چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦

مقالات

سید یحیی موسوی - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
سیطره‌ی دراز آهنگ و فراخ‌دامن سکولاریسم به‌مثابه‌ی یکی از اندیشه‌های بنیادین مدرنیسم بر جهان، با تجربه‌های گوناگون و پیامدهایی که در تاریخ سیاسی و اجتماعی ملت‌ها از خود برجای گذارد، آنتی‌تز بنیادگرایی را نیز در درون خود پروراند. بنیادگرایی فرزند نامشروع سکولاریسم و نتیجه‌ی پیوند نامبارک دو ایده‌ی متضاد و پاشاندن بذر سکولاریسم در کشتزار مذهب مؤمنان است. ازاین‌رو، باید گفت که هم از منظر تئوریک و هم به لحاظ عملی، نطفه‌ی بنیادگرایی در دامن دولت‌های سکولار بسته شده است. پرسش جستار حاضر این است که اصطلاح نسبتاً مشهور «بنیادگرایی» به چه معناست و ویژگی‌ها و مصادیق آن کدام است. این نوشته در دو بخش مفهوم‌شناسی و ویژگی‌ها تقسیم شده است. در بخش نخست به مبحث مفهوم‌شناسی می‌پردازیم و در بخش دوم ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی بنیادگرایی را توضیح خواهیم داد.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
موسسه زبان و فرهنگ شناسی در نظر دارد همایش بین المللی با عنوان «همایش جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل» را در اسفندماه سال جاری برگزار نماید.

گزارش نشست گروه پژوهشی گفتگوی ادیان
به همت گروه گفتگوی ادیان مرکز پژوهشی مشهد، نشست تخصصی با عنوان «از دین تا ادیان؛ تبیین مفهوم دین جهانی» در تاریخ سوم آبان ماه در محل تالار محققان مرکز پژوهشی با حضور ارزشمند دکتر بشیر سعده؛ پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه استرلینگ برگزار گردید. در طی این نشست مقایسه تطبیقی میان مفهوم دین و Religion ارائه گردید.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروارید، پژوهشگر مرکز پژوهشی مشهد و استاد حوزه علمیه مشهد، در این نشست که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد مقدس برگزار شد، به بررسی اصول روان‌شناسی از منظر فقه اسلامی پرداخت. وی به موضوع تداعی آزاد و تقابل آن با فقه اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک عنصر محوری در روان‌کاوی تداعی آزاد است. تداعی آزاد به این معناست که کسی که مراجعه به روان‌کاو می‌کند و در جلسه روان‌کاوی هر آنچه از ذهن او می‌گذرد، بیان می‌کند. ...

دکتر سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، سید حسین همایون مصباح، امروز در نشست «تأثیر انسان¬گرایی نوین و سکولار بر سبک زندگی دینی» که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به مؤلفه‌های انسان‌گرایی نوین و تأثیر آن بر سبک زندگی دینی پرداخت. استاد الهیات جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است، گفت: پیشرفت جهان اسلام در گرو بازسازی سبک زندگی بر اساس آموزه‌های دین است. وی اظهار کرد: بدون تردید در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی به آن جهان مدرن می‌گویند و برخی از جهت فکری و فرهنگی به آن جهان پسا مدرن می‌گویند.  چاپ        ارسال به دوست

گروه علمی پژوهشی

مطالعات اسلامی، غرب و آینده پژوهی

 

شکل‌گیری نهادهای کارآمد در مراکز پویایی همچون جامعه‌المصطفی(ص) در عین دقت و جامعیت، نیازمند نگاه تحول‌گرایانه و مبتنی بر «بازتولید فکر نوین دینی در جهان معاصر» است. «بازتولید فکر نوین دینی در جهان معاصر» که برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری«مد ظله العالی» و ریاست محترم المصطفی(ص)دام عزّه العالی است، سرمشق تمامی فعالیتهای مرکز پژوهشی تازه تأسیس خواهد بود.

از این رو پس از کنکاش و ظرفیت‌سنجی مشهد مقدس گروه‌های ذیل به همراه ضرورتهای آن ترسیم شده است.

در سال 1391، ساختار هر سه گروه مطالعات اسلامی و غرب و آینده پژوهی، گفت و گوی ادیان و گروه مطالعات منطقه ای،  ابلاغ شده و مدیران گروه‌ها نیز توسط ریاست محترم، تعیین شدند.

 

 

ساختار گروه‌ها و مرکز پژوهشی

 

 

الف) گروه پژوهشی مطالعات اسلامی، غرب و آینده پژوهی

اين گروه تلاش مي‏نمايد با نگرشي راهبردي و ايجاد بستري مناسب، تلاشي علمي و فراگير در جهت تدوين مباني علمي نظام‏ها و الگوهاي عيني اداره اجتماع و تمدن‏ساز بر اساس آموزه‏هاي ديني و شرائط و نيازهاي عصري را سامان بخشد. اين گروه، هم‏زمان مي‌كوشد تمدن غرب را به عنوان يك دستاورد بشري در ايجاد تمدن، با هدف شناخت، بهره‏گيري، و آسيب‏شناسي اين تجربه براي شناسايي نيازهاي عصري در تدوين الگوي تمدن مطلوب اسلامي در کشورهای هدف مورد مطالعه و كنكاش قرار داده و به نقاط قوت و ضعف اين تمدن دست يابد.

اهداف عيني گروه بر مبناي چشم‏انداز ترسيم شده عبارتند از:

1.     تبيين نيازها و مؤلفه‏هاي عصري (روزآمد) تمدن‏ساز و تلاش در جهت ارائه شناختي راهبردي از زيرساخت‏هاي لازم براي نظام‏هاي عيني تمدن‏ساز در دنياي معاصر.

2.    شناخت بنيان‏هاي ديني تمدن‏ساز و بررسي نقاط تمايز آن با بنيادهاي تمدن غرب.

3.   شناخت و بهره‏گيري از دستاوردهاي تمدني غرب به عنوان تمدني فعال و تجربه‏اي بشري، در جهت شناخت پاره‏اي از نيازهاي عصري تمدني.

4.   بررسي انتقادي نظام‏ها و الگوهاي عملي غرب و شناخت ناهنجاري‏ها و ابعاد منفي تمدني آن كه ناسازگار با انديشه‏هاي بشري و اسلامي است با هدف هوشياري نسبت به اين آفات در مطالعات ترسيم الگوي تمدني اسلام.

5.    شناخت و تقويت هويت اسلامي در غيريت‏سازي با هويت غرب.

6.    تحليل و نقد مباني غرب.

7.   ‌بررسی روشنفكري در جهان اسلام با هدف استحكام بخشيدن به گفتمان خودي.

8.   ترسيم و مقابله با رويكردهاي سلطه‏گرانه تمدني رقيب.

9.       شناخت بحران‏ها و چالش‏هاي درون تمدني جهان اسلام و تلاش براي ارائه راهكارهاي مناسب در جهت برون‏رفت و تبيين نيازهاي عصري (روزآمد) با هدف جهت‏بخشي تحقيقات و پژوهش‏ها به سمت نگرش راهبردي و كاربردي و تلاش در جهت پُركردن شكاف مطالعات علمي و نيازهاي جهان اسلام.

 

ب) گروه پژوهشی گفتگوی ادیان

 

می توان گفت که دین از ارکان و مقوم فرهنگ های پیشرو بوده و هست و شناخت دقیق و درک عمیق از دین، اندیشه‌ها و فرهنگ‌های دینی اهمیت بسزا دارد. رشد ارتباطات، پیشرفت دانش و سربرآوردن مکتب های رقیب فکری در جهان جدید، دین داران را به چالشی بزرگ فراخوانده است و تمامی پیروان ادیان به یک اندازه در این چالش سهیم هستند. بنابراین مسلم است که گفت و گوی بین دینی در این رویارویی و تقابل مهم و راه گشا می باشد. حال، مهم ترین دستاورد گفت‌وگو زمانی حاصل خواهد شد که هدف‌های مشترک عملی و نظری میان طرفین گفت‌وگو را در نظر آوریم و به درک اندیشه های یکدیگر در فضایی آرام و مترقی اهتمام داشته باشیم، در نتیجه گفت‌وگوی ادیان زمینه ساز گفت‌وگوی میان فرهنگ ها و تمدن ها خواهد شد. در فضای گفت‌وگو، با احترام متقابل و به دور از تخریب، محیط را برای بیان آزادانه عقاید و باورها جهت رسیدن به معنویتی والاتر فراهم آوریم تا در این محیط، ظرفیت های ناشناخته دین اسلام را معرفی کنیم و درکی همدلانه از ادیان الهی دیگر بدست آوریم.

اهداف عيني گروه بر مبناي چشم‏انداز ترسيم شده عبارتند از:

1.     ايجاد تفاهم و رفع سوءتفاهمات، قضاوت‌ها، پيش‌داوري و ذهنيت‌هاي منفي تاريخي از اسلام و جامعه اسلامي در اذهان رهبران و پيروان اديان.

1.        ايجاد اتحاد و همبستگي ديني در رهبران و پيروان اديان الهي جهت رويارويي جمعي با بحران هاي معنوي و سياسي جهان.

2.        ايجاد و انجام همكاري و هم‌فكري با نهادها وشخصيت‌هاي ديني در عرصه جهاني جهت طرح عنصر دين در گسترة جهان به منظور تثبيت مباني ارزشي اعتقادي و اخلاقي.

3.        انجام گفت‌وگو به منظور تأمين حقوق اديان، نهادها، شخصيت‌هاي ديني و اقليت‌هاي ديني در جوامع بشري و تأمين آن در نهادها و جريانات حقوقي و قانون‌گذاري بين‌المللي و منطقه‌اي.

4.        انجام گفت‌وگو به منظور دست‌يابي به عدالت و حقوق اجتماعي پيروان اديان و همچنين فراهم آوردن زندگي مسالمت‌آميز پيروان اديان درجهان.

 

ج) گروه پژوهشی مطالعات منطقه‌ای

 

برای شناخت منطقه آسیای میانه و شناخت فرصت ها و تهدیدها، نیازمند تشکیل شبکه نخبگان جهان اسلام با تاکید بر آسیای میانه و ارتباط مستمر با آنها هستیم. اهداف عيني گروه بر مبناي چشم‏انداز ترسيم شده عبارتند از:

1.     رهگیری سؤالات فقهی- فلسفی- اجتماعی و غیره در جامعه هدف و انتقال آنها به هسته مشهد.

2.    جریان شناسی فرهنگی –اجتماعی در کشور های هدف.

3.   تدوین مقالات پژوهشی بر اساس سرفصل های مورد نیاز جامعه هدف.

4.   شرکت در مصاحبه های تخصصی و عمومی مرکز پژوهشی.

 

 

 

کارشناسان اجرائی مرکز پژوهشی

 

آقای سید محمود عربی، کارشناس پژوهش گروه مطالعات منطقه‌ای (120 ساعت در ماه)

آقای هادی قربانیار، کارشناس پژوهش گروه گفتگوی ادیان  ( 120 ساعت در ماه)

 

جلسات شورای مرکز پژوهشی

 

در این جلسات که با حضور حجت الاسلام و المسلمین مهدوی مهر، ریاست محترم مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس و مدیر گروه مطالعات منطقه ای و اعضای مرکز پژوهشی برگزار میشود، به بررسی طرح ها و پروژه های پژوهشی پژوهشگران، ارائه ی گزارش کار توسط کارشناسان و پژوهشگران و نیز برنامه ریزی برای طرح ها و برنامه های آینده ی مرکز پژوهشی پرداخته میشود. تاکنون چهارده جلسه برگزار شده و این جلسات حدود 60 مصوبه داشته است.

 

 

طرح های پژوهشی

 

ü     طرح هایپژوهشی سال1392

 

1.        طرح پژوهشی گروه مطالعات اسلامی: ارتباط نفس و بدن از دیدگاه متفکران اسلامی و فیلسوفان تحلیلی مسیحی؛ مدیر طرح: حجت‌الاسلام جناب آقای دکتر طالقانی.

2.        طرح پژوهشی گروه مطالعات منطقه‌ای: ترجمه ی "شیعیان آمریکا"؛ مدیر طرح: آقای دکتر اقدسی.

3.        طرح پژوهشی گروه گفت‌وگوی ادیان: پروژه  انسان شناسی نظام معرفتی قرآن؛ مدیر طرح: آقای دکتر موحدیان عطار.

 

ü     طرح هایپژوهشی سال1393

 

1.     عنوان: گزیده‌ی جلد نخست سالنامه‌ی مسلمانان در اروپا

         نویسنده بخش اول:آیحان کایا

         مترجم بخش اول :منصوره هاشمی

         نویسنده بخش دوم:نیراج نتهونی

         مترجم بخش دوم:مهدی طیموری

         با مقدمه و نظارت:عباس اقدسی

        گروه:مطالعات منطقه ای

         ارزیابان:دکتر سمیعی و دکتر باقرشاهی

طرح جهت چاپ ارسال شده است.

 

2.    عنوان: رابطة نفس و بدن نزد ملاصدرا و دوئاليست‌هاي غربي

     مؤلف: حجت الاسلام دکتر سید علی طالقانی

    گروه:مطالعات اسلامی

    ارزیابان:دکتر رقوی و دکتر جعفر مروارید

طرح جهت چاپ ارسال شده است.

 

3.   عنوان: روش شناسی دین پژوهی ( روش ها، رویکرده، نگرش ها، رشته ها و ساختارها)

           مؤلف: دکتر علی موحدیان عطار

           گروه:گفتگوی ادیان

            ارزیابان:دکتر روحانی و دکتر علی مردی

طرح جهت چاپ ارسال شده است.

 

4.   عنوان: آموزه ی تثلیث از منظر تاریخ، کتاب مقدس و عقل

مؤلف: هاشم مروارید

گروه:گفتگوی ادیان

 ارزیابان:دکتر  حدادی و دکتر معتمدی

طرح جهت چاپ ارسال شده است.

 

5.    عنوان: سقط جنین از دیدگاه ادیان و مذاهب

مؤلف:حجت الاسلام احمد مروارید

گروه:مطالعات اسلامی

طرح در حال انجام است.

 

 

6.    عنوان:مقاله ی آموزه های اعتقادی سید مرتضی ( از مجموعه ی طرح پژوهشی مشترک اعتقادنامه های امامیه)

          مؤلف:حجت الاسلام دکتر سید علی طالقانی

         گروه:مطالعات اسلامی

طرح در حال انجام است.

 

7.   عنوان:سلفی گرایی (شاخصه‌های فکری و عملی، زمینه وعوامل، گونه‌ها، قلمرو زیستی وجغرافیای)

      مؤلف: سیدحسین همایون مصباح

      گروه: مطالعات منطقه ای

طرح در مرحله‌ی ارزیابی میباشد.

8.   عنوان: جریان شناسی تجدد گرایان مسلمان و تکنیک های نوگرایی آنان

مؤلف:دکتر جهانگیر مسعودی

گروه:مطالعات اسلامی

طرح در حال انجام است.

 

9.     عنوان: ترجمه آیا مسیحیان درباره ذهن و بدن ، باید دوگانه انگار باشند ؟ فصل 12 از کتاب : مباحث معاصر در فلسفه دین»

مترجم:روح الله موحدی (پژوهشگر قراردادی)

گروه:گفتگوی ادیان

طرح در مرحله‌ی ارزیابی میباشد.

 

10.عنوان: ترجمه: آیا علم دین را بی اعتبار میکند؟

مترجم:توسلی (پژوهشگر قراردادی)

گروه:گفتکوی ادیان

طرح در مرحله‌ی ارزیابی میباشد.

 

11.عنوان: جریان شناسی تجددگرایان

مؤلف:دکتر جهانگیر مسعودی

گروه:مطالعات اسلامی

طرح در حال انجام است.

 

 

 

طرح اعتقادنامه‌‌ها‌ی امامیه ( از سر فصل طرح های پژوهشی مشترک)

 

این طرح، کار مشترک مرکز پژوهشی مشهد با همکاری پژوهشکده ادیان و مذاهب وابسته به دانشگاه ادیان و مذاهب می باشد.

 

تبیین و معرفي طرح اعتقادنامه‌های امامیه

 

·        این طرح از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

ü     بخش اول: مکاتب کلامی امامیه (مشتمل بر حدود 10 مقاله).

ü     بخش دوم: اعتقادات امامیه از منظر حدود 25 عالم برجسته شیعی در طول تاریخ از شیخ مفید تا علامه طباطبایی (25 مقاله که حدودا 12 عدد آن کامل گردیده و نسخه مختصر شده بعضی منتشر شده است).

ü     بخش سوم: کتابشناسی اعتقادنامه‌های امامیه.

کتب کلامی امامیه به دسته های مختلفی از قبیل «مناظرات»، «ردّیه» ها، «پاسخ به سؤالات»، «آثار راجع به یک موضوع خاص»، «اعتقادنامه‌ها» و غیره قابل تقسیم‌اند. مقصود از «اعتقاد نامه»ها آن دسته از کتب کلامی است که اصول و چهارچوب اعتقادات امامیه را به صورت جامع و یکجا بیان می دارند، خواه صرفاً توصیفی باشند و خواه متضمن استدلال نیز باشند. با نگاهی گذرا به کتب کلامی شیعه می توان دریافت که علمای امامیه در طول تاریخ تالیف چنین کتابهایی را در دستور کار خود قرار داده اند. مؤلفان این اعتقادنامه‌ها غالبا نامهایی برای اثر خود برگزیده اند که بر اشتمال اثرشان بر مجموع اصول اعتقادی شیعه دلالت دارند: از قبیل «اصول الدین» و «الاعتقادات» و غیره. این قبیل آثار در این جهت مشترک اند که بنا بر تصریح مولف یا آنچه که از فحوا و محتوای کتاب بر می‌آید اصول اعتقادات امامیه را ترسیم می کنند.

 

اعتقادنامه‌هاي گزينش شده در این طرح داراي ويژگي‌هاي ذيل هستند

 

 

1.     مجموع اعتقادنامه ها از همه مکاتب و جريانهاي فکري اماميه، از اصولي تا اخباري، از فيلسوف تا عارف، از محدث تا متکلم عقل گرا، نمايندگي ميکنند. بنا براين، هر کدام از مکاتب و جريانات امامي، دست کم از يک اعتقادنامه نمايندگي مي کند.

2.    تلاش شده که اعتقادنامه هاي گزينش شده همه جغرافياي جهان تشيع را پوشش دهند. چون ممکن است دو اعتقادنامه به رغم اينکه همزمان نوشته شده‌اند، به جهت اينکه در دو منطقه متفاوت نوشته شده اند، بيانگر حساسيتهاي خاص منطقه اي باشند.

3.   اعتقادنامه هاي اماميه بنا بر اهداف خاص در قالبهاي مختلفي از قبيل وجيزه، رساله و کتاب مفصل، تاليف شده اند. همه اين گونه ها در اين طرح  حاضرند.  (عناوین این اعتقادنامه ها در شماره 52 مجله هفت آسمان قید گردیده است).

 

 

 

اهداف طرح اعتقادنامه‌های امامیه

 

 

1.     مساهمت در انتقال سنت کلامی امامیه به نسلهای آتی.

2.    فراهم آوردن شالوده لازم برای هر گونه مطالعه در تاریخ عقاید شیعه از طریق گرد هم آوردن مجموعه ای از کتب کلامی که در صدد بیان چهارچوب اعتقادی شیعه هستند.

3.   دفع بسیاری از اتهامات ناروا از تشیع و جلوگیری از انتساب عقاید غیرواقعی به شیعه به استناد روایات شاذ یا دیدگاه خاص برخی از عالمان؛ (علمای شیعه در این قبیل کتب کلامی غالبا از نوشتن مطالبی که شیعه را در معرض اتهام قرار دهد پرهیز داشته اند).

4.   فراهم کردن زمینه برای بررسی سیر تطور عقاید شیعه؛ توضیح آنکه: هر چند چهارچوب اصلی اعتقاد شیعه در طول قرون حفظ شده، ممکن است مواضع تاکید، موضوعات فرعی، روشهای استدلالی یا عمق و غنای مطالب تغییر کرده باشد. به عبارت دیگر، با در اختیار داشتن این مجموعه به صورت یک جا  می توان  در عین تاکید بر اصول ثابت اعتقادی، ادوار مختلفی را برای اعتقادات شیعه ترسیم کرد و در هر دوره جریانهای مختلفی را از هم بازشناخت.

 

 

پرسش‌ها و فرضيات طرح اعتقادنامه‌های امامیه

 

 

سؤال اصلي که اين مجموعه در صدد پاسخ بدان است عبارت است از اينکه «اعتقادات اماميه در طول دوران غيبت چه بوده است؟» به تعبير ديگر: «اماميه در کتب رسمي خود، چه اعتقاداتي را به خود نسبت داده است؟» در کنار اين سؤال اصلي طبعا سوالات فرعي متعددي نيز مطرح مي شوند؛ از جمله اينکه: «آيا در طول تاريخ غيبت مندرجات اعتقادنامه ها دست کم به لحاظ اهتمام نقاط ثقل تفاوتي کرده است؟» « نحوه معرفي و دفاع از اين اعتقادات ثابت بوده است يا متغير؟» ؛ «مناسبات اعتقادي اماميه با ديگر فرق اسلامي چه بوده است؟»

فرضیه اصلی تحقیق عبارت است از اینکه اعتقادات امامیه در عین ثبات چهارچوب اصلی آن از حیث مبانی، روش و نتایج به تناسب نقاط عطف تاریخی دچار تحولاتی شده است.

 

 

 

نشست‌ها و همایش‌ها

 

 

 

در ذیل، لیستی از نشستها و همایش‌هایی که توسط

مرکز پژوهشی مشهد و یا با همکاری این مرکز

برگزار شده‌اند آورده شده است

 

 

 

 

ردیف

عنوان

همایش/نشست‌علمی

نقش واحد پژوهشی

سطح

همایش/ نشست‌علمی

محل برگزاری

سال برگزاری

مجری

همکار

سازمانی

کشوری

منطقه ای

بین المللی

کشور

شهر

علمی

مالی

پشتیبانی

1

نشست علمی «پروژه تربیت امامان اسلامی در کشورهای اروپایی و مقایسه آن با تربیت کشیشان مسیحی» که توسط دکتر کاری ویتاکینن محقق اسلام پژوه از دانشگاه فنلاند و به زبان انگلیسی ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

2

کارگاه «عدالت و معنویت در امام علی» و «معرفی امام علی (ع) به مسیحیت» به مدت 24 ساعت به زبان انگلیسی که توسط استاد قاسمی ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

3

کارگاه «براهین توحیدی» و « نقد برهان شر از دیدگاه اسلام و مسیحیت» به مدت 12 ساعت به زبان انگلیسی که توسط دکتر واله ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

4

کارگاه «مسأله معاد و جاودانگی در اسلام و مسیحیت» و « دیدگاه های فلسفه اسلامی و فلسفه جدید مسیحی درباره جاودانگی» به مدت 12 ساعت به زبان انگلیسی که توسط استاد پوراسماعیل ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

5

کارگاه «مفهوم ایمان و عقلانیت در اسلام و غرب» و « رابطه ایمان و عقل در اسلام و غرب» به مدت 12 ساعت به زبان انگلیسی که توسط دکتر محسن جوادی ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

6

کارگاه  «موانع گفتگوی ادیان» و « مقایسه توحید و تثلیث» و «ابراهیم ، پدر ادیان توحیدی» به مدت 12 ساعت به زبان انگلیسی که توسط دکتر اکرمی ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

7

نشست «بازسازی سنت نبوی در دوران معاصر» و « مهدویت و دموکراسی» به مدت 8 ساعت که توسط دکتر رضوی راد، مدیر انستیتوی اسلامی هامبورگ ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

8

نشست «نسبت ایمان و عقل در اسلام و مسیحیت» به مدت 4 ساعت که توسط حجت الاسلام دکتر سبحانی، مدیر مرکز الحضاره لبنان با حضور محققان جامعه المصطفی و اساتید و دانشجویان دانشگاه ادیان مذاهب قم

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

9

نشست « قابلیتهای فرهنگی جامعه المصطفی و پروژه گفتگوی ادیان»  در دو جلسه با سخنرانی دکتر ایوبی، مدیر محترم «موسسه فرهنگی اکو»، حجت الاسلام مهدوی مهر و دکتر جعفرمروارید

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

10

همایش «مطالعات اسلامی در دانشگاههای کره»با حضور اعضای هیات علمی واعضای هیات رئیسه مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه میانگجی کره (سئول) به ریاست پرفسور لی و ایراد سخنرانی  دکتر کیم و دکتر پاک و پرفسور لی و حجت  الاسلام مهدوی مهر و حجت الاسلام دکتر مظفری و دکتر جعفر مروارید (  اعضای شرکت کننده از مرکز مطالعات اسلامی دردانشگاه میانگجی کره: خانم اِری مسئول امور مالی و اجرایی موسسه

آقای پرفسور لی رییس موسسه (دکترای زبان عربی از مراکش)

آقای دکتر موسی کیم معاون موسسه (دکترای زبان عربی از سودان)

آقای دکتر جونگ عضو هیئت علمی موسسه (دکترای محیط زیست از کره)

آقای دکتر آن عضو هیئت علمی موسسه (دکترای زبان عربی از سوریه)

دکتر پارک عضو هیئت علمی موسسه (اسلام شناس از دانشگاه مگیل کانادا)

حجت الاسلام دکترمحمد حسن مظفری، عضو هیئت علمی موسسه (از فضلای حوزه و و فارغ التحصیل حقوق بین الملل از دانشگاه هند)

*

           

*

ایران

مشهد

1391

11

نشست « رویکردهای دین شناسانه در دانشگاههای کره» با سخنرانی دکتر جونگ، از اعضای هیات علمی مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه میونگجی کره در دفتر تبلیغات اسلامی مشهد در جمع فضلای حوزوی و دانشگاهی

 

*

*

*

     

*

ایران

مشهد

1391

12

نشست علمی به زبان انگلیسی با موضوع « نقد روش شناسی مطالعات اسلامی در آمریکا با توجه به روش شناسی مطالعات اسلامی در دیدگاه شیعی» با سخنرانیدکتر دیوید کوک ، استاد مطالعات اسلامی از دانشکده مطالعات ادیانِ دانشگاه رایس آمریکا و دکتر واله، از فضلای حوزه و استاد دانشگاه شهید بهشتی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

13

نشست علمی به زبان انگلیسی با موضوع «نقد آموزه های مسیحیت از منظر الهیات اسلامی» با سخنرانی دکتر دیوید کوک ، استاد مطالعات اسلامی از دانشکده مطالعات ادیانِ دانشگاه رایس آمریکا و دکتر واله، از فضلای حوزه و استاد دانشگاه شهید بهشتی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

14

نشست علمی به زبان انگلیسی با موضوع «نقش عقل مستقل در فرآیند اجتهاد شیعی» در 7 جلسه با سخنرانی دکتر علیرضا بوجانی از دپارتمان مطالعات اسلامی دانشگاه دورهام انگلستان

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

15

نشستهای « گفتگوی آکادمیک الهیاتی میان اسلام و مسیحیت»

در دانشگاه پادربورن آلمان

*

     

*

     

آلمان

پادربورن

1391

16

نشست گفت و گوی ادیان با موضوع «رجعت از دیدگاه شیعه و مسیحیت» با حضورهیات دانشگاه سن تماس و سخنرانی حجت الاسلام دکتر طالقانی، عضو مرکز پژوهشی و حاج آقای مهدی نژاد و دکتر نیکلاس و دکتر موهاوش

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

17

نشست «تصوفیاعرفان:تاملاتيپیرامونمفهومعرفاندرسنتشیعي» با سخنرانی جناب آقای دکتر عطا انزلی از دپارتمان دین دانشگاه میدل بری آمریکا

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

18

نشست «مطالعات اسلام شناسی و ایران شناسی در دانشگاههای امریکا»  با سخنرانی جناب آقای دکتر عطا انزلی از دپارتمان دین دانشگاه میدل بری آمریکا

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

19

«تحلیل جامعه شناختی آموزه های دومین شورای واتیکان»، با سخنرانی

جناب آقای دکتر مهدی فردوسی، عضو مرکز پژوهشی مشهد

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

20

همایش دو روزه « الهیات مسیحی از دیدگاه متالهان اسلامی» ،

مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد و دانشگاه ادیان و مذاهب قم

*

       

*

   

ایران

مشهد

1392

21

نشست   «حکمت جاودانه و معرفت قدسی از دیدگاه دکتر سید حسین نصر: تحلیل و بررسی انتقادی»

 

با حضور  «آقای دکتر سید نصر الله موسویان،  استاد پژوهشگاه دانش های بنیادین و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه تهران»

*

             

ایران

مشهد

1392

22

نشست «معرفی فیلسوفان تحلیلی: فرگه، پاتنم، کریپکی» و تاثیرات آن بر رویکردهای معاصردر 4 جلسهبا حضور  «آقای دکتر سید نصر الله موسویان، استاد پژوهشگاه دانش های بنیادین و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه تهران»

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

23

نشست به زبان انگلیسی با موضوع «حل پارادوکس های تشیع و مدرنیته در دوران معاصر» با سخنرانی دکتر آرمینجون از دانشگاه فرانسه با همکاری

دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

24

نشست علمی با موضوع «مطالعات شیعه شناسی در فرانسه» با حضور حجت الاسلام دکتر جازاری از دانشگاه سوربن فرانسه و خانم دکتر آرمینجون از دانشگاه فرانسه، با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی مشهد (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

25

نشست «رده شناسی دین پژوهی» با سخنرانی دکتر فردوسی، عضو مرکز پژوهشی در 6 جلسه در مدرسه خواهران

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

26

نشست «سواد اطلاعاتی» با سخنرانی دکتر فردوسی، عضو مرکز پژوهشی در 6 جلسه در مدرسه خواهران

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

27

نشست «مبانی ، اهداف و روش های الهیات تطبیقی» با سخنرانی پرفسور فون اشتوش از دانشگاه پادربورن آلمان به زبان انگلیسی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

28

نشست «بررسی عیسی در قرآن» با سخنرانی پرفسور فون اشتوش از دانشگاه پادربورن آلمان به زبان انگلیسی

 

 

*

     

*

     

ایران

مشهد

 

1392

29

نشست«عقیده رجعت در شیعه امامیه و شباهتی که با بازگشت یا رستاخیز عیسی‌مسیح پس از فوت در مسیحیت دارد؛ اعتقاد به بحث رجعت در شیعه ؛ اسلام و مسیحیت و طبیعت‌گرایی » با سخنرانیپرفسور مهاوش، پرفسور نیکولز (اساتید دانشگاه سنت توماس آمریکا) و حجت الاسلام دکتر طالقانی ( مرکز پژوهشی مشهد)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

30

نشست " مسئله ی ذهن و بدن در فلسفه اسلامی و فیلسوفان تحلیلی غرب" در سه جلسه ی کارگاهی با سخنرانی آقای یاسر پور اسماعیل

*

     

*

     

ایران

قم

1392

31

نشست« تصوّف یا عرفان؛تامّلی در مفهوم عرفان در سنّت شیعی» با سخنرانی دکتر عطاءالله أنزلی(استاد دانشگاه میدل بری آمریکا)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

32

نشست « مذهب در جامعه مدرن امروزی کره جنوبی و مطالعات اسلامی در کره جنوبی » با سخنرانی پروفسور لی  از دانشگاه میانگجی سئول کره جنوبی و مدیر موسسه مطالعات اسلامی سئول به زبان‌انگلیسی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

33

نشست «حضرت مسیح از دیدگاه تئولوژی مسیحی و پیامبر اسلام (ص) از دیدگاه تئولوژی اسلامی» با سخنرانی دکتر دیوید کوک  از دانشگاه رایس آمریکا   و دکتر واله از دانشگاه شهید بهشتی. به زبان انگلیسی

موضوع بحث: اسلامی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

34

نشست«گفتگوی اسلام و مسیحیت: دغدغه ها و راه حل های مشترک» با سخنرانی دکتر کاری (مدیر موسسه گفتگوی انجیلی ادیان در فنلاند) و حجت الاسلام اسکندری (استاد درس خارج حوزه علمیه مشهد)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

35

نشست«دیدگاه مسیحیت معاصر درباره اسلام و مطالعات شیعی و وضعیت شیعه شناسی در دانشگاه فرانسه» با سخنرانی پروفسور دولهک و حجت الاسلام دکتر جازاری از دانشگاه سوربن فرانسه به زبان  فرانسوی

 

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

36

نشست« عرفان امیرالمومنین علیه السلام» با سخنرانی پروفسور محمد لِگِن هاوزِن  از موسسه امام خمینی «ره»

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

37

نشست« دیدگاه‌هایی درباره درک، نقد و حقیقیت در گفتگوهای بین فرهنگی» با سخنرانی پروفسور إشمیت (استاد دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

38

نشست« زبانشناسی مهدویت؛ ترجمه فرهنگی معارف دینی به غرب» با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضوی راد (رئیس انستیتوی مطالعات اسلامی در هامبورگ آلمان)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

39

نشست« نقد وبررسی حکمت جاودانه از دیدگاه سید حسین نصر» با سخنرانی دکتر نصرالله موسویان (دانشکده فلسفه تحلیلی، پژوهشگاه دانشهای بنیادین تهران)

 

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

40

نشست«ضرورت مطالعات تطبیقی در إلهیات بین‌الادیان» با سخنرانی حجت الاسلام دکتر محمدتقی سبحانی (مرکز الحضاره لتنمیه الفکرالاسلامی-لبنان)

 

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

41

همایش بین المللی «الهیات تطبیقی» با همکاری دانشگاه ادیان و دانشگاه پادربورن آلمان به زبان انگلیسی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

42

نشست«وضعیت، روش ها و چالش های مطالعات اسلامی در دانشگاه های غرب در چهار جلسه ی کارگاهی» با سخنرانی دکتر عمران علی پنجوانی از کینگز کالج لندن به زبان انگلیسی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

 

 

 

 

 

فرصت‌های مطالعاتی

خانم کاندس میکسون

 

خانم کاندس میکسون  از دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا، دانشجوی دوره ی دکتری در رشته ی مطالعات دینی، برای تکمیل رساله دکتری درباره« تاثیر مطالعات اسلامی برهنر اسلامی و ایرانی» و « تاثیر حضرت زهرا(س) و اهل بیت(ع) برهنر اسلامی و ایرانی»  با هزینه ی شخصی، به مشهد سفر کرده بودند. در مدت حضور در مشهد، برنامه های فعالیت های علمی ایشان  به ترتیب تاریخی به شرح ذیل بوده است:

ü     تاریخ ورود ایشان به مشهد بعدازظهر پنج شنبه 22 خرداد 1393 بود.

ü     جمعه 23 خرداد : بازدید از مقبره یاسر و ناصر و بازار سنتی- اسلامی طرقبه.

ü     شنبه 24 خرداد: از دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی  و کتابخانه دانشکده. سپس خانم میکسون در جمع 20 نفره ای از دانشجویان ارشد و دکتری در دانشکده الهیات دانشگاه مشهد، درباره رساله دکتری خویش با موضوع «نقش حضرت زهرا (س) در جلوه های هنری و سبک زندگی شیعیان» سخنرانی کردند و در بخش دوم سخنرانی، توضیحاتی درباره وضعیت مطالعات اسلامی در دانشگاههای آمریکا ارائه دادند.سپس ایشان به پرسش های دانشجویان پاسخ داد.

ü     یکشنبه 25 خرداد: بازدید از دانشکده معماری دانشگاه فردوسی و همچنین ایراد سخنرانی با موضوع «روش شناسی مطالعات اسلامی و نسبت آن با هنر» درجمع  اساتید و محققان و دانشجویان معماری دانشگاه فردوسی مشهد.

ü     یکشنبه25 خرداد(بعدازظهر): دو جلسه با مدرسان درس خارج مشهد،حجت الاسلام زرین و حجت الاسلام اسکندری : حجت الاسلام زرین، سیری از زندگی حضرت زهرا (س) با توجه به خطبه ها و کلامات ایشان و تحلیل خطبه فدک را تبیین کردند و نقش ایشان در شکل گیری هویت شیعی و نیز هنر بیان و الهی حضرت زهرا را تبیین کردند. حجت الاسلام اسکندری، به مقایسه حضرت زهرا و واقعه عاشورا و شیعه به عنوان مکتب اعتراض و آگاهی بخش پرداختند.

ü     دوشنبه 26 خرداد: بازدید از دانشکده معماری دانشگاه آزاد و کتابخانه و منابع پایان نامه  و همچنین سخنرانی در جمع اساتید و دانشجویان دانشکده معماری دانشگاه آزاد با موضوع «اهل بیت (ع) و زیبایی شناسی».

ü     دوشنبه 27 خرداد عصر: دو بازدید از «موسسه مطالعاتی راهبردی عاشورا»  (موسسه تخصصی حضرت زهرا (س))  و دو جلسه با مدیر موسسه، جناب حاج آقای شرعی.

ü     سه شنبه  27 خرداد: بازدید از حرم و موزه های آستان قدس به ویژه موزه قرآن.

ü     چهار شنبه 28 خرداد: بازدید از کتابخانه مدرسه آیت الله خویی.

ü     پنج شنبه 29خرداد:  بازدید از خانه توکلی و دیدار با آقای زهره وندی ریاست آن مرکز و همچنین بازدید از مدرسه عباس قلی خان سپس بازدید از مجموعه های:1. شرکت کاشی قدس رضوی 2.  مرکز طراحی سنتی 3. کارگاه‌کاشی، و جلسه با کارشناسان هربخش.

ü     جمعه30خرداد : بازدید از نیشابور و کاروانسراهای در مسیر و قدمگاه.

ü     شنبه 31خرداد:  ساعت 9 صبح بازدید از مکتب نرجس و نشست با اساتید آن مرکز( خانم ها روشن، مدیر آموزشی متکب نرجس، خانم تصیری استاد، و خانم رحمت آبادی استاد تاریخ اسلام در آن مرکز).

ü     یکشنبه 1 تیر: 9 تا 1 بازدید از اماکن حرم و حرم شناسی (جلسه در اداره ارتباطات و زائران غیر ایرانی) .

ü     دوشنبه 2 تیر:  بازدیداز مزار شیخ احمد جام در تربت جام.

ü     سه شنبه 3 تیر: بازدید از آرامگاه فردوسی به همراه  نقاله خوانی شاهنامه و بازدید از موزه آرامگاه فردوسی.

آقای دکتر عمران‌علی پنجوانی

 

ایشان دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه شفیلد انگلستان است. وی بعد از اخذ مدرک، مشغول به تحصیل علوم اسلامی در حوزه ی علمیه در موسسه ی المهدی بیرمنگهام شد. همزمان، وی در کالج حقوق برای تحصیل در دوره ی تمرین حقوقی مشغول شد. وی دکتری خود را در رشته ی الهیات و مطالعات دینی در کینگزکالج لندن، دریافت کرد. موضوع پایان نامه ی دکتری ایشان ،بررسی نقش خود (نفس) در گفتمان حقوق بشر اسلامی-غربی است. اکنون نیز وی مشغول به گذراندن دوره ی پست-دکتری(آموزشی-پژوهشی) در مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد، می باشد.موضوع تحقيق ایشان نیز"از نظریه تا عمل: معرفی موارد حقوقی در اصول فقه و فقه شیعی به عنوان منبعی در حقوق"  است.  دوره ی فرصت مطالعاتی ایشان در مرکز پژوهشی مشهد از روز شنبه 17 آبان 1393 آغاز شده است. ایشان در مدت حضور در مشهد، علاوه بر شرکت در کلاس های آموزش زبان فارسی در مدرسه ی برادران جامعه المصطفی، کلاس هایی را نیز با برخی از پژوهشگران مرکز پژوهشی می گذرانند. موضوع این کلاس ها عبارت است از:اصول فقه با تمرکز بر حلقات شهید صدر با تدریس دکتر احمد مرواریدو کلاس فلسفه با تدریس دکتر سید علی طالقانی با تمرکز بر اسفار اربعه.

همچنین کارگاههایی با عنوان  «وضعیت، روش ها و چالش های مطالعات اسلامی در دانشگاههای غرب» در چهار جلسه کارگاهی، با تدریس آقای دکتر پنجوانی، از بهمن ماه، در طی یک ماه (هفته ای یک جلسه)، برگزارشد.  شرکت کنندگان در این کارگاه ها از اساتید، و دانشجویان مقطع دکتری بودند.

عناوین هر جلسه ی کارگاه به شرح ذیل میباشد:

 

 

ü     کارگاه اول: تعریف و ماهیت مطالعات اسلامی.

ü     کارگاه دوم: چالش هایی که در مطالعات اسلامی وجود دارند.

ü     کارگاه سوم: واحدها و روش های آموزشی.

ü     کارگاه چهارم: نوشتن مقالات و سرقت ادبی.

 

آقای دکتر علیرضا بوجانی

 

ایشان دارای مدرک دکتری از دانشگاه دورهام انگلستان هستند. ایشان به مدت یک ماه در مرکز پژوهشی مشهد بعنوان فرصت مطالعاتی حضور داشتند. عنوان پروژه ی ایشان، " تبیین های عقلی از عدالت در اصول فقه شیعه" بود. همچنین در این مدت، 2 کارگاه معرفی مطالعات اسلامی در دانشگاه دورهام انگلستان، توسط ایشان برگزار گردید. همچنین 16 جلسه ی رفع اشکال با حجت الاسلام دکتر محمد امامی استادیار گروه فقه و اصول و معاون آموزشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی، جناب آقای دکتر واله از دانشگاه شهید بهشتی و حجت الاسلام و المسلمین سید محسن حسینی از اساتید درس خارج حوزه ی علمیه مشهد، برای ایشان توسط مرکز پژوهشی مشهد برگزار شد.

 

 

 

سایت مرکز پژوهشی

 

این سایت به آدرس www.Rim.miu.ac.ir فعالیت خود را آغاز کرده است . سایت مرکز پژوهشی در راستای اهداف خود، فعالیت های پژوهشگران این مرکز و نیز درج آثار علمی- پژوهشی ایشان در سایت، پوشش کامل تحلیل های خبری مرتبط با اولویت های سه گانه ی مرکز پژوهشی، نقد و بررسی این تحلیل ها، درج نشست ها، همایش ها و فرصت های مطالعاتی و نیز پوشش اخبار پژوهشی جامعه المصطفی را  در دستور کار دارد. این سایت دارای 4 قالب کلی مطالعات اسلامی، مطالعات غرب، مطالعات منطقه ای و گفتگوی ادیان است.

·        اهداف ایجاد سایت:

1.     مشارکت در گفتگوهای دینی و بین فرهنگی از طریق شبکه جهانی اینترنت.

 

2.    شناخت مبانی و اصول ملل مختلف از طریق گفتگوو قلم زدن در فضای مجازی.

 

3.   آسیب شناسی  فکری، فرهنگی و دینی فرهنگ  بومی و دیگر فرهنگ­ها از طریق نشر مقاله ، کتاب و تصویر و...

 

4.   ایجاد بستر های علمی، اجتماعی و فرهنگی برای تعامل وارتباط هرچه صمیمی تر با دیگر اقوام و ملل.

 

5.    اطلاع رسانی نسبت به برگزاری همایش ها و نشست های علمی.

 

6.    دعوت از اساتید و پژوهشگران  دانشگاه ها و موسسات  داخل و خارج برای برگزاری نشست های علمی و همکاری و همفکری آموزشی- پژوهشی در  زمینه ها و رشته های مختلف علمی- فرهنگی.

·        بخش های سایت:

الف) گزارش.   ب) اخبار.   ج) دیدگاه های اندیشمندان جامعه المصطفی(ص).   د) آزاد اندیشی.   و) اخبار المصطفی(ص)

هـ) پژوهشهای تخصصی با عناوین:

ü     اندیشه ی رهبری.

ü     آیت الله اعرافی.

ü     کارشناس نماهای حوزه ی اسلام در اروپا.

ü     دین و خشونت.

ü     گروه های افراطی اسلامی.

ü     علم و دین.

ü     دین و اخلاق.

ü     گفتگوی اسلام و مسیحیت.

 

 

فعالیت‌های توسعه‌ی پژوهشی مرکز پژوهشی مشهد

 

گزارش کارکردهای سال 1393

 

حضور در نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی حوزه‌ی علمیه خراسان دی ماه 1393

 

مرکز پژوهشی با ارائه ی چندین اثر پژوهشی و نیز متن نوشتاری محتوای نشست های این مرکز، در این نمایشگاه شرکت کرد.

 

همکاری با بنیاد میلانی ( مرکز تولید اپلیکیشن‌های اسلامی)

 

این موسسه، دو نرم افزار ذیل را، بر روی موبایل طراحی و راه اندازی کرده است:

1.     نرم افزار «همراه شیعه»: نرم افزارى برآورنده نيازهاى اوليه هر کاربر شيعه به زبان فارسى و عربى و بزودى به انگليسى. نرم افزار همراه شيعه در بخش فناورى اطلاعات بنياد ميلانى (مؤسسة آية الله الميلاني لإحياء الفكر الشيعي) جهت تسهيل رفع نياز هاي معنوي اوليه هر کاربر شيعه بر روى دستگاه هاى اپل: آيفون و آي پد و نيز سيستم عامل اندرويد توليد شده است. از مهمترين اهداف پروژه، سهولت در دسترسى كاربر، سرعت مناسب برنامه اى همراه با گرافيک بسيار جذاب آن بوده که در کنار کاربردى بودن برنامه، لذت استفاده از آن را به کاربر منتقل مى کند. از مزاياى برنامه همراه شيعه، سعى در بکارگيرى بهترين و مطمئن ترين منابع براى تهيه اطلاعات و محتواى برنامه مى باشد. این نرم افزار، شامل : نمايش وقايع و اتفاقات روزانه و مهم جهان تشيع ، نمايش اعمال وارده روز بر اساس کتاب شريف مفاتيح الجنان ، نمايش اوقات شرعي روز، گنجينه اى از پنج کتاب گرانبهاي اسلامى است.

2.    نرم افزار «كتابخانه شيعه»: این موسسه، کتب شیعی  (مکتبه الشیعه) « shia books» را در قالب ابزار های (اپلیکیشن) موبایل، برنامه ریزی کرده است که امکان دسترسی سریع و در همه جا، به کتب شیعی (حدیثی- روایی- فقهی- کلامی و...) بر روی موبایل و دستگاههای پی- سی و آی پد را فراهم میسازد. این نرم افزار ، جهت تسهيل استفاده از كتابهاى سايت "كتابخانه شيعه" بر روى دستگاه هاى اپل، آيفون و آي پد و نيز سيستم عامل اندرويد توليد شده است. از مهمترين أهداف پروژه، سهولت كاربرى و سرعت مناسب نرم افزار بوده و اضافة بر سادگى انتقال بين كتابها و متون آن و نيز فهارس و ارجاعات پانويس، خواننده امكان دسترسي به حدود 5000 جلد كتاب سايت كتابخانه شيعه را دارد كه اين تعداد از منابع مختلف به صورت مداوم افزايش خواهد يافت. در جهت حفظ تلاش هاى فراوان مؤلفين و ناشرين، اطلاعات ايشان در صفحه شناسنامه كتاب به صورت كامل ذكر مى شود. از منابع اصلى كتابخانه شيعه، مى توان از نرم افزار "مكتبة أهل البيت عليهم السلام، نسخه اول" مربوط به مؤسسة آل البيت عليهم‌السلام لإحياء التراث نام برد. امكان مديريت كتابها از لحاظ بارگذارى، حذف و به روز رسانى كتابهاى ويرايش يا تصحيح شده هميشه فراهم است.

مرکز پژوهشی در جهت تعامل با این موسسه، جلسه ای را با موضوع « همکاری های متقابل جامعه المصطفی مشهد و موسسه آی- شیعی  آیت الله میلانی » در تاریخ 17 تیرماه (10 رمضان المکرم)  با این مؤسسه برگزار کرد. همچنین جلسه‌ی دوم نیز در آذر ماه 1392 با حضور ریاست محترم مرکز توسعه و فناوری ستاد جناب حاج آقای مؤمنی، جناب آقای مهندس بنیادی مدیر محترم فناوری اطلاعات، جناب آقای چزانی مدیر محترم مطالعات راهبردی، جناب آقای مهندس حسینی‌نژاد مدیر محترم برنامه و بودجه و ارزیابی و رئیس گروه آمار و اطلاعات جناب آقای اصفهانی و هیئت همراه از قم، با موضوع همکاری با بنیاد میلانی برگزار شد.

مؤسسه آیت الله میلانی، در سه محور، آمادگی دارد تا مدیریت ابزارهای محتوای شیعی (اپلیکیشن های موبایل) را در اختیار جامعه‌المصطفی، قرار دهد تا با مدیریت خود المصطفی، داده های محققان و اساتید را با نام «المصطفی(ص)» منعکس کند  و مؤسسه المیلانی هزینه ای نیز دریافت نمیکند:

1.       «نرم افزار کتابخانه شیعه المصطفی»: ابزار (اپلیکیشین) انعکاس کتب و پایان نامه های المصطفی بر روی موبایل و آی پد.

2.      «نرم افزار پاسخ های شیعه المصطفی»: ابزار (اپلیکیشین) انعکاس نظرات و دیدگاههای المصطفی و پاسخ به شبهات توسط اساتید و محققان بر روی موبایل و آی پد.

3.     «نرم افزار مجلات شیعه المصطفی»: ابزار (اپلیکیشن) تولید مجله الکترونیکی بر روی موبایل و آی پد.

شایان ذکر است، هرچند خود این ابزارها، با کمک موسسه المیلانی به صورت رایگان در اختیار المصطفی قرار میگیرد، لکن در صورت همکاری و دریافت این ابزارها، برای مدیریت داده ها و  تولید و تبدیل پایان نامه ها و کتب و مقالات، به داده ها (به زبان های مختلف)، بودجه ای مستقل نیاز است.

حمایت، جهت‌دهی و نظارت پژوهشی بر پایان‌نامه‌های دکتری مجتمع آموزش عالی مشهد مقدّس

 

مرکز پژوهشی بر اساس نیازهای این مرکز، اقدام به ارائه ی عناوین پیشنهادی برای دانشجویان دکتری در دو رشته  « تفسیر تطبیقی » و «‌فلسفه و کلام اسلامی» کرده است. البته لازم به ذکر است که این عناوین، توسط شورای علمی مرکز پژوهشی تدوین یافته است و برای اینکه توسط دانشجو، قابل اجرا شدن باشد، ضروری است ، در وهله اول استاد راهنما و یا در وهله دوم، استاد مشاور پایان نامه، طراح همین عناوین باشد و توسط مرکز پژوهشی معرفی شود. در غیر این صورت، عملا راهبری دانشجو برای انجام این عناوین در پایان نامه مختل میشود. و نکته دارای اهمیت دیگر اینکه،چنانکه در عنوان هم آمده است، آنچه ذیلاً می‌آید «محور»های مناسب تحقیق است و نه «موضوع»های مناسب. عناوین ذیل کلی است و باید متناسب با علایق و توانمندی محقق محدود شدهو به موضوع رساله تبدیل شود. از هر یک از این محورها چندین و چند موضوع قابل استخراج است.

(1) محورهای مناسب پایان‌نامه برای گروه فلسفه و کلام اسلامی

 

1.     تحلیل و بررسی مشخصه ها، رویکردها و استراتژی های کلامی جریان های بنیادگرا در کشورهای همسایه ایران؛ مانند: عربستان، هند، افغانستان، پاکستان و نیز برخی کشورهای شمالی مانند ازبکستان و ترکمنستان و غیره.

2.    به  عنوان مثال: تحلیل جریان دیوبندیه در کشورهای هند –پاکستان و افغانستان.

3.   تحلیل و بررسی مشخصه ها، رویکردها و استراتژی های نوگرایان مسلمان در کشورهای عرب زبان –انگلیسی زبان و غیر آنها.

4.   به عنوان مثال: تحلیل جریان های نواعتزالی در میان نواندیشان عرب و بررسی مدلهای کلامی و نواندیشی آنان و آسیب شناسی دیدگاه های کلامی و روشنفکری آنان.

5.    تحلیل و بررسی مشخصه ها، رویکردها و استراتژی های سنت گرایان مسلمان، مانند دکتر نصر.

6.    مدلهای نوین در تعریف و طراحی علوم انسانی اسلامی.

7.   جایگاه اخلاق در نجات‌شناسی اسلامی.

8.   بازخوانی اصول دین برپایه قرآن و روایات.

9.     وجودشناسی در فلسفة اسلامی و فلسفه های غربی.

10.آموزة عصمت در اسلام و مسیحیت و یهود.

11. علیت در کلام اسلامی و کلام یهودی.

12.علیت در کلام اسلامی و الاهیات مسیحی.

13.                       حدوث جهان در کلام اسلامی و کلام یهودی.

14.                       حدوث جهان در کلام اسلامی و الاهیات مسیحی.

15.                        کفر و ایمان در کلام اسلامی و کلام یهودی.

16.                        کفر و ایمان در کلام اسلامی و الاهیات مسیحی.

17.                       حق انحصاری قانونگذاری خداوند و حرمت بدعتگذاری و کیفیت جمع آن با پارلمانتاریسم در کلام اسلامی و کلام یهودی.

18.                       حق انحصاری قانونگذاری خداوند و حرمت بدعتگذاری و کیفیت جمع آن با پارلمانتاریسم در کلام اسلامی و الهیّات مسیحی.

19.  الهیّات سکولار در جهان اسلام و خارج از جهان اسلام.

20.الاهیات فلسفی ـ کلامی تطبیقی اسلامی ـ یهودی.

21.  الهیّات فلسفی ـ کلامی تطبیقی اسلامی ـ مسیحی.

22.                       تأثیر پذیری آیین زرتشت معاصر از اسلام شیعی.

23.                      زن در اسلام و یهود.

24.                      زن در اسلام و مسیحیت.

25.                       زن در اسلام و سایر ادیان.

26.                       زنان در ادیان و جنبش های مذهبی نوظهور جهان.

27.                      برابری جنسیتی زن و مرد در کدام یک از ادیان جهان پذیرفته شده است؟

28.                      مقایسه تطبیقی احکام ارتداد در اسلام و سایر ادیان.

29.                        مقایسه تطبیقی احکام دگرکیشان در اسلام و سایر ادیان.

30.                       آزادی عقیده و بیان در ادیان و جنبش های مذهبی نوظهور جهان.

31.                       مقایسه تطبیقی محدودیت های آزادی عقیده و بیان در اسلام و یهود.

32.                      مقایسه تطبیقی محدودیت های آزادی عقیده و بیان در اسلام و کاتولیسیسم.

33.                     مقایسه تطبیقی محدودیت های آزادی عقیده و بیان در اسلام و پروتستانتیسم.

34.                     مقایسه تطبیقی محدودیت های آزادی عقیده و بیان در اسلام و بودیسم.

35.                      حقوق بشر در اسرائیل.

36.                      آزادی بیان در اسرائیل (بدون توجه به تبلیغات دولتی): دیدگاه احزاب مختلف، در عرصة عمومی، اعتقادات مذهبی معارض، گروه ها و شخصیت های مذهبی معارض.

37.                     حقوق زنان در اسرائیل (بدون توجه به تبلیغات دولتی): دیدگاه احزاب مختلف، در عرصة عمومی، اعتقادات مذهبی معارض، گروه ها و شخصیت های مذهبی معارض.

38.                     جریان شناسی سیاسی اسرائیل.

39.                       نومسلمانی در اروپا و آمریکا و جایگاه اسلام سیاسی در میان نومسلمانان اروپایی و آمریکایی (بررسی عوامل انگیزاننده، سن، جنس، تبار، میزان تحصیلات، شغل، موقعیت اجتماعی، درآمد، گرایش سیاسی، گرایش شیعی یا سنی یا سلفی، و ...).

40.                       نومسلمانی در آفریقا.

41.                       نومسلمانی در آمریکای لاتین.

42.                      نومسلمانی در آسیای شرقی.

43.                     اسلام گریزی در ایران معاصر (بررسی عوامل انگیزاننده، سن، جنس، تبار، میزان تحصیلات، شغل، موقعیت اجتماعی، درآمد، گرایش سیاسی، گرایش به ؟ و ... ).

44.                     اسلام گریزی در جهان.

45.                      جغرافیای نجباء اهل السنة المعاصرین: شناسایی و جریان شناسایی گروه هایی از اهل سنت تقریبی.

46.                      جغرافیای اسلام تکفیری در جهان (بررسی آموزه های اعتقادی، آبشخورهای فکری، رهبران، منابع مالی، گرایش های سیاسی، منزلت اجتماعی، راه های تضعیف و مقابله ـ به ویژه غیرمستقیم ـ و ...).

شایان ذکر است، عناوین ( 7-8-19-20-18-16-21 ) به ترتیب، اولویت اجرا دارند. و عناوین دیگر، جهت هدفمندی پایان‌نامه‌ها مطرح شده اند.

 

 (2) محورهای مناسب تحقیق در علوم قرآنی و تفسیر

 

1.     ادیان مختلف در قرآن؛ از جمله یهود، مسیحیت، صابئین، مجوس ـ بررسی عقاید و اعمال نسبت‌داده‌شده به آنها و تطبیق آن عقاید و اعمال بر گرایش‌ها و نحله‌های عصر نزول؛ حقوق؛ و ...

2.    مقایسة تطبیقی داستان‌های قرآنی و کتاب مقدس.

3.   جریان‌شناسی مطالعات قرآنی در عصر حاضر: ژورنال‌های آکادمیک بین‌المللی، مراکز بین‌المللی قرآنی، قرآن‌پژوهان بین‌المللی معاصر.

4.   بررسی و تحلیل وضعیت مطالعات قرآنی در کشورهای مختلف اسلامی؛ از جمله در: افغانستان، پاکستان، هندوستان، ترکیه، تونس، مغرب، اندونزی، مالزی، پاکستان، عراق، مصر، عربستان، و...

5.    جریان‌شناسی دشمنان قرآن: در جهان اسلام و خارج از جهان اسلام.

6.    قرآن، تفسیر و آموزش‌های قرآنی در گروه‌های تکفیری معاصر و راهکارهای مقابله با نفوذ آنها.

7.   بررسی و تحلیل وضعیت قرآن‌پژوهی در اسرائیل.

8.   کمال انسان در قرآن و در کتاب مقدس مسیحی.

9.     چیستی، و ویژگی‌های روح در قرآن و در کتاب مقدس مسیحی.

10.مقایسة بلاغت قرآنی با بلاغت شعری عصر نزول.

11.مواجهة نخستین شنوندگان قرآن با آن (بررسی تاریخی): گونه‌ها.

12.مقایسة شریعت قرآنی با شریعت یهود.

13.                       ضابطة دلالت‌السیاق و تطبیق آن بر موارد؛ تاریخچة دلالت‌السیاق در تفاسیر و اصول الفقه شیعه و سنی.

14.                       مکاتب تأویلی: ابن‌عربی و عارفان، اسماعیلیه، غلات، متأخرین مصری، و ... ـ بررسی انگیزه‌ها و عوامل محرک.

15.                        تاریخ تأویل قرآن: غلات، صوفیه، اسماعیلیه، متجددین.

16.                        قرآن در عصر ما.

17.                       بررسی انتقادی تفاسیر سلفی (وهابیت، دیوبندی و ...) در موضوعات مورد مناقشه با شیعة امامیه؛ از جمله: توحید و شرک، زیارت، توسل، شفاعت.

18.                       جریان‌شناسی دشمنان قرآن: در جهان اسلام و خارج از جهان اسلام.

19. زن در قرآن: حقوق، وظایف، تاریخ، فعالیت‌ها.

20.بررسی تطبیقی تفاسیر جهت تعیین اثرپذیری و نوآوری‌ها.

 

طراحی کارگاه‌های مشترک «مدیریت شهری»

 

پیرو جلسه شنبه مورخه 19 بهمن ماه آقای دکتر مروارید مدیر مرکز پژوهشی مشهد با جناب آقای متولیان، نماینده محترم المصطفی(ص) در ژاپن، ظرفیتها و امکانات دو نمایندگی مشهد و ژاپن، جهت پیشبرد اهداف عالیه المصطفی(ص) در زمینه های پروژه های پژوهشی، آموزشی و تربیتی مورد بحث قرار گرفت.

یکی از موارد مطروحه، برگزاری کارگاههای مشترک «مدیریت شهری» با هدایت بخشی معاون محترم پژوهش المصطفی بود. جناب آقای متولیان به مدیریت شهری در ژاپن و تکنیک های مدرن شهرسازی اشاره داشت که در عین سادگی، آرامش مورد انتظار را در یک جامعه شهری فراهم میسازد و با بهره گیری از تجارب مهندسان شهرسازی و معماران ژاپنی، میتوان با تعامل دو طرفه و هم فکری میان مدیران ایران و ژاپن، تکنیک های شهرسازی ژاپنی را با ارزش های اسلامی و شیعی در هم آمیخت و آرامشی را به  زائران مشهدی و قمی در دسترسی به مضجع شریف ائمه(علیهم السلام) هدیه داد تا موانع مادی و فیزیکی  در زیست شهری، مرتفع شده و زمینه های ظهور یک ارتباط عاطفی و معنوی عمیق در شهرهای زیارتی مشهد و قم فراهم شود.

مشهد به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام، باید الگوی شهرسازی اسلامی قرار گیرد و چه خدمتی بالاتر از اینکه جمعیت میلیونی زائر و دلشیفته حرم شریف ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه و الثناء) تجربه های ناب دینی را در فضایی به دور از ناهنجاری ها و معضلات روزمره شهرنشینی ، به دست آورند.

لذا شایسته است که  پژوهش جامعه المصطفی، با برگزاری کارگاههای مدیریت شهری  و تشکیل اتاق های فکر تمدن اسلامی و شهرسازی اسلامی، از تجارب مدیران شهرسازی ژاپنی بهره گیرد و محتوای معارف ناب علوی را با این فرم های شهری تجربه شده، بیامیزد.

احیای تمدن اسلامی، تنها با ارائه الگوی های فکری و نظریه پردازی در عرصه های تئوریک و الهیاتی نضج نمیگیرد، بلکه ارائه الگوی های عملی و اجرای زیست بدیع در یک جامعه دینی است که  به احیای تمدن اسلامی یاری میرساند و حقانیت و برتری حکومت دینی را به نمایش میگذارد.

پژوهش جامعه المصطفی، باید در عرصه های نو و ابداعی پژوهشی، پیشتاز باشد و نیاز روزمره جوامع دینی در حل مشکلات زندگی شهری کنونی، یکی از آفاق ضروری و ناپیموده در این زمینه است. تجربه ژاپن به عنوان نماد نظم و کارمدی و کشوری برخورداری از تکنولوژی و در عین حال، خیرخواه برای همکاری پژوهشی، میتواند دستمایه برای سلسله کارگاههای انتقال تجارب مدیریتی به مجموعه مدیران شهری مشهد و قم باشد.

اکنون که با همت و برنامه ریزی تحول خواه نمایندگی المصطفی در ژاپن، پایگاهی برای تاثیرگذاری مکتب اهل بیت، به عنوان یک مکتب تمدن ساز فراهم آمده است؛ مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد، با این نگاه راهبردی، آمادگی خویش را برای برگزاری «کارگاههای مدیریت شهری و انتقال تجارب شهرسازی ژاپنی: ژاپن، قم، مشهد» با همکاری نمایندگی خوش فکر المصطفی در ژاپن  و با هدایت و نظارت معاون محترم پژوهش المصطفی اعلام داشته است.

 

 

 

طراحی اتاق های  فکر پژوهشی

 

·        مفهوم‌شناسی:

«اتاق تفکر[1]» از ابزارهای مدیریتی به شمار می‌رود که از پیش آمدن مشکل «عمل پیش از تفکر» یا «تفکر پس از عمل» جلوگیری می‌کند و زمینه‌ای برای مفهوم‌سازی پدید می‌آورد. مأموریت اصلی اتاق فکر در سازمان‌ها، پشتیبانی فکری و مشاوره‌ای سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران و به بند کشیدن فکر و ایده و دانش برای تحقق هدف‌های سازمانی است. بنابراین، سرمايه‌گذاري براي پیدایی اتاق كه سرمايه‌گذاري براي پژوهش و آموزش است، به‌ويژه براي پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشي، آموزشي و حكومتي ناگزیر می‌نماید. اين اتاق، بازوي مطالعات فكري و مشاور مطالعاتي طراحان و  مديران ارشد آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و تمدني خواهد بود. این بازو دو کارکرد خواهد داشت: 1. فكرسازي براي مفهوم‌آفريني؛  2. گشودن گره‌هاي فكري پیش آمده در فرآيند عمل.

اتاق‌های فکر در ارتباطشان با مراکز اجرایی، تنها به تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری می‌پردازند و هرگز به مسائل اجرایی سرگرم نمی‌شوند. چند کار ویژه برای این ابزار مدیریتی می‌توان برشمرد:

1. بهره‌گیری از خِرد گروهی (اتاق‌های فکر الگوی سازمانی جمع اندیشه‌اند).

2. تولید فرآورده‌های فکری (اتاق‌های فکر ایده‌های مناسب برای حل مسائل پیش می‌نهند و نوآوری را برای ایده‌پردازی افزایش می‌دهند).

3. معطوف بودن به مسائل روز (کوشش‌های اعضای اتاق‌های فکر به مسائل فوری و فوتی معطوف است).

4. درگیر نشدن به مسائل اجرایی (اعضای اتاق‌های فکر به مسائل تشریفاتی یا توجیه کارشناسانه مسائل روزمره مدیران درگیر نمی‌شوند).

5. بومی‌سازی (اتاق‌های فکر با توجه به الگوهای فکری و بر پایه مطالعات تطبیقی خود و با توجه به اوضاع اجتماعی ـ فرهنگی جامعه هدفشان، پیش‌نهادهایی عرضه می‌کنند).

6. آینده‌شناسی (اتاق‌های فکر تصویرهایی از آینده به دست می‌دهند تا مدیران آگاهانه به اجرای وظایف مدیریتی خود بپردازند).

·        شیوه اجرا:

برپایی اتاق‌های فکر مرکز پژوهشی جامعةالمصطفی مشهد مقدس، بدین شیوه امکان‌پذیر است:

1. کارگروه‌های تخصصی اتاق‌های فکر ایجاد می‌شوند (اکنون سه کارگروه مطالعات منطقه‌ای، مطالعات اسلامی و گفتگوی ادیان در این مرکز فعالند).

2. اعضای اتاق‌ها هر هفته گرد هم می‌آیند.

3. فهرستی از اولویت‌ها برای بررسی به اعضای اتاق‌ها عرضه می‌شود.

4. هر اتاقی دبیری خواهد داشت که دست‌کم پنج عضو دیگر را با توجه به محور موضوعی گروه، گرد می‌آورد.

 

 

 

 

 

همکاری با دانشگاه بین‌المللی امام رضا علیه السلام

 

تعامل با مرکز پژوهشی فرهنگی راهبردی دانشگاه امام رضا علیه السلام در قالب پروژه ی پژوهشی با عنوان " ارتباطات میان فرهنگی طلاب خارجی مقیم مشهد: مطالعه موردی: طلاب خارجی جامعه المصطفی مشهد" صورت گرفت. این طرح توسط آقای ابوالحسن حسین زاده دانشجوی دکتری رشته ی سیاستگذاری فرهنگی دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام  و زیر نظر آقای دکتر علی یوسفی دانشیار جامعه شناسی دانشگاه فردسی مشهد و از اساتید مدعو دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام  در سال 1392 انجام شد.

 

همکاری با مجمع عالی حکمت اسلامی

 

همکاری مرکز پژوهشی و دکتر مروارید ریاست این مرکز با مجمع عالی حکمت اسلامی، و نیز  برگزاری کلاس های فلسفی و کلامی برای دانش پژوهان این مجمع در جامعه المصطفی مشهد. این همکاری در محورهای ذیل بوده است:

·        توسعه گروه علوم انسانی و فلسفه های مضاف.

·        برگزاری نشست‌های آموزشی.

·        برگزاری کارگاه‌های آموزشی- پژوهشی.

 

 

 

همکاری با پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شعبه مشهد

 

حسب الامر ریاست محترم مجتمع آموزش عالی مشهد، برای «تشکیل کارگروه بررسی قابلیتهای همکاری المصطفی مشهد و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مشهد» با حضور اعزه گرامی و نمایندگان مرکز پژوهشهای پژوهشگاه، و تاکید این مرکز بر فاز اول همکاری، که عبارتست از«همکاری پژوهشی و آموزشی المصطفی مشهد با مرکز پژوهشهای علوم اسلامی و انسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی»، پیش نویس 8 بندی ذیل، میان مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد و مرکز پژوهشهای علوم اسلامی و انسانی پژوهشگاه، تبادل و هم اندیشی شده است، که در ذیل تقدیم میگردد.

لازم به ذکر است، در حضور ریاست محترم مجتمع آموزش عالی مشهد، در نشست هم اندیشی مشترک میان مرکز پژوهشی و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شعبه مشهد، افراد ذیل حضور داشتند: حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای مهدوی مهر (ریاست مجتمع آموزش عالی مشهد)، جناب آقای دکتر مروارید (رئیس مرکز پژوهشی مشهد)، جناب آقای دکتر ظهیری ( مدیر گروه پژوهشی و آموزشی فلسفه و کلام)، جناب آقای دکتر احمد زاده ( از مدیران طرح و برنامه دفتر و عضو هیات علمی گروه علوم قرآنی ) ، جناب آقای دکتر میرسندسی (از مدیران طرح و برنامه دفتر و عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی) و نماینده محترم مدیر مرکز پژوهشهای پژوهشگاه.

 

همکاری با دانشگاه فردوسی مشهد

 

پیرو جلسه اعضای شورای جامعه المصطفی مشهد و هیات رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد پیرامون «همکاری های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی جامعه المصطفی و دانشگاه فردوسی» در دفتر ریاست دانشگاه فردوسی در تاریخ 24/4/ 93، حجت الاسلام دکتر رئیسیان به عنوان نماینده دانشگاه فردوسی، و دکتر جعفر مروارید رئیس مرکز پژوهشی به عنوان نماینده جامعه المصطفی مشهد، برای پیگیری موارد تفاهم و تدوین «قرارداد اجرایی» تعیین شدند.

جلسه ای نیز در تاریخ 12/5/93، با حضور نمایندگان جامعه المصطفی و دانشگاه فردوسی، برای تنظیم موارد تفاهم نامه و «قرارداد اجرایی» برگزار شد.

 

والسلام علیکم و رحمة اللّه  –   مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد

 


[1]. Think Tank.

 

 

شکل‌گیری نهادهای کارآمد در مراکز پویایی همچون جامعه‌المصطفی(ص) در عین دقت و جامعیت، نیازمند نگاه تحول‌گرایانه و مبتنی بر «بازتولید فکر نوین دینی در جهان معاصر» است. «بازتولید فکر نوین دینی در جهان معاصر» که برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری«مد ظله العالی» و ریاست محترم المصطفی(ص)دام عزّه العالی است، سرمشق تمامی فعالیتهای مرکز پژوهشی تازه تأسیس خواهد بود.

از این رو پس از کنکاش و ظرفیت‌سنجی مشهد مقدس گروه‌های ذیل به همراه ضرورتهای آن ترسیم شده است.

در سال 1391، ساختار هر سه گروه مطالعات اسلامی و غرب و آینده پژوهی، گفت و گوی ادیان و گروه مطالعات منطقه ای،  ابلاغ شده و مدیران گروه‌ها نیز توسط ریاست محترم، تعیین شدند.

 

 

ساختار گروه‌ها و مرکز پژوهشی

 

 

الف) گروه پژوهشی مطالعات اسلامی، غرب و آینده پژوهی

اين گروه تلاش مي‏نمايد با نگرشي راهبردي و ايجاد بستري مناسب، تلاشي علمي و فراگير در جهت تدوين مباني علمي نظام‏ها و الگوهاي عيني اداره اجتماع و تمدن‏ساز بر اساس آموزه‏هاي ديني و شرائط و نيازهاي عصري را سامان بخشد. اين گروه، هم‏زمان مي‌كوشد تمدن غرب را به عنوان يك دستاورد بشري در ايجاد تمدن، با هدف شناخت، بهره‏گيري، و آسيب‏شناسي اين تجربه براي شناسايي نيازهاي عصري در تدوين الگوي تمدن مطلوب اسلامي در کشورهای هدف مورد مطالعه و كنكاش قرار داده و به نقاط قوت و ضعف اين تمدن دست يابد.

اهداف عيني گروه بر مبناي چشم‏انداز ترسيم شده عبارتند از:

1.     تبيين نيازها و مؤلفه‏هاي عصري (روزآمد) تمدن‏ساز و تلاش در جهت ارائه شناختي راهبردي از زيرساخت‏هاي لازم براي نظام‏هاي عيني تمدن‏ساز در دنياي معاصر.

2.    شناخت بنيان‏هاي ديني تمدن‏ساز و بررسي نقاط تمايز آن با بنيادهاي تمدن غرب.

3.   شناخت و بهره‏گيري از دستاوردهاي تمدني غرب به عنوان تمدني فعال و تجربه‏اي بشري، در جهت شناخت پاره‏اي از نيازهاي عصري تمدني.

4.   بررسي انتقادي نظام‏ها و الگوهاي عملي غرب و شناخت ناهنجاري‏ها و ابعاد منفي تمدني آن كه ناسازگار با انديشه‏هاي بشري و اسلامي است با هدف هوشياري نسبت به اين آفات در مطالعات ترسيم الگوي تمدني اسلام.

5.    شناخت و تقويت هويت اسلامي در غيريت‏سازي با هويت غرب.

6.    تحليل و نقد مباني غرب.

7.   ‌بررسی روشنفكري در جهان اسلام با هدف استحكام بخشيدن به گفتمان خودي.

8.   ترسيم و مقابله با رويكردهاي سلطه‏گرانه تمدني رقيب.

9.       شناخت بحران‏ها و چالش‏هاي درون تمدني جهان اسلام و تلاش براي ارائه راهكارهاي مناسب در جهت برون‏رفت و تبيين نيازهاي عصري (روزآمد) با هدف جهت‏بخشي تحقيقات و پژوهش‏ها به سمت نگرش راهبردي و كاربردي و تلاش در جهت پُركردن شكاف مطالعات علمي و نيازهاي جهان اسلام.

 

ب) گروه پژوهشی گفتگوی ادیان

 

می توان گفت که دین از ارکان و مقوم فرهنگ های پیشرو بوده و هست و شناخت دقیق و درک عمیق از دین، اندیشه‌ها و فرهنگ‌های دینی اهمیت بسزا دارد. رشد ارتباطات، پیشرفت دانش و سربرآوردن مکتب های رقیب فکری در جهان جدید، دین داران را به چالشی بزرگ فراخوانده است و تمامی پیروان ادیان به یک اندازه در این چالش سهیم هستند. بنابراین مسلم است که گفت و گوی بین دینی در این رویارویی و تقابل مهم و راه گشا می باشد. حال، مهم ترین دستاورد گفت‌وگو زمانی حاصل خواهد شد که هدف‌های مشترک عملی و نظری میان طرفین گفت‌وگو را در نظر آوریم و به درک اندیشه های یکدیگر در فضایی آرام و مترقی اهتمام داشته باشیم، در نتیجه گفت‌وگوی ادیان زمینه ساز گفت‌وگوی میان فرهنگ ها و تمدن ها خواهد شد. در فضای گفت‌وگو، با احترام متقابل و به دور از تخریب، محیط را برای بیان آزادانه عقاید و باورها جهت رسیدن به معنویتی والاتر فراهم آوریم تا در این محیط، ظرفیت های ناشناخته دین اسلام را معرفی کنیم و درکی همدلانه از ادیان الهی دیگر بدست آوریم.

اهداف عيني گروه بر مبناي چشم‏انداز ترسيم شده عبارتند از:

1.     ايجاد تفاهم و رفع سوءتفاهمات، قضاوت‌ها، پيش‌داوري و ذهنيت‌هاي منفي تاريخي از اسلام و جامعه اسلامي در اذهان رهبران و پيروان اديان.

5.        ايجاد اتحاد و همبستگي ديني در رهبران و پيروان اديان الهي جهت رويارويي جمعي با بحران هاي معنوي و سياسي جهان.

6.        ايجاد و انجام همكاري و هم‌فكري با نهادها وشخصيت‌هاي ديني در عرصه جهاني جهت طرح عنصر دين در گسترة جهان به منظور تثبيت مباني ارزشي اعتقادي و اخلاقي.

7.        انجام گفت‌وگو به منظور تأمين حقوق اديان، نهادها، شخصيت‌هاي ديني و اقليت‌هاي ديني در جوامع بشري و تأمين آن در نهادها و جريانات حقوقي و قانون‌گذاري بين‌المللي و منطقه‌اي.

8.        انجام گفت‌وگو به منظور دست‌يابي به عدالت و حقوق اجتماعي پيروان اديان و همچنين فراهم آوردن زندگي مسالمت‌آميز پيروان اديان درجهان.

 

ج) گروه پژوهشی مطالعات منطقه‌ای

 

برای شناخت منطقه آسیای میانه و شناخت فرصت ها و تهدیدها، نیازمند تشکیل شبکه نخبگان جهان اسلام با تاکید بر آسیای میانه و ارتباط مستمر با آنها هستیم. اهداف عيني گروه بر مبناي چشم‏انداز ترسيم شده عبارتند از:

1.     رهگیری سؤالات فقهی- فلسفی- اجتماعی و غیره در جامعه هدف و انتقال آنها به هسته مشهد.

2.    جریان شناسی فرهنگی –اجتماعی در کشور های هدف.

3.   تدوین مقالات پژوهشی بر اساس سرفصل های مورد نیاز جامعه هدف.

4.   شرکت در مصاحبه های تخصصی و عمومی مرکز پژوهشی.

 

 

 

کارشناسان اجرائی مرکز پژوهشی

 

آقای سید محمود عربی، کارشناس پژوهش گروه مطالعات منطقه‌ای (120 ساعت در ماه)

آقای هادی قربانیار، کارشناس پژوهش گروه گفتگوی ادیان  ( 120 ساعت در ماه)

 

جلسات شورای مرکز پژوهشی

 

در این جلسات که با حضور حجت الاسلام و المسلمین مهدوی مهر، ریاست محترم مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس و مدیر گروه مطالعات منطقه ای و اعضای مرکز پژوهشی برگزار میشود، به بررسی طرح ها و پروژه های پژوهشی پژوهشگران، ارائه ی گزارش کار توسط کارشناسان و پژوهشگران و نیز برنامه ریزی برای طرح ها و برنامه های آینده ی مرکز پژوهشی پرداخته میشود. تاکنون چهارده جلسه برگزار شده و این جلسات حدود 60 مصوبه داشته است.

 

 

طرح های پژوهشی

 

ü     طرح هایپژوهشی سال1392

 

4.        طرح پژوهشی گروه مطالعات اسلامی: ارتباط نفس و بدن از دیدگاه متفکران اسلامی و فیلسوفان تحلیلی مسیحی؛ مدیر طرح: حجت‌الاسلام جناب آقای دکتر طالقانی.

5.        طرح پژوهشی گروه مطالعات منطقه‌ای: ترجمه ی "شیعیان آمریکا"؛ مدیر طرح: آقای دکتر اقدسی.

6.        طرح پژوهشی گروه گفت‌وگوی ادیان: پروژه  انسان شناسی نظام معرفتی قرآن؛ مدیر طرح: آقای دکتر موحدیان عطار.

 

ü     طرح هایپژوهشی سال1393

 

1.     عنوان: گزیده‌ی جلد نخست سالنامه‌ی مسلمانان در اروپا

         نویسنده بخش اول:آیحان کایا

         مترجم بخش اول :منصوره هاشمی

         نویسنده بخش دوم:نیراج نتهونی

         مترجم بخش دوم:مهدی طیموری

         با مقدمه و نظارت:عباس اقدسی

        گروه:مطالعات منطقه ای

         ارزیابان:دکتر سمیعی و دکتر باقرشاهی

طرح جهت چاپ ارسال شده است.

 

2.    عنوان: رابطة نفس و بدن نزد ملاصدرا و دوئاليست‌هاي غربي

     مؤلف: حجت الاسلام دکتر سید علی طالقانی

    گروه:مطالعات اسلامی

    ارزیابان:دکتر رقوی و دکتر جعفر مروارید

طرح جهت چاپ ارسال شده است.

 

3.   عنوان: روش شناسی دین پژوهی ( روش ها، رویکرده، نگرش ها، رشته ها و ساختارها)

           مؤلف: دکتر علی موحدیان عطار

           گروه:گفتگوی ادیان

            ارزیابان:دکتر روحانی و دکتر علی مردی

طرح جهت چاپ ارسال شده است.

 

4.   عنوان: آموزه ی تثلیث از منظر تاریخ، کتاب مقدس و عقل

مؤلف: هاشم مروارید

گروه:گفتگوی ادیان

 ارزیابان:دکتر  حدادی و دکتر معتمدی

طرح جهت چاپ ارسال شده است.

 

5.    عنوان: سقط جنین از دیدگاه ادیان و مذاهب

مؤلف:حجت الاسلام احمد مروارید

گروه:مطالعات اسلامی

طرح در حال انجام است.

 

 

6.    عنوان:مقاله ی آموزه های اعتقادی سید مرتضی ( از مجموعه ی طرح پژوهشی مشترک اعتقادنامه های امامیه)

          مؤلف:حجت الاسلام دکتر سید علی طالقانی

         گروه:مطالعات اسلامی

طرح در حال انجام است.

 

7.   عنوان:سلفی گرایی (شاخصه‌های فکری و عملی، زمینه وعوامل، گونه‌ها، قلمرو زیستی وجغرافیای)

      مؤلف: سیدحسین همایون مصباح

      گروه: مطالعات منطقه ای

طرح در مرحله‌ی ارزیابی میباشد.

8.   عنوان: جریان شناسی تجدد گرایان مسلمان و تکنیک های نوگرایی آنان

مؤلف:دکتر جهانگیر مسعودی

گروه:مطالعات اسلامی

طرح در حال انجام است.

 

9.     عنوان: ترجمه آیا مسیحیان درباره ذهن و بدن ، باید دوگانه انگار باشند ؟ فصل 12 از کتاب : مباحث معاصر در فلسفه دین»

مترجم:روح الله موحدی (پژوهشگر قراردادی)

گروه:گفتگوی ادیان

طرح در مرحله‌ی ارزیابی میباشد.

 

10.عنوان: ترجمه: آیا علم دین را بی اعتبار میکند؟

مترجم:توسلی (پژوهشگر قراردادی)

گروه:گفتکوی ادیان

طرح در مرحله‌ی ارزیابی میباشد.

 

11.عنوان: جریان شناسی تجددگرایان

مؤلف:دکتر جهانگیر مسعودی

گروه:مطالعات اسلامی

طرح در حال انجام است.

 

 

 

طرح اعتقادنامه‌‌ها‌ی امامیه ( از سر فصل طرح های پژوهشی مشترک)

 

این طرح، کار مشترک مرکز پژوهشی مشهد با همکاری پژوهشکده ادیان و مذاهب وابسته به دانشگاه ادیان و مذاهب می باشد.

 

تبیین و معرفي طرح اعتقادنامه‌های امامیه

 

·        این طرح از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

ü     بخش اول: مکاتب کلامی امامیه (مشتمل بر حدود 10 مقاله).

ü     بخش دوم: اعتقادات امامیه از منظر حدود 25 عالم برجسته شیعی در طول تاریخ از شیخ مفید تا علامه طباطبایی (25 مقاله که حدودا 12 عدد آن کامل گردیده و نسخه مختصر شده بعضی منتشر شده است).

ü     بخش سوم: کتابشناسی اعتقادنامه‌های امامیه.

کتب کلامی امامیه به دسته های مختلفی از قبیل «مناظرات»، «ردّیه» ها، «پاسخ به سؤالات»، «آثار راجع به یک موضوع خاص»، «اعتقادنامه‌ها» و غیره قابل تقسیم‌اند. مقصود از «اعتقاد نامه»ها آن دسته از کتب کلامی است که اصول و چهارچوب اعتقادات امامیه را به صورت جامع و یکجا بیان می دارند، خواه صرفاً توصیفی باشند و خواه متضمن استدلال نیز باشند. با نگاهی گذرا به کتب کلامی شیعه می توان دریافت که علمای امامیه در طول تاریخ تالیف چنین کتابهایی را در دستور کار خود قرار داده اند. مؤلفان این اعتقادنامه‌ها غالبا نامهایی برای اثر خود برگزیده اند که بر اشتمال اثرشان بر مجموع اصول اعتقادی شیعه دلالت دارند: از قبیل «اصول الدین» و «الاعتقادات» و غیره. این قبیل آثار در این جهت مشترک اند که بنا بر تصریح مولف یا آنچه که از فحوا و محتوای کتاب بر می‌آید اصول اعتقادات امامیه را ترسیم می کنند.

 

اعتقادنامه‌هاي گزينش شده در این طرح داراي ويژگي‌هاي ذيل هستند

 

 

1.     مجموع اعتقادنامه ها از همه مکاتب و جريانهاي فکري اماميه، از اصولي تا اخباري، از فيلسوف تا عارف، از محدث تا متکلم عقل گرا، نمايندگي ميکنند. بنا براين، هر کدام از مکاتب و جريانات امامي، دست کم از يک اعتقادنامه نمايندگي مي کند.

2.    تلاش شده که اعتقادنامه هاي گزينش شده همه جغرافياي جهان تشيع را پوشش دهند. چون ممکن است دو اعتقادنامه به رغم اينکه همزمان نوشته شده‌اند، به جهت اينکه در دو منطقه متفاوت نوشته شده اند، بيانگر حساسيتهاي خاص منطقه اي باشند.

3.   اعتقادنامه هاي اماميه بنا بر اهداف خاص در قالبهاي مختلفي از قبيل وجيزه، رساله و کتاب مفصل، تاليف شده اند. همه اين گونه ها در اين طرح  حاضرند.  (عناوین این اعتقادنامه ها در شماره 52 مجله هفت آسمان قید گردیده است).

 

 

 

اهداف طرح اعتقادنامه‌های امامیه

 

 

1.     مساهمت در انتقال سنت کلامی امامیه به نسلهای آتی.

2.    فراهم آوردن شالوده لازم برای هر گونه مطالعه در تاریخ عقاید شیعه از طریق گرد هم آوردن مجموعه ای از کتب کلامی که در صدد بیان چهارچوب اعتقادی شیعه هستند.

3.   دفع بسیاری از اتهامات ناروا از تشیع و جلوگیری از انتساب عقاید غیرواقعی به شیعه به استناد روایات شاذ یا دیدگاه خاص برخی از عالمان؛ (علمای شیعه در این قبیل کتب کلامی غالبا از نوشتن مطالبی که شیعه را در معرض اتهام قرار دهد پرهیز داشته اند).

4.   فراهم کردن زمینه برای بررسی سیر تطور عقاید شیعه؛ توضیح آنکه: هر چند چهارچوب اصلی اعتقاد شیعه در طول قرون حفظ شده، ممکن است مواضع تاکید، موضوعات فرعی، روشهای استدلالی یا عمق و غنای مطالب تغییر کرده باشد. به عبارت دیگر، با در اختیار داشتن این مجموعه به صورت یک جا  می توان  در عین تاکید بر اصول ثابت اعتقادی، ادوار مختلفی را برای اعتقادات شیعه ترسیم کرد و در هر دوره جریانهای مختلفی را از هم بازشناخت.

 

 

پرسش‌ها و فرضيات طرح اعتقادنامه‌های امامیه

 

 

سؤال اصلي که اين مجموعه در صدد پاسخ بدان است عبارت است از اينکه «اعتقادات اماميه در طول دوران غيبت چه بوده است؟» به تعبير ديگر: «اماميه در کتب رسمي خود، چه اعتقاداتي را به خود نسبت داده است؟» در کنار اين سؤال اصلي طبعا سوالات فرعي متعددي نيز مطرح مي شوند؛ از جمله اينکه: «آيا در طول تاريخ غيبت مندرجات اعتقادنامه ها دست کم به لحاظ اهتمام نقاط ثقل تفاوتي کرده است؟» « نحوه معرفي و دفاع از اين اعتقادات ثابت بوده است يا متغير؟» ؛ «مناسبات اعتقادي اماميه با ديگر فرق اسلامي چه بوده است؟»

فرضیه اصلی تحقیق عبارت است از اینکه اعتقادات امامیه در عین ثبات چهارچوب اصلی آن از حیث مبانی، روش و نتایج به تناسب نقاط عطف تاریخی دچار تحولاتی شده است.

 

 

 

نشست‌ها و همایش‌ها

 

 

 

در ذیل، لیستی از نشستها و همایش‌هایی که توسط

مرکز پژوهشی مشهد و یا با همکاری این مرکز

برگزار شده‌اند آورده شده است

 

 

 

 

ردیف

عنوان

همایش/نشست‌علمی

نقش واحد پژوهشی

سطح

همایش/ نشست‌علمی

محل برگزاری

سال برگزاری

مجری

همکار

سازمانی

کشوری

منطقه ای

بین المللی

کشور

شهر

علمی

مالی

پشتیبانی

1

نشست علمی «پروژه تربیت امامان اسلامی در کشورهای اروپایی و مقایسه آن با تربیت کشیشان مسیحی» که توسط دکتر کاری ویتاکینن محقق اسلام پژوه از دانشگاه فنلاند و به زبان انگلیسی ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

2

کارگاه «عدالت و معنویت در امام علی» و «معرفی امام علی (ع) به مسیحیت» به مدت 24 ساعت به زبان انگلیسی که توسط استاد قاسمی ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

3

کارگاه «براهین توحیدی» و « نقد برهان شر از دیدگاه اسلام و مسیحیت» به مدت 12 ساعت به زبان انگلیسی که توسط دکتر واله ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

4

کارگاه «مسأله معاد و جاودانگی در اسلام و مسیحیت» و « دیدگاه های فلسفه اسلامی و فلسفه جدید مسیحی درباره جاودانگی» به مدت 12 ساعت به زبان انگلیسی که توسط استاد پوراسماعیل ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

5

کارگاه «مفهوم ایمان و عقلانیت در اسلام و غرب» و « رابطه ایمان و عقل در اسلام و غرب» به مدت 12 ساعت به زبان انگلیسی که توسط دکتر محسن جوادی ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

6

کارگاه  «موانع گفتگوی ادیان» و « مقایسه توحید و تثلیث» و «ابراهیم ، پدر ادیان توحیدی» به مدت 12 ساعت به زبان انگلیسی که توسط دکتر اکرمی ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

7

نشست «بازسازی سنت نبوی در دوران معاصر» و « مهدویت و دموکراسی» به مدت 8 ساعت که توسط دکتر رضوی راد، مدیر انستیتوی اسلامی هامبورگ ارائه شد.

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

8

نشست «نسبت ایمان و عقل در اسلام و مسیحیت» به مدت 4 ساعت که توسط حجت الاسلام دکتر سبحانی، مدیر مرکز الحضاره لبنان با حضور محققان جامعه المصطفی و اساتید و دانشجویان دانشگاه ادیان مذاهب قم

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

9

نشست « قابلیتهای فرهنگی جامعه المصطفی و پروژه گفتگوی ادیان»  در دو جلسه با سخنرانی دکتر ایوبی، مدیر محترم «موسسه فرهنگی اکو»، حجت الاسلام مهدوی مهر و دکتر جعفرمروارید

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

10

همایش «مطالعات اسلامی در دانشگاههای کره»با حضور اعضای هیات علمی واعضای هیات رئیسه مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه میانگجی کره (سئول) به ریاست پرفسور لی و ایراد سخنرانی  دکتر کیم و دکتر پاک و پرفسور لی و حجت  الاسلام مهدوی مهر و حجت الاسلام دکتر مظفری و دکتر جعفر مروارید (  اعضای شرکت کننده از مرکز مطالعات اسلامی دردانشگاه میانگجی کره: خانم اِری مسئول امور مالی و اجرایی موسسه

آقای پرفسور لی رییس موسسه (دکترای زبان عربی از مراکش)

آقای دکتر موسی کیم معاون موسسه (دکترای زبان عربی از سودان)

آقای دکتر جونگ عضو هیئت علمی موسسه (دکترای محیط زیست از کره)

آقای دکتر آن عضو هیئت علمی موسسه (دکترای زبان عربی از سوریه)

دکتر پارک عضو هیئت علمی موسسه (اسلام شناس از دانشگاه مگیل کانادا)

حجت الاسلام دکترمحمد حسن مظفری، عضو هیئت علمی موسسه (از فضلای حوزه و و فارغ التحصیل حقوق بین الملل از دانشگاه هند)

*

           

*

ایران

مشهد

1391

11

نشست « رویکردهای دین شناسانه در دانشگاههای کره» با سخنرانی دکتر جونگ، از اعضای هیات علمی مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه میونگجی کره در دفتر تبلیغات اسلامی مشهد در جمع فضلای حوزوی و دانشگاهی

 

*

*

*

     

*

ایران

مشهد

1391

12

نشست علمی به زبان انگلیسی با موضوع « نقد روش شناسی مطالعات اسلامی در آمریکا با توجه به روش شناسی مطالعات اسلامی در دیدگاه شیعی» با سخنرانیدکتر دیوید کوک ، استاد مطالعات اسلامی از دانشکده مطالعات ادیانِ دانشگاه رایس آمریکا و دکتر واله، از فضلای حوزه و استاد دانشگاه شهید بهشتی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

13

نشست علمی به زبان انگلیسی با موضوع «نقد آموزه های مسیحیت از منظر الهیات اسلامی» با سخنرانی دکتر دیوید کوک ، استاد مطالعات اسلامی از دانشکده مطالعات ادیانِ دانشگاه رایس آمریکا و دکتر واله، از فضلای حوزه و استاد دانشگاه شهید بهشتی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

14

نشست علمی به زبان انگلیسی با موضوع «نقش عقل مستقل در فرآیند اجتهاد شیعی» در 7 جلسه با سخنرانی دکتر علیرضا بوجانی از دپارتمان مطالعات اسلامی دانشگاه دورهام انگلستان

*

     

*

     

ایران

مشهد

1391

15

نشستهای « گفتگوی آکادمیک الهیاتی میان اسلام و مسیحیت»

در دانشگاه پادربورن آلمان

*

     

*

     

آلمان

پادربورن

1391

16

نشست گفت و گوی ادیان با موضوع «رجعت از دیدگاه شیعه و مسیحیت» با حضورهیات دانشگاه سن تماس و سخنرانی حجت الاسلام دکتر طالقانی، عضو مرکز پژوهشی و حاج آقای مهدی نژاد و دکتر نیکلاس و دکتر موهاوش

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

17

نشست «تصوفیاعرفان:تاملاتيپیرامونمفهومعرفاندرسنتشیعي» با سخنرانی جناب آقای دکتر عطا انزلی از دپارتمان دین دانشگاه میدل بری آمریکا

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

18

نشست «مطالعات اسلام شناسی و ایران شناسی در دانشگاههای امریکا»  با سخنرانی جناب آقای دکتر عطا انزلی از دپارتمان دین دانشگاه میدل بری آمریکا

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

19

«تحلیل جامعه شناختی آموزه های دومین شورای واتیکان»، با سخنرانی

جناب آقای دکتر مهدی فردوسی، عضو مرکز پژوهشی مشهد

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

20

همایش دو روزه « الهیات مسیحی از دیدگاه متالهان اسلامی» ،

مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد و دانشگاه ادیان و مذاهب قم

*

       

*

   

ایران

مشهد

1392

21

نشست   «حکمت جاودانه و معرفت قدسی از دیدگاه دکتر سید حسین نصر: تحلیل و بررسی انتقادی»

 

با حضور  «آقای دکتر سید نصر الله موسویان،  استاد پژوهشگاه دانش های بنیادین و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه تهران»

*

             

ایران

مشهد

1392

22

نشست «معرفی فیلسوفان تحلیلی: فرگه، پاتنم، کریپکی» و تاثیرات آن بر رویکردهای معاصردر 4 جلسهبا حضور  «آقای دکتر سید نصر الله موسویان، استاد پژوهشگاه دانش های بنیادین و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه تهران»

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

23

نشست به زبان انگلیسی با موضوع «حل پارادوکس های تشیع و مدرنیته در دوران معاصر» با سخنرانی دکتر آرمینجون از دانشگاه فرانسه با همکاری

دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

24

نشست علمی با موضوع «مطالعات شیعه شناسی در فرانسه» با حضور حجت الاسلام دکتر جازاری از دانشگاه سوربن فرانسه و خانم دکتر آرمینجون از دانشگاه فرانسه، با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی مشهد (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

25

نشست «رده شناسی دین پژوهی» با سخنرانی دکتر فردوسی، عضو مرکز پژوهشی در 6 جلسه در مدرسه خواهران

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

26

نشست «سواد اطلاعاتی» با سخنرانی دکتر فردوسی، عضو مرکز پژوهشی در 6 جلسه در مدرسه خواهران

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

27

نشست «مبانی ، اهداف و روش های الهیات تطبیقی» با سخنرانی پرفسور فون اشتوش از دانشگاه پادربورن آلمان به زبان انگلیسی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

28

نشست «بررسی عیسی در قرآن» با سخنرانی پرفسور فون اشتوش از دانشگاه پادربورن آلمان به زبان انگلیسی

 

 

*

     

*

     

ایران

مشهد

 

1392

29

نشست«عقیده رجعت در شیعه امامیه و شباهتی که با بازگشت یا رستاخیز عیسی‌مسیح پس از فوت در مسیحیت دارد؛ اعتقاد به بحث رجعت در شیعه ؛ اسلام و مسیحیت و طبیعت‌گرایی » با سخنرانیپرفسور مهاوش، پرفسور نیکولز (اساتید دانشگاه سنت توماس آمریکا) و حجت الاسلام دکتر طالقانی ( مرکز پژوهشی مشهد)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1392

30

نشست " مسئله ی ذهن و بدن در فلسفه اسلامی و فیلسوفان تحلیلی غرب" در سه جلسه ی کارگاهی با سخنرانی آقای یاسر پور اسماعیل

*

     

*

     

ایران

قم

1392

31

نشست« تصوّف یا عرفان؛تامّلی در مفهوم عرفان در سنّت شیعی» با سخنرانی دکتر عطاءالله أنزلی(استاد دانشگاه میدل بری آمریکا)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

32

نشست « مذهب در جامعه مدرن امروزی کره جنوبی و مطالعات اسلامی در کره جنوبی » با سخنرانی پروفسور لی  از دانشگاه میانگجی سئول کره جنوبی و مدیر موسسه مطالعات اسلامی سئول به زبان‌انگلیسی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

33

نشست «حضرت مسیح از دیدگاه تئولوژی مسیحی و پیامبر اسلام (ص) از دیدگاه تئولوژی اسلامی» با سخنرانی دکتر دیوید کوک  از دانشگاه رایس آمریکا   و دکتر واله از دانشگاه شهید بهشتی. به زبان انگلیسی

موضوع بحث: اسلامی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

34

نشست«گفتگوی اسلام و مسیحیت: دغدغه ها و راه حل های مشترک» با سخنرانی دکتر کاری (مدیر موسسه گفتگوی انجیلی ادیان در فنلاند) و حجت الاسلام اسکندری (استاد درس خارج حوزه علمیه مشهد)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

35

نشست«دیدگاه مسیحیت معاصر درباره اسلام و مطالعات شیعی و وضعیت شیعه شناسی در دانشگاه فرانسه» با سخنرانی پروفسور دولهک و حجت الاسلام دکتر جازاری از دانشگاه سوربن فرانسه به زبان  فرانسوی

 

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

36

نشست« عرفان امیرالمومنین علیه السلام» با سخنرانی پروفسور محمد لِگِن هاوزِن  از موسسه امام خمینی «ره»

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

37

نشست« دیدگاه‌هایی درباره درک، نقد و حقیقیت در گفتگوهای بین فرهنگی» با سخنرانی پروفسور إشمیت (استاد دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

38

نشست« زبانشناسی مهدویت؛ ترجمه فرهنگی معارف دینی به غرب» با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضوی راد (رئیس انستیتوی مطالعات اسلامی در هامبورگ آلمان)

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

39

نشست« نقد وبررسی حکمت جاودانه از دیدگاه سید حسین نصر» با سخنرانی دکتر نصرالله موسویان (دانشکده فلسفه تحلیلی، پژوهشگاه دانشهای بنیادین تهران)

 

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

40

نشست«ضرورت مطالعات تطبیقی در إلهیات بین‌الادیان» با سخنرانی حجت الاسلام دکتر محمدتقی سبحانی (مرکز الحضاره لتنمیه الفکرالاسلامی-لبنان)

 

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

41

همایش بین المللی «الهیات تطبیقی» با همکاری دانشگاه ادیان و دانشگاه پادربورن آلمان به زبان انگلیسی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

42

نشست«وضعیت، روش ها و چالش های مطالعات اسلامی در دانشگاه های غرب در چهار جلسه ی کارگاهی» با سخنرانی دکتر عمران علی پنجوانی از کینگز کالج لندن به زبان انگلیسی

*

     

*

     

ایران

مشهد

1393

 

 

 

 

 

فرصت‌های مطالعاتی

خانم کاندس میکسون

 

خانم کاندس میکسون  از دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا، دانشجوی دوره ی دکتری در رشته ی مطالعات دینی، برای تکمیل رساله دکتری درباره« تاثیر مطالعات اسلامی برهنر اسلامی و ایرانی» و « تاثیر حضرت زهرا(س) و اهل بیت(ع) برهنر اسلامی و ایرانی»  با هزینه ی شخصی، به مشهد سفر کرده بودند. در مدت حضور در مشهد، برنامه های فعالیت های علمی ایشان  به ترتیب تاریخی به شرح ذیل بوده است:

ü     تاریخ ورود ایشان به مشهد بعدازظهر پنج شنبه 22 خرداد 1393 بود.

ü     جمعه 23 خرداد : بازدید از مقبره یاسر و ناصر و بازار سنتی- اسلامی طرقبه.

ü     شنبه 24 خرداد: از دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی  و کتابخانه دانشکده. سپس خانم میکسون در جمع 20 نفره ای از دانشجویان ارشد و دکتری در دانشکده الهیات دانشگاه مشهد، درباره رساله دکتری خویش با موضوع «نقش حضرت زهرا (س) در جلوه های هنری و سبک زندگی شیعیان» سخنرانی کردند و در بخش دوم سخنرانی، توضیحاتی درباره وضعیت مطالعات اسلامی در دانشگاههای آمریکا ارائه دادند.سپس ایشان به پرسش های دانشجویان پاسخ داد.

ü     یکشنبه 25 خرداد: بازدید از دانشکده معماری دانشگاه فردوسی و همچنین ایراد سخنرانی با موضوع «روش شناسی مطالعات اسلامی و نسبت آن با هنر» درجمع  اساتید و محققان و دانشجویان معماری دانشگاه فردوسی مشهد.

ü     یکشنبه25 خرداد(بعدازظهر): دو جلسه با مدرسان درس خارج مشهد،حجت الاسلام زرین و حجت الاسلام اسکندری : حجت الاسلام زرین، سیری از زندگی حضرت زهرا (س) با توجه به خطبه ها و کلامات ایشان و تحلیل خطبه فدک را تبیین کردند و نقش ایشان در شکل گیری هویت شیعی و نیز هنر بیان و الهی حضرت زهرا را تبیین کردند. حجت الاسلام اسکندری، به مقایسه حضرت زهرا و واقعه عاشورا و شیعه به عنوان مکتب اعتراض و آگاهی بخش پرداختند.

ü     دوشنبه 26 خرداد: بازدید از دانشکده معماری دانشگاه آزاد و کتابخانه و منابع پایان نامه  و همچنین سخنرانی در جمع اساتید و دانشجویان دانشکده معماری دانشگاه آزاد با موضوع «اهل بیت (ع) و زیبایی شناسی».

ü     دوشنبه 27 خرداد عصر: دو بازدید از «موسسه مطالعاتی راهبردی عاشورا»  (موسسه تخصصی حضرت زهرا (س))  و دو جلسه با مدیر موسسه، جناب حاج آقای شرعی.

ü     سه شنبه  27 خرداد: بازدید از حرم و موزه های آستان قدس به ویژه موزه قرآن.

ü     چهار شنبه 28 خرداد: بازدید از کتابخانه مدرسه آیت الله خویی.

ü     پنج شنبه 29خرداد:  بازدید از خانه توکلی و دیدار با آقای زهره وندی ریاست آن مرکز و همچنین بازدید از مدرسه عباس قلی خان سپس بازدید از مجموعه های:1. شرکت کاشی قدس رضوی 2.  مرکز طراحی سنتی 3. کارگاه‌کاشی، و جلسه با کارشناسان هربخش.

ü     جمعه30خرداد : بازدید از نیشابور و کاروانسراهای در مسیر و قدمگاه.

ü     شنبه 31خرداد:  ساعت 9 صبح بازدید از مکتب نرجس و نشست با اساتید آن مرکز( خانم ها روشن، مدیر آموزشی متکب نرجس، خانم تصیری استاد، و خانم رحمت آبادی استاد تاریخ اسلام در آن مرکز).

ü     یکشنبه 1 تیر: 9 تا 1 بازدید از اماکن حرم و حرم شناسی (جلسه در اداره ارتباطات و زائران غیر ایرانی) .

ü     دوشنبه 2 تیر:  بازدیداز مزار شیخ احمد جام در تربت جام.

ü     سه شنبه 3 تیر: بازدید از آرامگاه فردوسی به همراه  نقاله خوانی شاهنامه و بازدید از موزه آرامگاه فردوسی.

آقای دکتر عمران‌علی پنجوانی

 

ایشان دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه شفیلد انگلستان است. وی بعد از اخذ مدرک، مشغول به تحصیل علوم اسلامی در حوزه ی علمیه در موسسه ی المهدی بیرمنگهام شد. همزمان، وی در کالج حقوق برای تحصیل در دوره ی تمرین حقوقی مشغول شد. وی دکتری خود را در رشته ی الهیات و مطالعات دینی در کینگزکالج لندن، دریافت کرد. موضوع پایان نامه ی دکتری ایشان ،بررسی نقش خود (نفس) در گفتمان حقوق بشر اسلامی-غربی است. اکنون نیز وی مشغول به گذراندن دوره ی پست-دکتری(آموزشی-پژوهشی) در مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد، می باشد.موضوع تحقيق ایشان نیز"از نظریه تا عمل: معرفی موارد حقوقی در اصول فقه و فقه شیعی به عنوان منبعی در حقوق"  است.  دوره ی فرصت مطالعاتی ایشان در مرکز پژوهشی مشهد از روز شنبه 17 آبان 1393 آغاز شده است. ایشان در مدت حضور در مشهد، علاوه بر شرکت در کلاس های آموزش زبان فارسی در مدرسه ی برادران جامعه المصطفی، کلاس هایی را نیز با برخی از پژوهشگران مرکز پژوهشی می گذرانند. موضوع این کلاس ها عبارت است از:اصول فقه با تمرکز بر حلقات شهید صدر با تدریس دکتر احمد مرواریدو کلاس فلسفه با تدریس دکتر سید علی طالقانی با تمرکز بر اسفار اربعه.

همچنین کارگاههایی با عنوان  «وضعیت، روش ها و چالش های مطالعات اسلامی در دانشگاههای غرب» در چهار جلسه کارگاهی، با تدریس آقای دکتر پنجوانی، از بهمن ماه، در طی یک ماه (هفته ای یک جلسه)، برگزارشد.  شرکت کنندگان در این کارگاه ها از اساتید، و دانشجویان مقطع دکتری بودند.

عناوین هر جلسه ی کارگاه به شرح ذیل میباشد:

 

 

ü     کارگاه اول: تعریف و ماهیت مطالعات اسلامی.

ü     کارگاه دوم: چالش هایی که در مطالعات اسلامی وجود دارند.

ü     کارگاه سوم: واحدها و روش های آموزشی.

ü     کارگاه چهارم: نوشتن مقالات و سرقت ادبی.

 

آقای دکتر علیرضا بوجانی

 

ایشان دارای مدرک دکتری از دانشگاه دورهام انگلستان هستند. ایشان به مدت یک ماه در مرکز پژوهشی مشهد بعنوان فرصت مطالعاتی حضور داشتند. عنوان پروژه ی ایشان، " تبیین های عقلی از عدالت در اصول فقه شیعه" بود. همچنین در این مدت، 2 کارگاه معرفی مطالعات اسلامی در دانشگاه دورهام انگلستان، توسط ایشان برگزار گردید. همچنین 16 جلسه ی رفع اشکال با حجت الاسلام دکتر محمد امامی استادیار گروه فقه و اصول و معاون آموزشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی، جناب آقای دکتر واله از دانشگاه شهید بهشتی و حجت الاسلام و المسلمین سید محسن حسینی از اساتید درس خارج حوزه ی علمیه مشهد، برای ایشان توسط مرکز پژوهشی مشهد برگزار شد.

 

 

 

سایت مرکز پژوهشی

 

این سایت به آدرس www.Rim.miu.ac.ir فعالیت خود را آغاز کرده است . سایت مرکز پژوهشی در راستای اهداف خود، فعالیت های پژوهشگران این مرکز و نیز درج آثار علمی- پژوهشی ایشان در سایت، پوشش کامل تحلیل های خبری مرتبط با اولویت های سه گانه ی مرکز پژوهشی، نقد و بررسی این تحلیل ها، درج نشست ها، همایش ها و فرصت های مطالعاتی و نیز پوشش اخبار پژوهشی جامعه المصطفی را  در دستور کار دارد. این سایت دارای 4 قالب کلی مطالعات اسلامی، مطالعات غرب، مطالعات منطقه ای و گفتگوی ادیان است.

·        اهداف ایجاد سایت:

1.     مشارکت در گفتگوهای دینی و بین فرهنگی از طریق شبکه جهانی اینترنت.

 

2.    شناخت مبانی و اصول ملل مختلف از طریق گفتگوو قلم زدن در فضای مجازی.

 

3.   آسیب شناسی  فکری، فرهنگی و دینی فرهنگ  بومی و دیگر فرهنگ­ها از طریق نشر مقاله ، کتاب و تصویر و...

 

4.   ایجاد بستر های علمی، اجتماعی و فرهنگی برای تعامل وارتباط هرچه صمیمی تر با دیگر اقوام و ملل.

 

5.    اطلاع رسانی نسبت به برگزاری همایش ها و نشست های علمی.

 

6.    دعوت از اساتید و پژوهشگران  دانشگاه ها و موسسات  داخل و خارج برای برگزاری نشست های علمی و همکاری و همفکری آموزشی- پژوهشی در  زمینه ها و رشته های مختلف علمی- فرهنگی.

·        بخش های سایت:

الف) گزارش.   ب) اخبار.   ج) دیدگاه های اندیشمندان جامعه المصطفی(ص).   د) آزاد اندیشی.   و) اخبار المصطفی(ص)

هـ) پژوهشهای تخصصی با عناوین:

ü     اندیشه ی رهبری.

ü     آیت الله اعرافی.

ü     کارشناس نماهای حوزه ی اسلام در اروپا.

ü     دین و خشونت.

ü     گروه های افراطی اسلامی.

ü     علم و دین.

ü     دین و اخلاق.

ü     گفتگوی اسلام و مسیحیت.

 

 

فعالیت‌های توسعه‌ی پژوهشی مرکز پژوهشی مشهد

 

گزارش کارکردهای سال 1393

 

حضور در نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی حوزه‌ی علمیه خراسان دی ماه 1393

 

مرکز پژوهشی با ارائه ی چندین اثر پژوهشی و نیز متن نوشتاری محتوای نشست های این مرکز، در این نمایشگاه شرکت کرد.

 

همکاری با بنیاد میلانی ( مرکز تولید اپلیکیشن‌های اسلامی)

 

این موسسه، دو نرم افزار ذیل را، بر روی موبایل طراحی و راه اندازی کرده است:

1.     نرم افزار «همراه شیعه»: نرم افزارى برآورنده نيازهاى اوليه هر کاربر شيعه به زبان فارسى و عربى و بزودى به انگليسى. نرم افزار همراه شيعه در بخش فناورى اطلاعات بنياد ميلانى (مؤسسة آية الله الميلاني لإحياء الفكر الشيعي) جهت تسهيل رفع نياز هاي معنوي اوليه هر کاربر شيعه بر روى دستگاه هاى اپل: آيفون و آي پد و نيز سيستم عامل اندرويد توليد شده است. از مهمترين اهداف پروژه، سهولت در دسترسى كاربر، سرعت مناسب برنامه اى همراه با گرافيک بسيار جذاب آن بوده که در کنار کاربردى بودن برنامه، لذت استفاده از آن را به کاربر منتقل مى کند. از مزاياى برنامه همراه شيعه، سعى در بکارگيرى بهترين و مطمئن ترين منابع براى تهيه اطلاعات و محتواى برنامه مى باشد. این نرم افزار، شامل : نمايش وقايع و اتفاقات روزانه و مهم جهان تشيع ، نمايش اعمال وارده روز بر اساس کتاب شريف مفاتيح الجنان ، نمايش اوقات شرعي روز، گنجينه اى از پنج کتاب گرانبهاي اسلامى است.

2.    نرم افزار «كتابخانه شيعه»: این موسسه، کتب شیعی  (مکتبه الشیعه) « shia books» را در قالب ابزار های (اپلیکیشن) موبایل، برنامه ریزی کرده است که امکان دسترسی سریع و در همه جا، به کتب شیعی (حدیثی- روایی- فقهی- کلامی و...) بر روی موبایل و دستگاههای پی- سی و آی پد را فراهم میسازد. این نرم افزار ، جهت تسهيل استفاده از كتابهاى سايت "كتابخانه شيعه" بر روى دستگاه هاى اپل، آيفون و آي پد و نيز سيستم عامل اندرويد توليد شده است. از مهمترين أهداف پروژه، سهولت كاربرى و سرعت مناسب نرم افزار بوده و اضافة بر سادگى انتقال بين كتابها و متون آن و نيز فهارس و ارجاعات پانويس، خواننده امكان دسترسي به حدود 5000 جلد كتاب سايت كتابخانه شيعه را دارد كه اين تعداد از منابع مختلف به صورت مداوم افزايش خواهد يافت. در جهت حفظ تلاش هاى فراوان مؤلفين و ناشرين، اطلاعات ايشان در صفحه شناسنامه كتاب به صورت كامل ذكر مى شود. از منابع اصلى كتابخانه شيعه، مى توان از نرم افزار "مكتبة أهل البيت عليهم السلام، نسخه اول" مربوط به مؤسسة آل البيت عليهم‌السلام لإحياء التراث نام برد. امكان مديريت كتابها از لحاظ بارگذارى، حذف و به روز رسانى كتابهاى ويرايش يا تصحيح شده هميشه فراهم است.

مرکز پژوهشی در جهت تعامل با این موسسه، جلسه ای را با موضوع « همکاری های متقابل جامعه المصطفی مشهد و موسسه آی- شیعی  آیت الله میلانی » در تاریخ 17 تیرماه (10 رمضان المکرم)  با این مؤسسه برگزار کرد. همچنین جلسه‌ی دوم نیز در آذر ماه 1392 با حضور ریاست محترم مرکز توسعه و فناوری ستاد جناب حاج آقای مؤمنی، جناب آقای مهندس بنیادی مدیر محترم فناوری اطلاعات، جناب آقای چزانی مدیر محترم مطالعات راهبردی، جناب آقای مهندس حسینی‌نژاد مدیر محترم برنامه و بودجه و ارزیابی و رئیس گروه آمار و اطلاعات جناب آقای اصفهانی و هیئت همراه از قم، با موضوع همکاری با بنیاد میلانی برگزار شد.

مؤسسه آیت الله میلانی، در سه محور، آمادگی دارد تا مدیریت ابزارهای محتوای شیعی (اپلیکیشن های موبایل) را در اختیار جامعه‌المصطفی، قرار دهد تا با مدیریت خود المصطفی، داده های محققان و اساتید را با نام «المصطفی(ص)» منعکس کند  و مؤسسه المیلانی هزینه ای نیز دریافت نمیکند:

1.       «نرم افزار کتابخانه شیعه المصطفی»: ابزار (اپلیکیشین) انعکاس کتب و پایان نامه های المصطفی بر روی موبایل و آی پد.

2.      «نرم افزار پاسخ های شیعه المصطفی»: ابزار (اپلیکیشین) انعکاس نظرات و دیدگاههای المصطفی و پاسخ به شبهات توسط اساتید و محققان بر روی موبایل و آی پد.

3.     «نرم افزار مجلات شیعه المصطفی»: ابزار (اپلیکیشن) تولید مجله الکترونیکی بر روی موبایل و آی پد.

شایان ذکر است، هرچند خود این ابزارها، با کمک موسسه المیلانی به صورت رایگان در اختیار المصطفی قرار میگیرد، لکن در صورت همکاری و دریافت این ابزارها، برای مدیریت داده ها و  تولید و تبدیل پایان نامه ها و کتب و مقالات، به داده ها (به زبان های مختلف)، بودجه ای مستقل نیاز است.

حمایت، جهت‌دهی و نظارت پژوهشی بر پایان‌نامه‌های دکتری مجتمع آموزش عالی مشهد مقدّس

 

مرکز پژوهشی بر اساس نیازهای این مرکز، اقدام به ارائه ی عناوین پیشنهادی برای دانشجویان دکتری در دو رشته  « تفسیر تطبیقی » و «‌فلسفه و کلام اسلامی» کرده است. البته لازم به ذکر است که این عناوین، توسط شورای علمی مرکز پژوهشی تدوین یافته است و برای اینکه توسط دانشجو، قابل اجرا شدن باشد، ضروری است ، در وهله اول استاد راهنما و یا در وهله دوم، استاد مشاور پایان نامه، طراح همین عناوین باشد و توسط مرکز پژوهشی معرفی شود. در غیر این صورت، عملا راهبری دانشجو برای انجام این عناوین در پایان نامه مختل میشود. و نکته دارای اهمیت دیگر اینکه،چنانکه در عنوان هم آمده است، آنچه ذیلاً می‌آید «محور»های مناسب تحقیق است و نه «موضوع»های مناسب. عناوین ذیل کلی است و باید متناسب با علایق و توانمندی محقق محدود شدهو به موضوع رساله تبدیل شود. از هر یک از این محورها چندین و چند موضوع قابل استخراج است.

(1) محورهای مناسب پایان‌نامه برای گروه فلسفه و کلام اسلامی

 

1.     تحلیل و بررسی مشخصه ها، رویکردها و استراتژی های کلامی جریان های بنیادگرا در کشورهای همسایه ایران؛ مانند: عربستان، هند، افغانستان، پاکستان و نیز برخی کشورهای شمالی مانند ازبکستان و ترکمنستان و غیره.

2.    به  عنوان مثال: تحلیل جریان دیوبندیه در کشورهای هند –پاکستان و افغانستان.

3.   تحلیل و بررسی مشخصه ها، رویکردها و استراتژی های نوگرایان مسلمان در کشورهای عرب زبان –انگلیسی زبان و غیر آنها.

4.   به عنوان مثال: تحلیل جریان های نواعتزالی در میان نواندیشان عرب و بررسی مدلهای کلامی و نواندیشی آنان و آسیب شناسی دیدگاه های کلامی و روشنفکری آنان.

5.    تحلیل و بررسی مشخصه ها، رویکردها و استراتژی های سنت گرایان مسلمان، مانند دکتر نصر.

6.    مدلهای نوین در تعریف و طراحی علوم انسانی اسلامی.

7.   جایگاه اخلاق در نجات‌شناسی اسلامی.

8.   بازخوانی اصول دین برپایه قرآن و روایات.

9.     وجودشناسی در فلسفة اسلامی و فلسفه های غربی.

10.آموزة عصمت در اسلام و مسیحیت و یهود.

11. علیت در کلام اسلامی و کلام یهودی.

12.علیت در کلام اسلامی و الاهیات مسیحی.

13.                       حدوث جهان در کلام اسلامی و کلام یهودی.

14.                       حدوث جهان در کلام اسلامی و الاهیات مسیحی.

15.                        کفر و ایمان در کلام اسلامی و کلام یهودی.

16.                        کفر و ایمان در کلام اسلامی و الاهیات مسیحی.

17.                       حق انحصاری قانونگذاری خداوند و حرمت بدعتگذاری و کیفیت جمع آن با پارلمانتاریسم در کلام اسلامی و کلام یهودی.

18.                       حق انحصاری قانونگذاری خداوند و حرمت بدعتگذاری و کیفیت جمع آن با پارلمانتاریسم در کلام اسلامی و الهیّات مسیحی.

19.  الهیّات سکولار در جهان اسلام و خارج از جهان اسلام.

20.الاهیات فلسفی ـ کلامی تطبیقی اسلامی ـ یهودی.

21.  الهیّات فلسفی ـ کلامی تطبیقی اسلامی ـ مسیحی.

22.                       تأثیر پذیری آیین زرتشت معاصر از اسلام شیعی.

23.                      زن در اسلام و یهود.

24.                      زن در اسلام و مسیحیت.

25.                       زن در اسلام و سایر ادیان.

26.                       زنان در ادیان و جنبش های مذهبی نوظهور جهان.

27.                      برابری جنسیتی زن و مرد در کدام یک از ادیان جهان پذیرفته شده است؟

28.                      مقایسه تطبیقی احکام ارتداد در اسلام و سایر ادیان.

29.                        مقایسه تطبیقی احکام دگرکیشان در اسلام و سایر ادیان.

30.                       آزادی عقیده و بیان در ادیان و جنبش های مذهبی نوظهور جهان.

31.                       مقایسه تطبیقی محدودیت های آزادی عقیده و بیان در اسلام و یهود.

32.                      مقایسه تطبیقی محدودیت های آزادی عقیده و بیان در اسلام و کاتولیسیسم.

33.                     مقایسه تطبیقی محدودیت های آزادی عقیده و بیان در اسلام و پروتستانتیسم.

34.                     مقایسه تطبیقی محدودیت های آزادی عقیده و بیان در اسلام و بودیسم.

35.                      حقوق بشر در اسرائیل.

36.                      آزادی بیان در اسرائیل (بدون توجه به تبلیغات دولتی): دیدگاه احزاب مختلف، در عرصة عمومی، اعتقادات مذهبی معارض، گروه ها و شخصیت های مذهبی معارض.

37.                     حقوق زنان در اسرائیل (بدون توجه به تبلیغات دولتی): دیدگاه احزاب مختلف، در عرصة عمومی، اعتقادات مذهبی معارض، گروه ها و شخصیت های مذهبی معارض.

38.                     جریان شناسی سیاسی اسرائیل.

39.                       نومسلمانی در اروپا و آمریکا و جایگاه اسلام سیاسی در میان نومسلمانان اروپایی و آمریکایی (بررسی عوامل انگیزاننده، سن، جنس، تبار، میزان تحصیلات، شغل، موقعیت اجتماعی، درآمد، گرایش سیاسی، گرایش شیعی یا سنی یا سلفی، و ...).

40.                       نومسلمانی در آفریقا.

41.                       نومسلمانی در آمریکای لاتین.

42.                      نومسلمانی در آسیای شرقی.

43.                     اسلام گریزی در ایران معاصر (بررسی عوامل انگیزاننده، سن، جنس، تبار، میزان تحصیلات، شغل، موقعیت اجتماعی، درآمد، گرایش سیاسی، گرایش به ؟ و ... ).

44.                     اسلام گریزی در جهان.

45.                      جغرافیای نجباء اهل السنة المعاصرین: شناسایی و جریان شناسایی گروه هایی از اهل سنت تقریبی.

46.                      جغرافیای اسلام تکفیری در جهان (بررسی آموزه های اعتقادی، آبشخورهای فکری، رهبران، منابع مالی، گرایش های سیاسی، منزلت اجتماعی، راه های تضعیف و مقابله ـ به ویژه غیرمستقیم ـ و ...).

شایان ذکر است، عناوین ( 7-8-19-20-18-16-21 ) به ترتیب، اولویت اجرا دارند. و عناوین دیگر، جهت هدفمندی پایان‌نامه‌ها مطرح شده اند.

 

 (2) محورهای مناسب تحقیق در علوم قرآنی و تفسیر

 

1.     ادیان مختلف در قرآن؛ از جمله یهود، مسیحیت، صابئین، مجوس ـ بررسی عقاید و اعمال نسبت‌داده‌شده به آنها و تطبیق آن عقاید و اعمال بر گرایش‌ها و نحله‌های عصر نزول؛ حقوق؛ و ...

2.    مقایسة تطبیقی داستان‌های قرآنی و کتاب مقدس.

3.   جریان‌شناسی مطالعات قرآنی در عصر حاضر: ژورنال‌های آکادمیک بین‌المللی، مراکز بین‌المللی قرآنی، قرآن‌پژوهان بین‌المللی معاصر.

4.   بررسی و تحلیل وضعیت مطالعات قرآنی در کشورهای مختلف اسلامی؛ از جمله در: افغانستان، پاکستان، هندوستان، ترکیه، تونس، مغرب، اندونزی، مالزی، پاکستان، عراق، مصر، عربستان، و...

5.    جریان‌شناسی دشمنان قرآن: در جهان اسلام و خارج از جهان اسلام.

6.    قرآن، تفسیر و آموزش‌های قرآنی در گروه‌های تکفیری معاصر و راهکارهای مقابله با نفوذ آنها.

7.   بررسی و تحلیل وضعیت قرآن‌پژوهی در اسرائیل.

8.   کمال انسان در قرآن و در کتاب مقدس مسیحی.

9.     چیستی، و ویژگی‌های روح در قرآن و در کتاب مقدس مسیحی.

10.مقایسة بلاغت قرآنی با بلاغت شعری عصر نزول.

11.مواجهة نخستین شنوندگان قرآن با آن (بررسی تاریخی): گونه‌ها.

12.مقایسة شریعت قرآنی با شریعت یهود.

13.                       ضابطة دلالت‌السیاق و تطبیق آن بر موارد؛ تاریخچة دلالت‌السیاق در تفاسیر و اصول الفقه شیعه و سنی.

14.                       مکاتب تأویلی: ابن‌عربی و عارفان، اسماعیلیه، غلات، متأخرین مصری، و ... ـ بررسی انگیزه‌ها و عوامل محرک.

15.                        تاریخ تأویل قرآن: غلات، صوفیه، اسماعیلیه، متجددین.

16.                        قرآن در عصر ما.

17.                       بررسی انتقادی تفاسیر سلفی (وهابیت، دیوبندی و ...) در موضوعات مورد مناقشه با شیعة امامیه؛ از جمله: توحید و شرک، زیارت، توسل، شفاعت.

18.                       جریان‌شناسی دشمنان قرآن: در جهان اسلام و خارج از جهان اسلام.

19. زن در قرآن: حقوق، وظایف، تاریخ، فعالیت‌ها.

20.بررسی تطبیقی تفاسیر جهت تعیین اثرپذیری و نوآوری‌ها.

 

طراحی کارگاه‌های مشترک «مدیریت شهری»

 

پیرو جلسه شنبه مورخه 19 بهمن ماه آقای دکتر مروارید مدیر مرکز پژوهشی مشهد با جناب آقای متولیان، نماینده محترم المصطفی(ص) در ژاپن، ظرفیتها و امکانات دو نمایندگی مشهد و ژاپن، جهت پیشبرد اهداف عالیه المصطفی(ص) در زمینه های پروژه های پژوهشی، آموزشی و تربیتی مورد بحث قرار گرفت.

یکی از موارد مطروحه، برگزاری کارگاههای مشترک «مدیریت شهری» با هدایت بخشی معاون محترم پژوهش المصطفی بود. جناب آقای متولیان به مدیریت شهری در ژاپن و تکنیک های مدرن شهرسازی اشاره داشت که در عین سادگی، آرامش مورد انتظار را در یک جامعه شهری فراهم میسازد و با بهره گیری از تجارب مهندسان شهرسازی و معماران ژاپنی، میتوان با تعامل دو طرفه و هم فکری میان مدیران ایران و ژاپن، تکنیک های شهرسازی ژاپنی را با ارزش های اسلامی و شیعی در هم آمیخت و آرامشی را به  زائران مشهدی و قمی در دسترسی به مضجع شریف ائمه(علیهم السلام) هدیه داد تا موانع مادی و فیزیکی  در زیست شهری، مرتفع شده و زمینه های ظهور یک ارتباط عاطفی و معنوی عمیق در شهرهای زیارتی مشهد و قم فراهم شود.

مشهد به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام، باید الگوی شهرسازی اسلامی قرار گیرد و چه خدمتی بالاتر از اینکه جمعیت میلیونی زائر و دلشیفته حرم شریف ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه و الثناء) تجربه های ناب دینی را در فضایی به دور از ناهنجاری ها و معضلات روزمره شهرنشینی ، به دست آورند.

لذا شایسته است که  پژوهش جامعه المصطفی، با برگزاری کارگاههای مدیریت شهری  و تشکیل اتاق های فکر تمدن اسلامی و شهرسازی اسلامی، از تجارب مدیران شهرسازی ژاپنی بهره گیرد و محتوای معارف ناب علوی را با این فرم های شهری تجربه شده، بیامیزد.

احیای تمدن اسلامی، تنها با ارائه الگوی های فکری و نظریه پردازی در عرصه های تئوریک و الهیاتی نضج نمیگیرد، بلکه ارائه الگوی های عملی و اجرای زیست بدیع در یک جامعه دینی است که  به احیای تمدن اسلامی یاری میرساند و حقانیت و برتری حکومت دینی را به نمایش میگذارد.

پژوهش جامعه المصطفی، باید در عرصه های نو و ابداعی پژوهشی، پیشتاز باشد و نیاز روزمره جوامع دینی در حل مشکلات زندگی شهری کنونی، یکی از آفاق ضروری و ناپیموده در این زمینه است. تجربه ژاپن به عنوان نماد نظم و کارمدی و کشوری برخورداری از تکنولوژی و در عین حال، خیرخواه برای همکاری پژوهشی، میتواند دستمایه برای سلسله کارگاههای انتقال تجارب مدیریتی به مجموعه مدیران شهری مشهد و قم باشد.

اکنون که با همت و برنامه ریزی تحول خواه نمایندگی المصطفی در ژاپن، پایگاهی برای تاثیرگذاری مکتب اهل بیت، به عنوان یک مکتب تمدن ساز فراهم آمده است؛ مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد، با این نگاه راهبردی، آمادگی خویش را برای برگزاری «کارگاههای مدیریت شهری و انتقال تجارب شهرسازی ژاپنی: ژاپن، قم، مشهد» با همکاری نمایندگی خوش فکر المصطفی در ژاپن  و با هدایت و نظارت معاون محترم پژوهش المصطفی اعلام داشته است.

 

 

 

طراحی اتاق های  فکر پژوهشی

 

·        مفهوم‌شناسی:

«اتاق تفکر[1]» از ابزارهای مدیریتی به شمار می‌رود که از پیش آمدن مشکل «عمل پیش از تفکر» یا «تفکر پس از عمل» جلوگیری می‌کند و زمینه‌ای برای مفهوم‌سازی پدید می‌آورد. مأموریت اصلی اتاق فکر در سازمان‌ها، پشتیبانی فکری و مشاوره‌ای سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران و به بند کشیدن فکر و ایده و دانش برای تحقق هدف‌های سازمانی است. بنابراین، سرمايه‌گذاري براي پیدایی اتاق كه سرمايه‌گذاري براي پژوهش و آموزش است، به‌ويژه براي پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشي، آموزشي و حكومتي ناگزیر می‌نماید. اين اتاق، بازوي مطالعات فكري و مشاور مطالعاتي طراحان و  مديران ارشد آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و تمدني خواهد بود. این بازو دو کارکرد خواهد داشت: 1. فكرسازي براي مفهوم‌آفريني؛  2. گشودن گره‌هاي فكري پیش آمده در فرآيند عمل.

اتاق‌های فکر در ارتباطشان با مراکز اجرایی، تنها به تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری می‌پردازند و هرگز به مسائل اجرایی سرگرم نمی‌شوند. چند کار ویژه برای این ابزار مدیریتی می‌توان برشمرد:

1. بهره‌گیری از خِرد گروهی (اتاق‌های فکر الگوی سازمانی جمع اندیشه‌اند).

2. تولید فرآورده‌های فکری (اتاق‌های فکر ایده‌های مناسب برای حل مسائل پیش می‌نهند و نوآوری را برای ایده‌پردازی افزایش می‌دهند).

3. معطوف بودن به مسائل روز (کوشش‌های اعضای اتاق‌های فکر به مسائل فوری و فوتی معطوف است).

4. درگیر نشدن به مسائل اجرایی (اعضای اتاق‌های فکر به مسائل تشریفاتی یا توجیه کارشناسانه مسائل روزمره مدیران درگیر نمی‌شوند).

5. بومی‌سازی (اتاق‌های فکر با توجه به الگوهای فکری و بر پایه مطالعات تطبیقی خود و با توجه به اوضاع اجتماعی ـ فرهنگی جامعه هدفشان، پیش‌نهادهایی عرضه می‌کنند).

6. آینده‌شناسی (اتاق‌های فکر تصویرهایی از آینده به دست می‌دهند تا مدیران آگاهانه به اجرای وظایف مدیریتی خود بپردازند).

·        شیوه اجرا:

برپایی اتاق‌های فکر مرکز پژوهشی جامعةالمصطفی مشهد مقدس، بدین شیوه امکان‌پذیر است:

1. کارگروه‌های تخصصی اتاق‌های فکر ایجاد می‌شوند (اکنون سه کارگروه مطالعات منطقه‌ای، مطالعات اسلامی و گفتگوی ادیان در این مرکز فعالند).

2. اعضای اتاق‌ها هر هفته گرد هم می‌آیند.

3. فهرستی از اولویت‌ها برای بررسی به اعضای اتاق‌ها عرضه می‌شود.

4. هر اتاقی دبیری خواهد داشت که دست‌کم پنج عضو دیگر را با توجه به محور موضوعی گروه، گرد می‌آورد.

 

 

 

 

 

همکاری با دانشگاه بین‌المللی امام رضا علیه السلام

 

تعامل با مرکز پژوهشی فرهنگی راهبردی دانشگاه امام رضا علیه السلام در قالب پروژه ی پژوهشی با عنوان " ارتباطات میان فرهنگی طلاب خارجی مقیم مشهد: مطالعه موردی: طلاب خارجی جامعه المصطفی مشهد" صورت گرفت. این طرح توسط آقای ابوالحسن حسین زاده دانشجوی دکتری رشته ی سیاستگذاری فرهنگی دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام  و زیر نظر آقای دکتر علی یوسفی دانشیار جامعه شناسی دانشگاه فردسی مشهد و از اساتید مدعو دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام  در سال 1392 انجام شد.

 

همکاری با مجمع عالی حکمت اسلامی

 

همکاری مرکز پژوهشی و دکتر مروارید ریاست این مرکز با مجمع عالی حکمت اسلامی، و نیز  برگزاری کلاس های فلسفی و کلامی برای دانش پژوهان این مجمع در جامعه المصطفی مشهد. این همکاری در محورهای ذیل بوده است:

·        توسعه گروه علوم انسانی و فلسفه های مضاف.

·        برگزاری نشست‌های آموزشی.

·        برگزاری کارگاه‌های آموزشی- پژوهشی.

 

 

 

همکاری با پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شعبه مشهد

 

حسب الامر ریاست محترم مجتمع آموزش عالی مشهد، برای «تشکیل کارگروه بررسی قابلیتهای همکاری المصطفی مشهد و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مشهد» با حضور اعزه گرامی و نمایندگان مرکز پژوهشهای پژوهشگاه، و تاکید این مرکز بر فاز اول همکاری، که عبارتست از«همکاری پژوهشی و آموزشی المصطفی مشهد با مرکز پژوهشهای علوم اسلامی و انسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی»، پیش نویس 8 بندی ذیل، میان مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد و مرکز پژوهشهای علوم اسلامی و انسانی پژوهشگاه، تبادل و هم اندیشی شده است، که در ذیل تقدیم میگردد.

لازم به ذکر است، در حضور ریاست محترم مجتمع آموزش عالی مشهد، در نشست هم اندیشی مشترک میان مرکز پژوهشی و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی شعبه مشهد، افراد ذیل حضور داشتند: حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای مهدوی مهر (ریاست مجتمع آموزش عالی مشهد)، جناب آقای دکتر مروارید (رئیس مرکز پژوهشی مشهد)، جناب آقای دکتر ظهیری ( مدیر گروه پژوهشی و آموزشی فلسفه و کلام)، جناب آقای دکتر احمد زاده ( از مدیران طرح و برنامه دفتر و عضو هیات علمی گروه علوم قرآنی ) ، جناب آقای دکتر میرسندسی (از مدیران طرح و برنامه دفتر و عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی) و نماینده محترم مدیر مرکز پژوهشهای پژوهشگاه.

 

همکاری با دانشگاه فردوسی مشهد

 

پیرو جلسه اعضای شورای جامعه المصطفی مشهد و هیات رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد پیرامون «همکاری های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی جامعه المصطفی و دانشگاه فردوسی» در دفتر ریاست دانشگاه فردوسی در تاریخ 24/4/ 93، حجت الاسلام دکتر رئیسیان به عنوان نماینده دانشگاه فردوسی، و دکتر جعفر مروارید رئیس مرکز پژوهشی به عنوان نماینده جامعه المصطفی مشهد، برای پیگیری موارد تفاهم و تدوین «قرارداد اجرایی» تعیین شدند.

جلسه ای نیز در تاریخ 12/5/93، با حضور نمایندگان جامعه المصطفی و دانشگاه فردوسی، برای تنظیم موارد تفاهم نامه و «قرارداد اجرایی» برگزار شد.

 

والسلام علیکم و رحمة اللّه  –   مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد

 


[1]. Think Tank.

 


٠٨:٤٠ - سه شنبه ١٥ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٧٥٤٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125