دوشنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٦

مقالات

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
توجیه این مدعا که داوری‌های اخلاقی به حوزه امور واقع مربوط می‌شوند، دشوار است؛ لذا تمایز واقع/ارزش گویای این است که اخلاق هنجاری نهایتاً نوعی مراقبه انفسی است که نمی‌توان آن را برحسب صدق و کذب، ارزیابی کرد. از دیدگاه اخلاق پست‌مدرن و برخی نظام‌های اخلاقی اواخر قرن بیستم اخلاقاً نادرست است که ارزش‌ها را امور واقع بدانیم، یا ماهیت گرانبار از ارزشِ اظهارات و داوری‌های ناظر به‌واقع را پنهان کنیم.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
جامعه دینی جامعه‌ای است که بینش، اندیشه و انگیزه الهی نقش تعین کننده در اعمال، افکار، رفتار و مناسبات و تعاملات فردی و اجتماعی انسان‌ها داشته و به‌تبع آن در ساختارها، نهادها و کارکردهای آن‌ها می‌تواند داشته باشد. اینک که تصویری از جامعه دینی و اسلامی به دست آوردیم ، وارد مرحله پسین و در ضمن اصلی که مربوط به مقوله انتخاب و انتصاب است می‌گردیم. در این مرحله برای اینکه دامنه و قلمرو انتخاب‌ها و انتصاب‌ها را نیک بدانیم و بشناسیم، بایستی نخست به این پرسش کلیدی پاسخ یابید که در جامعه دینی اصل و بنیاد بر انتخاب گذاشته شده است و یا بر انتصاب؟ قاعده و اصل انتخاب است یا انتصاب؟

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
در هرجامعه ای مسائل و موضوعات مختلف ومتنوع مطرح بوده وهرکدام ارزش و جایگاه متفاوتی دارند. واین تفاوت های ارزشی و منزلتی نیز ریشه در مجموعه عوامل متعددی ایدئولوژیکی، ساختاری،کارکردی، راهبردی، معرفتی، اخلاقی، تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی واجتماعی دارد. انتخاب و انتصاب درهر جامعه وبه ویژه درجامعه دینی از شمار آن دسته مسائلی است که ازتمامی زوایای یادشده اهمیت داشته و می توان بدان نگریست.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
اهمیت این پرسش از آن جاست که در صورتی که پاسخ به این پرسش مثبت باشد، وظیفه شرعی نهادهای حکومتی آن است که راه های انجام محرمات شرعی را مسدود سازند. به دنبال این مطلب این پرسش مطرح خواهد شد که اگر برخی ابزارها کارکردهای گوناگونی داشته باشند، و در هر دو راه حلال و حرام قابل استفاده باشند، آیا بر نهاد های حکومتی واجب است که از به کارگیری این ابزارها ممانعت به عمل آورند؟ یافتن پاسخ برای پرسشی که در عنوان نوشتار مطرح شده است، ما را در گام های بعدی بحث یاری خواهد رساند.

غلام احیا حسینی - مطالعات منطقه ای
عصر حاضر را با توجه به ویژگی ها و حوادثی که در آن برای نوع بشر رخ داده است را شاید بتوان عصری قلمداد کرد که در طول حیات انسان در کره خاکی بی سابقه است. سرعت شگفت آور علم و به تبع آن توسعه ی شتابناک ارتباطات و ظهور پدیده اینترنت و گوشی های هوشمند و نیز حرص و طمع سیری ناپذیر انسان¬ها در استثمار و استعمار و به تبع آن بروز جنگ¬های متعدد جهانی و منطقه ای در عصر حاضر و ده ها ویژگی دیگر این عصر باعث شده، تا رابطه و تعامل انسان¬ها با یکدیگر تغییرات وسیعی را در خود ببیند. از مهمترین نتایج این رویدادها ظهور پدیده¬ی مهاجرت است.  چاپ        ارسال به دوست

با همکاري کارشناسان مسلمان و مسيحي؛

فرهنگنامه‌ مفاهیم بنیادی در مسیحیت و اسلام به دو زبان آلمانی و ترکی منتشر شد

مؤسسه «اوژن بیزر» مونیخ با مشارکت دانشکده علوم اسلامی دانشگاه آنکارا فرهنگنامه‌ای شامل اصطلاحات مفاهیم بنیادی در مسیحیت و اسلام را به دو زبان آلمانی و ترکی منتشر کرده و در آن، مفاهیم اساسی این دو دین توحیدی را به شکلی هماهنگ در اختیار خوانندگان نهاده است.

اثر حاضر حاصل یک پروژه مشترک با همکاری یکصد نفر از کارشناسان مسلمان و مسیحی است.

بودجه طرح از محل اعتبارات صندوق اتحادیه اروپا تأمین شده و 40 نشست تخصصی برای بررسی و تصویب 330 مدخل این فرهنگنامه برگزار شده است. در این میان مدخل «اسلام‌ستیزی از دیدگاه مسیحیت» بیش از 20 نشست از مجموع 40 نشست را به خود اختصاص داده است.

 کار تحقیقی مؤلفان، مفاهیم اصلی رایج در هر دو آیین را در بر گرفته است؛ از عشای ربانی گرفته تا شیعیان اثناعشری،‌ تا مخالفت آیین سامی با ازدواج اجباری را شامل شده و بررسی مفاهیم ارتداد، اثبات وجود خدا، روح‌القدس، برابری زن و مرد، حقوق بشر، آزادی عقیده، شریعت و جهاد را در دستور کار قرار داده و تمام این موضوعات از دو دیدگاه مسیحی و اسلامی بررسی شده است.

ریچارد هاینسمن، استاد ممتاز فلسفه مسیحی در دانشگاه ماکسیمیان مونیخ که اشراف علمی بر تدوین این فرهنگنامه را بر عهده دارد، در این باره می‌گوید: گزینش نمایندگان دو آیین بر اساس میزان آینده‌نگری آنان صورت گرفته است. بخش اسلامی نیز به عهده دانشگاه آنکارا بوده است.

 

 


٠٨:٣٠ - سه شنبه ٤ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٦٥٤٨    /    تعداد نمایش : ٩٨


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125