سه شنبه ٠٤ مهر ١٣٩٦

مقالات

پژوهش مدرسه عالی خواهران با همکاری مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
اداره پژوهش مدرسه عالی خواهران، نشست «آشنایی با مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد و فعالیت‌های این مرکز» را با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده؛ رئیس مرکز پژوهشی برگزار کرد. در این نشست که روز سه‌شنبه 31 شهریور 1396 برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده ابتدا ضمن گرامیداشت ایام محرم‌الحرام و ایام سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام، برای جمیع مسلمین طلب عنایت و معرفت داشت و در ادامه به تشریح کارها، دستاوردها و نحوه همکاری‌ها پرداخت.

سیدعلی واعظ زاده- مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
میل به پرش از ارتفاع، حرکت با سرعت زیاد، تماشای صحنه‌های دل‌خراش و ترسناک، خودآزاری و دیگرآزاری، انجام بازی‌های خشن در محیط واقعی و مجازی، تن دادن به چالش های خطرناک و در سطوح بالاتر هنجارشکنی‌های اجتماعی و ارتکاب جرائم، همگی نمودهایی از رفتارهایی است که غالباً هیجان‌های منفی در فرد ایجاد می‌کند. از گذشته تاکنون برخی افراد با پایه‌گذاری روش‌ها و شیوه‌های ایجاد هیجان منفی توانسته‌اند در عرصه اجتماع افراد به‌ویژه جوانان را دچار تنش‌های روانی کنند که تعدادی از آنها هنوز هم کمابیش بروز و ظهور دارند که در عصر حاضر با گسترش وسایل ارتباطی و رسانه‌های مجازی، با روش‌های جدید و استفاده از بسترهای نوپدید پا به عرصه گذاشته‌اند. در این یادداشت سعی می کنیم تا با رویکرد روانشناختی، نگاهی گذرا به جزئیات برخی بازی‌های هیجانی داشته باشیم و آثار منفی بلند مدت آنها را بررسی کنیم.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
مرکز پژوهشی جامعه المصطفی(ص)العالمیه مشهد مقدس به منظور حمایت از آثار و تحقیقات علمی طلاب محترم المصطفی، در نظر دارد یادداشت های پژوهشی ایشان را در سایت مرکز پژوهشی انتشار دهد. محققان و پژوهشگران ارجمند می توانند یادداشت های علمی خود(حداکثر هزار کلمه) را در چهار محور کلی: 1- منویات مقام معظم رهبری، ریاست مکرم المصطفی و مباحث راهبردی روز 2- مطالعات اسلامی و آینده پژوهی 3- گفتگوی ادیان( اسلام، مسیحیت، یهودیت و ...) 4- جریان شناسی فکری و معرفتی جهان اسلام به صورت حضوری یا از طریق کانال تلگرامی به جناب آقای واعظ زاده ارسال فرمایند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت شناختی ای است که اختلاف نظر دینی به وجود می آورد: آیا آگاه شدن از ماهیت و میزان اختلاف نظر دینی موجب می شود که اعتقاد قطعی به دیدگاه های دینی یا دیدگاه های صریحاً غیردینی برای ما نامعقول شود؟ در این نوشتار به دو دیدگاه مصالحه گری پرداخته می شود.

رضا اکبری - گفت‌و گوی ادیان
مناسک زیارت با هرچه فاصله گرفتن زمانی از تاریخ صدر اسلام به‌ویژه در جوامع معاصر از مبانی و اصول و اهداف خود نیز دور گردیده و همراه با دیگر پدیده¬ها، اندک‌اندک صورتی دنیایی (سکولار) به خود گرفته است. برای مثال تمایل به جنبه¬ی گردشگری و توریستی و کم¬رنگ شدن جنبه¬ی معنوی، زیارتی و قدسی آن را می‌توان از مصادیق بارز آن دانست. بر این اساس در نوشتار حاضر تلاش می‌شود به مشترکات و تمایزات این دو و اینکه چگونه این پدیده تغییر می‌یابد، تأمل شود.  چاپ        ارسال به دوست

رونمايي از كتاب «در راه اسلام» در يونان

 آيین رونمایی از کتاب «در راه اسلام» نوشته میخائیل ماریوراس، استاد دانشکده الهیات دانشگاه آتن روز سه‌شنبه، يازدهم آذرماه با حضور اندیشمندان یونانی، نمایندگان احزاب سیاسی، کلیسای ارتدکس یونان و شماری از مسلمانان در محل سالن اجتماعات کتابفروشی یانوس برگزار شد.

این کتاب با استناد به متون اصلی منابع اسلامی و قرآن به رشته تحریر در آمده تا بتوان زمینه تعامل بین پیروان ادیان فراهم شود و به خصوص نحوه برخورد با مسلمان و جذب آنان به جامعه یونانی را فراهم آورد.

در ابتداي اين مراسم، بگزوس، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه آتن فعاليت‌هاي علمی ماریوراس، مؤلف كتاب «در راه اسلام» را يك واقعه مسرت بخش و تأثيرگذار بر نسل جوان عنوان كرد و گفت: با وجود اينكه عده‌ محدودي از یونانیان به صورت علمی به اسلام پرداخته‌اند بايد گفت كه بسط و توسعه اين نگرش مي‌تواند تأثير مطلوبي بر افكار نسل جوان جهت گرايش به دين اسلام داشته باشد.

وي با تأكيد بر لزوم خودداري از يكجانبه‌گرايي با ديگر اديان، گفت: لازم است تا از یکجانبه‌گرایی در برخورد با دیگر ادیان خودداری و نسبت به مطالعه متون اصلی دیگر ادیان تلاش شود.

بگزوس افزود: از ديگر فعاليت‌هاي مؤثر مؤلف كتاب «در راه اسلام»، نگارش و انتشار مسائل اسلامي است؛ اين نويسنده يوناني طي سفري كه به دمشق و دیگر کشورهای عربی داشت، توانست به زبان عربي مسلّط و تحصيلات عاليه اخذ كند كه در نهايت انتشار مسائل اسلامي را در كارنامه فعاليت‌هاي خود قرار داد.

وي با بيان اينكه ماریوراس، اسلام را مورد مطالعه دقیق قرار داده است، گفت: هم‌اكنون اين نويسنده يوناني با وزارت آموزش و پرورش و امور دینی در رابطه با نحوه ساخت و احداث مسجد و گورستانی برای مسلمانان در شهر آتن نیز همکاری نزدیکی دارد.

اندونیس پاپا اندونئو، رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان در رابطه با مشكلات مسلمانان مهاجر گفت: براساس تحقیقاتی که تاکنون مرکز مهاجران و پناهجویان انجام داده، اغلب مهاجران مسلمان دارای مشکلات اقامتی هستند که باید برای حلّ آن اقدامی جدی به عمل آید.

وي افزود: مشکل اصلی آنان در زمینه امور دینی، نداشتن مسجدی رسمی و گورستانی برای دفن مردگانشان است.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان با اشاره به احداث مسجد و گورستان ويژه مسلمانان، اظهار كرد: دست اندرکاران باید بدانند که مسجدی که قرار است در شهر آتن ساخته شود، تنها ويژه مسلمانان مهاجر نیست، بلکه برای مسلمانان یونانی خواهد بود؛ از اين رو لازم است كه از یکجانبه‌گرایی خودداري شود.

وي تأكيد كرد: يكي از مسائلي كه از اهميت ويژه‌اي در جامعه يونان برشمرده مي‌شود، نحوه جذب مهاجران است؛ بر اين اساس مي توان از تخصيص تسهیلات ويژه و اعطاي امتیاز به مهاجران استفاده تا زمينه جذب آنان فراهم شود.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان ادامه داد: لازم است تا روحیه شکیبایی در میان مهاجران ایجاد شود . متأسفانه برخي از رسانه‌ها از تبلیغات غرب گام برنمی‌دارند؛ وظیفه اصلي دست‌اندرکاران مسائل جامعه يونان اطلاع رسانی صحیح است.

وي به ضرورت تجلي مسائل اخلاقي و اجتماعي اسلام در سطح بين‌المللي اشاره و تصريح كرد: متأسفانه تعدادی گروه تروریست و تندرو در جهان اسلام با اقداماتی که انجام می‌دهند، به اسلام هراسی دامن می‌زنند، در حالیکه در میان مسلمانان افراد روشن‌فکر و میانه‌رو فراوان‌ هستند؛ بر اين اساس لازم است تا برای روشن شدن مسائل اخلاقی و اجتماعی درست اسلام در سطح بین‌المللی اقدام جدی به عمل آيد.

در بخشي ديگر از اين مراسم، خریسوستوموس لکوپلوس، نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی گفت: دین به عنوان بخشی از فرهنگ جامعه از سیاست و سرنوشت مردم جدا نیست، امّا تجربه نشان داده که حزبی کردن دین، آن را از مسیر و اهداف خود منحرف می‌کند.

وي افزود: اقدامات تعصب‌گرایان مسلمان باعث شده مسیحیان و حتی خود مسلمانان مورد هدف اقدامات تروریستی قرار گیرند؛ زیرا جهل خود عامل تعصب‌گرایی است.

نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی كتاب «در راه اسلام» را منبعي مؤثر برای مقابله با افراط گرایی و تعصب گرایی عنوان كرد و گفت: لازم است تا با رایزنی و تبادل نظر زمینه مطلوبي برای زندگی مسلمانان بین پیروان ادیان و شهروندان جامعه يونان فراهم شود.

لکوپلوس خواستار درک متقابل برای حل مشکلات اعتقادی، مذهبی و فرهنگی مهاجران بالاخص مهاجران مسلمان و فراهم شدن زمینه جذب آنان به جامعه یونان شد و گفت: كتاب «در راه اسلام» مي تواند به عنوان منبع مؤثر درباره اسلام شناسي قرار گيرد و همواره به اين نكته توجه داشته باشيم كه تحت تأثیر تبلیغات واهی رسانه های غربی وابسته به نظام سرمایه داری قرار نگیریم.


١٣:٥٤ - دوشنبه ١٧ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٧٠٠٢    /    تعداد نمایش : ١٥٠


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125