جمعه ٠٦ مرداد ١٣٩٦

مقالات

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
حسب دستور ریاست محترم جامعه المصطفی العالمیه حضرت آیت‌الله اعرافی مبنی بر واگذاری بخشی از تدوین و بازنگری متون درسی به مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس و ضرورت آشنایی اساتید محترم با اصول و استانداردهای تدوین متن، کارگاه سه‌روزه از 26 الی 28 تیرماه با عنوان «آشنایی با اصول و مبانی تدوین متون درسی» در ساختمان ستاد مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس از سوی مرکز پژوهشی برگزار شد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن رضایی مدیرکل دفتر تدوین متون درسی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی و جناب آقای دکتر سید امیر هاشمی کارشناس مسئول این اداره، تدریس در این کارگاه را به عهده داشتند. افتتاحیه این کارگاه با حضور ارزشمند حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عباسی معاون محترم آموزش جامعه المصطفی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدوی‌مهر رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس برگزار گردید.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
در دو یادداشت قبلی بیان شد که جامعه دینی جامعه‌ای است که بینش، اندیشه و انگیزه الهی نقش تعین کننده در اعمال، افکار، رفتار و مناسبات و تعاملات فردی و اجتماعی انسان‌ها داشته و به‌تبع آن در ساختارها، نهادها و کارکردهای آن‌ها می‌تواند داشته باشد. و اصل و قاعده در جامعه دینی انتخاب است و یک دلیل برای آن آورده شد. در این یادداشت به دلیل دوم اشاره می شود.

حسن توسلی - گفت و گوی ادیان
یکی از مهم‌ترین منابع جهت فهم معارف دینی و چارچوب‌های نظری دین اسلام بر اساس مکتب اهل‌البیت علیهم السلام و وبه ویژه امام علی علیه السلام، فهم و استنباط یکی از استوانه‌های حکمت اسلامی معاصر، مرحوم علامه محمدتقی جعفری است. نویسنده در این یادداشت می کوشد تا مبانی انسان شناسی نهج البلاغه را را از طریق شرح نهج البلاغه علامه جعفری بنمایاند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
ویژگی شاخص عرصه تحقیقات دینی، وجود اختلاف‌نظر فراگیر و ظاهراً دیر درمان در آن است. با اتخاذ هر موضعی در قبال پرسش‌های اساسی دینی، با گروه عظیمی از افراد بسیار آگاه و هوشمند، مخالفت می‌کنیم. وجود پدیده شایع اختلاف‌نظر دینی موجب طرح پرسش‌های فلسفی مختلفی می‌شود. یکی از آن‌ها پرسشی است که در عرصه فلسفه سیاسی مطرح می‌شود: آیا در جامعه‌ای کثرت‌گرا که مشخصه آن وجود تنوع و اغلب تعارض در بین اعتقادات دینی است، ممکن است برداشت‌های دینی از خوبی و درستی، مبنای مشروعی برای عقاید سیاسی باشد؟ آيا اختلاف‌نظر دینی پایدار با این اعتقاد مسیحیان و بسیاری از دیگر خداباوران سازگار است؟ تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت‌شناختی‌ای است که اختلاف‌نظر دینی به وجود می‌آورد.

رضا اکبری - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
از زمانی که علوم مدرن پا به عرصه هستی در جهان معرفت نهاد؛ یکی از شعارها و بلکه کانون اصلی آن؛ عینیت و ممانعت از ورود ارزش­‌های اخلاقی، سیاسی پژوهشگر در موضوع مطالعه پذیرفته شد. عینیت‌گرایی علم به‌عنوان یکی از ویژگی­‌های متمایزکننده علم از شبه‌علم و معرفت­های کاذب تا نیمه‌­های قرن بیستم دوام آورد؛ ولی با چرخش­‌های پارادایمی نیمه دوم قرن؛ در فلسفه علم و نیز حضور قدرتمند جامعه­‌شناسیِ معرفت؛ با چالش مواجه گردید.  چاپ        ارسال به دوست

درباره

ضوابط و آیین نامه ها

1.        همکاری با مرکز پژوهشی، به صورت همکار پژوهشی یا پژوهشگر مدعو خواهد بود.

2.        فعالیت‌های پژوهشگران همکار، در قالب پروژه‌های تعریف شده، همکاری علمی در رابطه با سایت مرکز پژوهشی و امور محوله از سوی مرکز پژوهشی خواهد بود.

3.        انجام و فرجام تحقیقات باید زیر نظر گروه علمی پژوهشی مربوطه باشد.

4.        پرداخت حق‌الزحمه ماهیانه ( پروژه و سایت ) پس از تأیید مدیر گروه مربوطه بر اساس صفحات تحویلیِ طبق قرارداد در پایان هر ماه خواهد بود.

5.        حضور پژوهشگر همکار، معادل 100 ساعت در ماه است که 80 ساعت جهت پروژه پژوهشی و 20 ساعت جهت امور سایت مرکز پژوهشی است.

تبصره 1: ساعت کار تا 120 ساعت قابل افزایش است که 20 ساعت اضافی به صورت شناور اختصاص به کارهایی دارد که از جانب مرکز پژوهشی محول خواهد شد.

تبصره 2: حداقل نیمی از ساعات سقف قرارداد پژوهشگر باید در نوبت صبح باشد و مازاد بر آن، جزء امتیازات ارزشیابی قرار می‌گیرد.

تبصره 3: حضور پژوهشگران باید در تالار محققان مرکز پژوهشی باشد و حضور در سایر کتابخانه‌های مورد نیاز، باید با هماهنگی مرکز پژوهشی باشد.

6.        مرکز پژوهشی نسبت به اضافه‌کاری پژوهشگران محترم ( خارج از سقف تعیین شده )، تعهدی ندارد.

7.        در صورت عدم حضور بر طبق برنامه، پژوهشگر موظف است بر اساس مقررات، با ارسال نامه به کارشناس گروه مربوطه، نسبت به گرفتن مرخصی از رئیس مرکز اقدام نماید.

8.        پژوهشگر باید برنامه هفتگی حضور خود را به تفکیک روز و ساعت برای کارشناس گروه مربوطه ارسال نماید.

9.        پژوهشگر باید صفحات تألیفی خود را بر اساس قرارداد، در پایان هر ماه برای کارشناس گروه مربوطه ارسال نماید.

تبصره: در صورتیکه پژوهشگر در شروع پروژه نیاز به فیش برداری و ... داشته باشد، با توجه به نوع پروژه پژوهشی ( بنیادی، توسعه‌ای، کاربردی، میدانی ) و با تشخیص مدیر گروه مربوطه زمان تحویل صفحات پروژه، حداکثر یک ماه بعد از عقد قرارداد است.

10.     هر صفحه تألیفی باید 300 کلمه‌ای باشد و بر اساس نُرم پژوهش معاونت محترم قم پرداخت خواهد شد.

11.     تعداد حداقل و حداکثر صفحات، تعداد منابع استفاده شده، کیفیت و کمیت جامعه آماری برای تحقیقات کمّی، نوع و شیوه نرم‌افزارهای استفاده شده، میزان مجاز کپی‌برداری از سایر منابع، شیوه ارائه رفرنس‌ها و منابع، رعایت شیوه‌نامه تحقیق ارائه شده باید مورد تأیید مدیر گروه مربوطه باشد.

12.     پرداخت مبلغ کامل قرارداد پژوهشگران مدعو، منوط به دفاع محقق از تحقیق خود با تعیین استاد یا اساتید داور و موفقیت در دفاع خواهد بود.

13.     پژوهشگران مرکز موظف هستند دو بار در سال، پروژه خود را در قالب کنفرانس ارائه دهند.

14.     چاپ مقالات و نوشته‌هایی که در مرکز انجام شده در نشریات و ارائه آن‌ها در همایش‌ها، بدون اجازه مرکز پژوهشی ممنوع است.

15.     ارائه خلاصه پروژه جهت ترجمه به زبان انگلیسی و عربی و نشر در سایت مرکز پژوهشی الزامی است.

16.     هرگونه ملاحظات و تغییرات مربوط به عملکرد پژوهشگران باید به تأیید رئیس مرکز برسد.

17.     پژوهشگر متعهد مي‌گردد كه وظايف محوله را شخصاً تحت نظر مدیر گروه مربوطه به انجام رسانده و از هر جهت تابع مقررات جامعه بوده و حق‌ واگذاري موضوع پروژه را به ديگري ندارد.

18.     رعايت شؤون اداري ـ شغلي و شعائر اسلامي و كليه مقررات اداري جامعه الزامي است.

19.     مرکز پژوهشی هيچ‌گونه تعهدي جز موارد تصريح شده از قبيل استخدام، تجديد قرارداد همکاری، بيمه و ساير موارد را ندارد.

20.     ضوابط قرارداد رسمی، با امضاء ریاست محترم مجتمع خواهد بود.


٠٨:١٧ - سه شنبه ١٥ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٧٥٤٣٩    /    تعداد نمایش : ١٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125