دوشنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٦

مقالات

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
توجیه این مدعا که داوری‌های اخلاقی به حوزه امور واقع مربوط می‌شوند، دشوار است؛ لذا تمایز واقع/ارزش گویای این است که اخلاق هنجاری نهایتاً نوعی مراقبه انفسی است که نمی‌توان آن را برحسب صدق و کذب، ارزیابی کرد. از دیدگاه اخلاق پست‌مدرن و برخی نظام‌های اخلاقی اواخر قرن بیستم اخلاقاً نادرست است که ارزش‌ها را امور واقع بدانیم، یا ماهیت گرانبار از ارزشِ اظهارات و داوری‌های ناظر به‌واقع را پنهان کنیم.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
جامعه دینی جامعه‌ای است که بینش، اندیشه و انگیزه الهی نقش تعین کننده در اعمال، افکار، رفتار و مناسبات و تعاملات فردی و اجتماعی انسان‌ها داشته و به‌تبع آن در ساختارها، نهادها و کارکردهای آن‌ها می‌تواند داشته باشد. اینک که تصویری از جامعه دینی و اسلامی به دست آوردیم ، وارد مرحله پسین و در ضمن اصلی که مربوط به مقوله انتخاب و انتصاب است می‌گردیم. در این مرحله برای اینکه دامنه و قلمرو انتخاب‌ها و انتصاب‌ها را نیک بدانیم و بشناسیم، بایستی نخست به این پرسش کلیدی پاسخ یابید که در جامعه دینی اصل و بنیاد بر انتخاب گذاشته شده است و یا بر انتصاب؟ قاعده و اصل انتخاب است یا انتصاب؟

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
در هرجامعه ای مسائل و موضوعات مختلف ومتنوع مطرح بوده وهرکدام ارزش و جایگاه متفاوتی دارند. واین تفاوت های ارزشی و منزلتی نیز ریشه در مجموعه عوامل متعددی ایدئولوژیکی، ساختاری،کارکردی، راهبردی، معرفتی، اخلاقی، تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی واجتماعی دارد. انتخاب و انتصاب درهر جامعه وبه ویژه درجامعه دینی از شمار آن دسته مسائلی است که ازتمامی زوایای یادشده اهمیت داشته و می توان بدان نگریست.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
اهمیت این پرسش از آن جاست که در صورتی که پاسخ به این پرسش مثبت باشد، وظیفه شرعی نهادهای حکومتی آن است که راه های انجام محرمات شرعی را مسدود سازند. به دنبال این مطلب این پرسش مطرح خواهد شد که اگر برخی ابزارها کارکردهای گوناگونی داشته باشند، و در هر دو راه حلال و حرام قابل استفاده باشند، آیا بر نهاد های حکومتی واجب است که از به کارگیری این ابزارها ممانعت به عمل آورند؟ یافتن پاسخ برای پرسشی که در عنوان نوشتار مطرح شده است، ما را در گام های بعدی بحث یاری خواهد رساند.

غلام احیا حسینی - مطالعات منطقه ای
عصر حاضر را با توجه به ویژگی ها و حوادثی که در آن برای نوع بشر رخ داده است را شاید بتوان عصری قلمداد کرد که در طول حیات انسان در کره خاکی بی سابقه است. سرعت شگفت آور علم و به تبع آن توسعه ی شتابناک ارتباطات و ظهور پدیده اینترنت و گوشی های هوشمند و نیز حرص و طمع سیری ناپذیر انسان¬ها در استثمار و استعمار و به تبع آن بروز جنگ¬های متعدد جهانی و منطقه ای در عصر حاضر و ده ها ویژگی دیگر این عصر باعث شده، تا رابطه و تعامل انسان¬ها با یکدیگر تغییرات وسیعی را در خود ببیند. از مهمترین نتایج این رویدادها ظهور پدیده¬ی مهاجرت است.  چاپ        ارسال به دوست

رونمايي از كتاب «در راه اسلام» در يونان

 آيین رونمایی از کتاب «در راه اسلام» نوشته میخائیل ماریوراس، استاد دانشکده الهیات دانشگاه آتن روز سه‌شنبه، يازدهم آذرماه با حضور اندیشمندان یونانی، نمایندگان احزاب سیاسی، کلیسای ارتدکس یونان و شماری از مسلمانان در محل سالن اجتماعات کتابفروشی یانوس برگزار شد.

این کتاب با استناد به متون اصلی منابع اسلامی و قرآن به رشته تحریر در آمده تا بتوان زمینه تعامل بین پیروان ادیان فراهم شود و به خصوص نحوه برخورد با مسلمان و جذب آنان به جامعه یونانی را فراهم آورد.

در ابتداي اين مراسم، بگزوس، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه آتن فعاليت‌هاي علمی ماریوراس، مؤلف كتاب «در راه اسلام» را يك واقعه مسرت بخش و تأثيرگذار بر نسل جوان عنوان كرد و گفت: با وجود اينكه عده‌ محدودي از یونانیان به صورت علمی به اسلام پرداخته‌اند بايد گفت كه بسط و توسعه اين نگرش مي‌تواند تأثير مطلوبي بر افكار نسل جوان جهت گرايش به دين اسلام داشته باشد.

وي با تأكيد بر لزوم خودداري از يكجانبه‌گرايي با ديگر اديان، گفت: لازم است تا از یکجانبه‌گرایی در برخورد با دیگر ادیان خودداری و نسبت به مطالعه متون اصلی دیگر ادیان تلاش شود.

بگزوس افزود: از ديگر فعاليت‌هاي مؤثر مؤلف كتاب «در راه اسلام»، نگارش و انتشار مسائل اسلامي است؛ اين نويسنده يوناني طي سفري كه به دمشق و دیگر کشورهای عربی داشت، توانست به زبان عربي مسلّط و تحصيلات عاليه اخذ كند كه در نهايت انتشار مسائل اسلامي را در كارنامه فعاليت‌هاي خود قرار داد.

وي با بيان اينكه ماریوراس، اسلام را مورد مطالعه دقیق قرار داده است، گفت: هم‌اكنون اين نويسنده يوناني با وزارت آموزش و پرورش و امور دینی در رابطه با نحوه ساخت و احداث مسجد و گورستانی برای مسلمانان در شهر آتن نیز همکاری نزدیکی دارد.

اندونیس پاپا اندونئو، رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان در رابطه با مشكلات مسلمانان مهاجر گفت: براساس تحقیقاتی که تاکنون مرکز مهاجران و پناهجویان انجام داده، اغلب مهاجران مسلمان دارای مشکلات اقامتی هستند که باید برای حلّ آن اقدامی جدی به عمل آید.

وي افزود: مشکل اصلی آنان در زمینه امور دینی، نداشتن مسجدی رسمی و گورستانی برای دفن مردگانشان است.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان با اشاره به احداث مسجد و گورستان ويژه مسلمانان، اظهار كرد: دست اندرکاران باید بدانند که مسجدی که قرار است در شهر آتن ساخته شود، تنها ويژه مسلمانان مهاجر نیست، بلکه برای مسلمانان یونانی خواهد بود؛ از اين رو لازم است كه از یکجانبه‌گرایی خودداري شود.

وي تأكيد كرد: يكي از مسائلي كه از اهميت ويژه‌اي در جامعه يونان برشمرده مي‌شود، نحوه جذب مهاجران است؛ بر اين اساس مي توان از تخصيص تسهیلات ويژه و اعطاي امتیاز به مهاجران استفاده تا زمينه جذب آنان فراهم شود.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان ادامه داد: لازم است تا روحیه شکیبایی در میان مهاجران ایجاد شود . متأسفانه برخي از رسانه‌ها از تبلیغات غرب گام برنمی‌دارند؛ وظیفه اصلي دست‌اندرکاران مسائل جامعه يونان اطلاع رسانی صحیح است.

وي به ضرورت تجلي مسائل اخلاقي و اجتماعي اسلام در سطح بين‌المللي اشاره و تصريح كرد: متأسفانه تعدادی گروه تروریست و تندرو در جهان اسلام با اقداماتی که انجام می‌دهند، به اسلام هراسی دامن می‌زنند، در حالیکه در میان مسلمانان افراد روشن‌فکر و میانه‌رو فراوان‌ هستند؛ بر اين اساس لازم است تا برای روشن شدن مسائل اخلاقی و اجتماعی درست اسلام در سطح بین‌المللی اقدام جدی به عمل آيد.

در بخشي ديگر از اين مراسم، خریسوستوموس لکوپلوس، نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی گفت: دین به عنوان بخشی از فرهنگ جامعه از سیاست و سرنوشت مردم جدا نیست، امّا تجربه نشان داده که حزبی کردن دین، آن را از مسیر و اهداف خود منحرف می‌کند.

وي افزود: اقدامات تعصب‌گرایان مسلمان باعث شده مسیحیان و حتی خود مسلمانان مورد هدف اقدامات تروریستی قرار گیرند؛ زیرا جهل خود عامل تعصب‌گرایی است.

نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی كتاب «در راه اسلام» را منبعي مؤثر برای مقابله با افراط گرایی و تعصب گرایی عنوان كرد و گفت: لازم است تا با رایزنی و تبادل نظر زمینه مطلوبي برای زندگی مسلمانان بین پیروان ادیان و شهروندان جامعه يونان فراهم شود.

لکوپلوس خواستار درک متقابل برای حل مشکلات اعتقادی، مذهبی و فرهنگی مهاجران بالاخص مهاجران مسلمان و فراهم شدن زمینه جذب آنان به جامعه یونان شد و گفت: كتاب «در راه اسلام» مي تواند به عنوان منبع مؤثر درباره اسلام شناسي قرار گيرد و همواره به اين نكته توجه داشته باشيم كه تحت تأثیر تبلیغات واهی رسانه های غربی وابسته به نظام سرمایه داری قرار نگیریم.


١٣:٥٤ - دوشنبه ١٧ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٧٠٠٢    /    تعداد نمایش : ١٠١


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125