرعی را مسدود سازند. به دنبال این مطلب این پرسش مطرح خواهد شد که اگر برخی ابزارها کارکردهای گوناگونی داشته باشند، و در هر دو راه حلال و حرام قابل استفاده باشند، آیا بر نهاد های حکومتی واجب است که از به کارگیری این ابزارها ممانعت به عمل آورند؟ یافتن پاسخ برای پرسشی که در عنوان نوشتار مطرح شده است، ما را در گام های بعدی بحث یاری خواهد رساند.

غلام احیا حسینی - مطالعات منطقه ای
عصر حاضر را با توجه به ویژگی ها و حوادثی که در آن برای نوع بشر رخ داده است را شاید بتوان عصری قلمداد کرد که در طول حیات انسان در کره خاکی بی سابقه است. سرعت شگفت آور علم و به تبع آن توسعه ی شتابناک ارتباطات و ظهور پدیده اینترنت و گوشی های هوشمند و نیز حرص و طمع سیری ناپذیر انسان¬ها در استثمار و استعمار و به تبع آن بروز جنگ¬های متعدد جهانی و منطقه ای در عصر حاضر و ده ها ویژگی دیگر این عصر باعث شده، تا رابطه و تعامل انسان¬ها با یکدیگر تغییرات وسیعی را در خود ببیند. از مهمترین نتایج این رویدادها ظهور پدیده¬ی مهاجرت است.  چاپ        ارسال به دوست

درباره

ضوابط و آیین نامه ها

1.        همکاری با مرکز پژوهشی، به صورت همکار پژوهشی یا پژوهشگر مدعو خواهد بود.

2.        فعالیت‌های پژوهشگران همکار، در قالب پروژه‌های تعریف شده، همکاری علمی در رابطه با سایت مرکز پژوهشی و امور محوله از سوی مرکز پژوهشی خواهد بود.

3.        انجام و فرجام تحقیقات باید زیر نظر گروه علمی پژوهشی مربوطه باشد.

4.        پرداخت حق‌الزحمه ماهیانه ( پروژه و سایت ) پس از تأیید مدیر گروه مربوطه بر اساس صفحات تحویلیِ طبق قرارداد در پایان هر ماه خواهد بود.

5.        حضور پژوهشگر همکار، معادل 100 ساعت در ماه است که 80 ساعت جهت پروژه پژوهشی و 20 ساعت جهت امور سایت مرکز پژوهشی است.

تبصره 1: ساعت کار تا 120 ساعت قابل افزایش است که 20 ساعت اضافی به صورت شناور اختصاص به کارهایی دارد که از جانب مرکز پژوهشی محول خواهد شد.

تبصره 2: حداقل نیمی از ساعات سقف قرارداد پژوهشگر باید در نوبت صبح باشد و مازاد بر آن، جزء امتیازات ارزشیابی قرار می‌گیرد.

تبصره 3: حضور پژوهشگران باید در تالار محققان مرکز پژوهشی باشد و حضور در سایر کتابخانه‌های مورد نیاز، باید با هماهنگی مرکز پژوهشی باشد.

6.        مرکز پژوهشی نسبت به اضافه‌کاری پژوهشگران محترم ( خارج از سقف تعیین شده )، تعهدی ندارد.

7.        در صورت عدم حضور بر طبق برنامه، پژوهشگر موظف است بر اساس مقررات، با ارسال نامه به کارشناس گروه مربوطه، نسبت به گرفتن مرخصی از رئیس مرکز اقدام نماید.

8.        پژوهشگر باید برنامه هفتگی حضور خود را به تفکیک روز و ساعت برای کارشناس گروه مربوطه ارسال نماید.

9.        پژوهشگر باید صفحات تألیفی خود را بر اساس قرارداد، در پایان هر ماه برای کارشناس گروه مربوطه ارسال نماید.

تبصره: در صورتیکه پژوهشگر در شروع پروژه نیاز به فیش برداری و ... داشته باشد، با توجه به نوع پروژه پژوهشی ( بنیادی، توسعه‌ای، کاربردی، میدانی ) و با تشخیص مدیر گروه مربوطه زمان تحویل صفحات پروژه، حداکثر یک ماه بعد از عقد قرارداد است.

10.     هر صفحه تألیفی باید 300 کلمه‌ای باشد و بر اساس نُرم پژوهش معاونت محترم قم پرداخت خواهد شد.

11.     تعداد حداقل و حداکثر صفحات، تعداد منابع استفاده شده، کیفیت و کمیت جامعه آماری برای تحقیقات کمّی، نوع و شیوه نرم‌افزارهای استفاده شده، میزان مجاز کپی‌برداری از سایر منابع، شیوه ارائه رفرنس‌ها و منابع، رعایت شیوه‌نامه تحقیق ارائه شده باید مورد تأیید مدیر گروه مربوطه باشد.

12.     پرداخت مبلغ کامل قرارداد پژوهشگران مدعو، منوط به دفاع محقق از تحقیق خود با تعیین استاد یا اساتید داور و موفقیت در دفاع خواهد بود.

13.     پژوهشگران مرکز موظف هستند دو بار در سال، پروژه خود را در قالب کنفرانس ارائه دهند.

14.     چاپ مقالات و نوشته‌هایی که در مرکز انجام شده در نشریات و ارائه آن‌ها در همایش‌ها، بدون اجازه مرکز پژوهشی ممنوع است.

15.     ارائه خلاصه پروژه جهت ترجمه به زبان انگلیسی و عربی و نشر در سایت مرکز پژوهشی الزامی است.

16.     هرگونه ملاحظات و تغییرات مربوط به عملکرد پژوهشگران باید به تأیید رئیس مرکز برسد.

17.     پژوهشگر متعهد مي‌گردد كه وظايف محوله را شخصاً تحت نظر مدیر گروه مربوطه به انجام رسانده و از هر جهت تابع مقررات جامعه بوده و حق‌ واگذاري موضوع پروژه را به ديگري ندارد.

18.     رعايت شؤون اداري ـ شغلي و شعائر اسلامي و كليه مقررات اداري جامعه الزامي است.

19.     مرکز پژوهشی هيچ‌گونه تعهدي جز موارد تصريح شده از قبيل استخدام، تجديد قرارداد همکاری، بيمه و ساير موارد را ندارد.

20.     ضوابط قرارداد رسمی، با امضاء ریاست محترم مجتمع خواهد بود.


٠٨:١٧ - سه شنبه ١٥ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٧٥٤٣٩    /    تعداد نمایش : ١٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125