يکشنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٦

مقالات

هادی قربانیار - مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
اطلاعات نادرست بسیاری در مورد اسلام وجود دارد. رسانه های غربی بیشتر افراط گرایی ها و تعصباتی مانند اینکه اسلام یک دین خشن است را به نمایش می گذارند. در همین راستا نیز فیلم ها و برنامه های زیادی در رسانه های غربی تولید می‌شود. تحقیقاتی که در سال 2015 انجام شد، نشان داد که اکثریت آمریکایی ها از اسلام چیزی نمی دانند. طی این بررسی ها 36 درصد ابراز تمایل کردند تا اطلاعات بیشتری در مورد دین داشته باشند. این گونه آمارها ...

حسن توسلی - گفت و گوی ادیان
این مختصر، گزارشی است از کتاب«الفکر الاسلامي قرائة علمیة» که توسط محمد ارکون، فیلسوف و روشنفکر دینی الجزائری نگاشته شده و توسط هاشم صالح از فرانسه به عربی ترجمه شده است. مبنای ما در این گزارش، چاپ دوم ترجمه این کتاب است که توسط انتشارت مرکز الاِنماء القومي بیروت، در سال 1996 منتشر شده است.

غلام احیا حسینی - مطالعات منطقه ای
قرن بیستم و دو دهه ای که از قرن بیست و یکم گذشته است یکی از پرتلاطم ترین دوران حیات تمدن اسلامی به شمار می آید. ظهور و بروز انقلابها و جنبشهای اسلامی، ظهور دولتها و حکومتهای مسلمان و حوادث بسیار تأثیرگذار همچون ظهور احزاب و جنبشهای اسلامی همچون اخوان المسلمین، شکست اعراب از اسرائیل، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، حادثه یازده سپتامبر و ده ها شاهد مثال دیگر این ادعا را به واقعیت نزدیک می کند. اما شاید دو دهه اخیر به سبب ظهور جنبشهای افراطی، سهم مهمی در مطالعات پیرامون جهان اسلام را به خود اختصاص داده است.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
بطور کلی عوامل وعلل زیر را درپیدایی جریان افراطی سلفی در سپهر اسلامی می توان معرفی و موثر دانست: 1-در قرن دوم هجری و پس از آنکه قلمرو جغرافیایی اسلام گسترده و فراخ گردید طبعا جغرافیای فکری واعتقادی آن نیز شاهد تحول بود وتغییراتی را تجربه نمود. از شمار آن ارتباط و تعامل با تمدن ها و فرهنگ هاي دیگر مثل روم، یونان، مصر، هند، چین وفارس و... را می توان اسم برد که نتیجه آن ...

نشست علمی گروه مطالعات منطقه ای
نشست گروه مطالعات منطقه ای با سخنرانی دکتر محمد علی ربانی؛ رئیس مرکز مطالعات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تالار محققان مرکز پژوهشی برگزار شد.  چاپ        ارسال به دوست

رونمايي از كتاب «در راه اسلام» در يونان

 آيین رونمایی از کتاب «در راه اسلام» نوشته میخائیل ماریوراس، استاد دانشکده الهیات دانشگاه آتن روز سه‌شنبه، يازدهم آذرماه با حضور اندیشمندان یونانی، نمایندگان احزاب سیاسی، کلیسای ارتدکس یونان و شماری از مسلمانان در محل سالن اجتماعات کتابفروشی یانوس برگزار شد.

این کتاب با استناد به متون اصلی منابع اسلامی و قرآن به رشته تحریر در آمده تا بتوان زمینه تعامل بین پیروان ادیان فراهم شود و به خصوص نحوه برخورد با مسلمان و جذب آنان به جامعه یونانی را فراهم آورد.

در ابتداي اين مراسم، بگزوس، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه آتن فعاليت‌هاي علمی ماریوراس، مؤلف كتاب «در راه اسلام» را يك واقعه مسرت بخش و تأثيرگذار بر نسل جوان عنوان كرد و گفت: با وجود اينكه عده‌ محدودي از یونانیان به صورت علمی به اسلام پرداخته‌اند بايد گفت كه بسط و توسعه اين نگرش مي‌تواند تأثير مطلوبي بر افكار نسل جوان جهت گرايش به دين اسلام داشته باشد.

وي با تأكيد بر لزوم خودداري از يكجانبه‌گرايي با ديگر اديان، گفت: لازم است تا از یکجانبه‌گرایی در برخورد با دیگر ادیان خودداری و نسبت به مطالعه متون اصلی دیگر ادیان تلاش شود.

بگزوس افزود: از ديگر فعاليت‌هاي مؤثر مؤلف كتاب «در راه اسلام»، نگارش و انتشار مسائل اسلامي است؛ اين نويسنده يوناني طي سفري كه به دمشق و دیگر کشورهای عربی داشت، توانست به زبان عربي مسلّط و تحصيلات عاليه اخذ كند كه در نهايت انتشار مسائل اسلامي را در كارنامه فعاليت‌هاي خود قرار داد.

وي با بيان اينكه ماریوراس، اسلام را مورد مطالعه دقیق قرار داده است، گفت: هم‌اكنون اين نويسنده يوناني با وزارت آموزش و پرورش و امور دینی در رابطه با نحوه ساخت و احداث مسجد و گورستانی برای مسلمانان در شهر آتن نیز همکاری نزدیکی دارد.

اندونیس پاپا اندونئو، رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان در رابطه با مشكلات مسلمانان مهاجر گفت: براساس تحقیقاتی که تاکنون مرکز مهاجران و پناهجویان انجام داده، اغلب مهاجران مسلمان دارای مشکلات اقامتی هستند که باید برای حلّ آن اقدامی جدی به عمل آید.

وي افزود: مشکل اصلی آنان در زمینه امور دینی، نداشتن مسجدی رسمی و گورستانی برای دفن مردگانشان است.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان با اشاره به احداث مسجد و گورستان ويژه مسلمانان، اظهار كرد: دست اندرکاران باید بدانند که مسجدی که قرار است در شهر آتن ساخته شود، تنها ويژه مسلمانان مهاجر نیست، بلکه برای مسلمانان یونانی خواهد بود؛ از اين رو لازم است كه از یکجانبه‌گرایی خودداري شود.

وي تأكيد كرد: يكي از مسائلي كه از اهميت ويژه‌اي در جامعه يونان برشمرده مي‌شود، نحوه جذب مهاجران است؛ بر اين اساس مي توان از تخصيص تسهیلات ويژه و اعطاي امتیاز به مهاجران استفاده تا زمينه جذب آنان فراهم شود.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان ادامه داد: لازم است تا روحیه شکیبایی در میان مهاجران ایجاد شود . متأسفانه برخي از رسانه‌ها از تبلیغات غرب گام برنمی‌دارند؛ وظیفه اصلي دست‌اندرکاران مسائل جامعه يونان اطلاع رسانی صحیح است.

وي به ضرورت تجلي مسائل اخلاقي و اجتماعي اسلام در سطح بين‌المللي اشاره و تصريح كرد: متأسفانه تعدادی گروه تروریست و تندرو در جهان اسلام با اقداماتی که انجام می‌دهند، به اسلام هراسی دامن می‌زنند، در حالیکه در میان مسلمانان افراد روشن‌فکر و میانه‌رو فراوان‌ هستند؛ بر اين اساس لازم است تا برای روشن شدن مسائل اخلاقی و اجتماعی درست اسلام در سطح بین‌المللی اقدام جدی به عمل آيد.

در بخشي ديگر از اين مراسم، خریسوستوموس لکوپلوس، نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی گفت: دین به عنوان بخشی از فرهنگ جامعه از سیاست و سرنوشت مردم جدا نیست، امّا تجربه نشان داده که حزبی کردن دین، آن را از مسیر و اهداف خود منحرف می‌کند.

وي افزود: اقدامات تعصب‌گرایان مسلمان باعث شده مسیحیان و حتی خود مسلمانان مورد هدف اقدامات تروریستی قرار گیرند؛ زیرا جهل خود عامل تعصب‌گرایی است.

نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی كتاب «در راه اسلام» را منبعي مؤثر برای مقابله با افراط گرایی و تعصب گرایی عنوان كرد و گفت: لازم است تا با رایزنی و تبادل نظر زمینه مطلوبي برای زندگی مسلمانان بین پیروان ادیان و شهروندان جامعه يونان فراهم شود.

لکوپلوس خواستار درک متقابل برای حل مشکلات اعتقادی، مذهبی و فرهنگی مهاجران بالاخص مهاجران مسلمان و فراهم شدن زمینه جذب آنان به جامعه یونان شد و گفت: كتاب «در راه اسلام» مي تواند به عنوان منبع مؤثر درباره اسلام شناسي قرار گيرد و همواره به اين نكته توجه داشته باشيم كه تحت تأثیر تبلیغات واهی رسانه های غربی وابسته به نظام سرمایه داری قرار نگیریم.


١٣:٥٤ - دوشنبه ١٧ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٧٠٠٢    /    تعداد نمایش : ٩٣


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125