جمعه ٠٦ مرداد ١٣٩٦

مقالات

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
حسب دستور ریاست محترم جامعه المصطفی العالمیه حضرت آیت‌الله اعرافی مبنی بر واگذاری بخشی از تدوین و بازنگری متون درسی به مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس و ضرورت آشنایی اساتید محترم با اصول و استانداردهای تدوین متن، کارگاه سه‌روزه از 26 الی 28 تیرماه با عنوان «آشنایی با اصول و مبانی تدوین متون درسی» در ساختمان ستاد مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس از سوی مرکز پژوهشی برگزار شد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن رضایی مدیرکل دفتر تدوین متون درسی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی و جناب آقای دکتر سید امیر هاشمی کارشناس مسئول این اداره، تدریس در این کارگاه را به عهده داشتند. افتتاحیه این کارگاه با حضور ارزشمند حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عباسی معاون محترم آموزش جامعه المصطفی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدوی‌مهر رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس برگزار گردید.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
در دو یادداشت قبلی بیان شد که جامعه دینی جامعه‌ای است که بینش، اندیشه و انگیزه الهی نقش تعین کننده در اعمال، افکار، رفتار و مناسبات و تعاملات فردی و اجتماعی انسان‌ها داشته و به‌تبع آن در ساختارها، نهادها و کارکردهای آن‌ها می‌تواند داشته باشد. و اصل و قاعده در جامعه دینی انتخاب است و یک دلیل برای آن آورده شد. در این یادداشت به دلیل دوم اشاره می شود.

حسن توسلی - گفت و گوی ادیان
یکی از مهم‌ترین منابع جهت فهم معارف دینی و چارچوب‌های نظری دین اسلام بر اساس مکتب اهل‌البیت علیهم السلام و وبه ویژه امام علی علیه السلام، فهم و استنباط یکی از استوانه‌های حکمت اسلامی معاصر، مرحوم علامه محمدتقی جعفری است. نویسنده در این یادداشت می کوشد تا مبانی انسان شناسی نهج البلاغه را را از طریق شرح نهج البلاغه علامه جعفری بنمایاند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
ویژگی شاخص عرصه تحقیقات دینی، وجود اختلاف‌نظر فراگیر و ظاهراً دیر درمان در آن است. با اتخاذ هر موضعی در قبال پرسش‌های اساسی دینی، با گروه عظیمی از افراد بسیار آگاه و هوشمند، مخالفت می‌کنیم. وجود پدیده شایع اختلاف‌نظر دینی موجب طرح پرسش‌های فلسفی مختلفی می‌شود. یکی از آن‌ها پرسشی است که در عرصه فلسفه سیاسی مطرح می‌شود: آیا در جامعه‌ای کثرت‌گرا که مشخصه آن وجود تنوع و اغلب تعارض در بین اعتقادات دینی است، ممکن است برداشت‌های دینی از خوبی و درستی، مبنای مشروعی برای عقاید سیاسی باشد؟ آيا اختلاف‌نظر دینی پایدار با این اعتقاد مسیحیان و بسیاری از دیگر خداباوران سازگار است؟ تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت‌شناختی‌ای است که اختلاف‌نظر دینی به وجود می‌آورد.

رضا اکبری - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
از زمانی که علوم مدرن پا به عرصه هستی در جهان معرفت نهاد؛ یکی از شعارها و بلکه کانون اصلی آن؛ عینیت و ممانعت از ورود ارزش­‌های اخلاقی، سیاسی پژوهشگر در موضوع مطالعه پذیرفته شد. عینیت‌گرایی علم به‌عنوان یکی از ویژگی­‌های متمایزکننده علم از شبه‌علم و معرفت­های کاذب تا نیمه‌­های قرن بیستم دوام آورد؛ ولی با چرخش­‌های پارادایمی نیمه دوم قرن؛ در فلسفه علم و نیز حضور قدرتمند جامعه­‌شناسیِ معرفت؛ با چالش مواجه گردید.  چاپ        ارسال به دوست

رونمايي از كتاب «در راه اسلام» در يونان

 آيین رونمایی از کتاب «در راه اسلام» نوشته میخائیل ماریوراس، استاد دانشکده الهیات دانشگاه آتن روز سه‌شنبه، يازدهم آذرماه با حضور اندیشمندان یونانی، نمایندگان احزاب سیاسی، کلیسای ارتدکس یونان و شماری از مسلمانان در محل سالن اجتماعات کتابفروشی یانوس برگزار شد.

این کتاب با استناد به متون اصلی منابع اسلامی و قرآن به رشته تحریر در آمده تا بتوان زمینه تعامل بین پیروان ادیان فراهم شود و به خصوص نحوه برخورد با مسلمان و جذب آنان به جامعه یونانی را فراهم آورد.

در ابتداي اين مراسم، بگزوس، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه آتن فعاليت‌هاي علمی ماریوراس، مؤلف كتاب «در راه اسلام» را يك واقعه مسرت بخش و تأثيرگذار بر نسل جوان عنوان كرد و گفت: با وجود اينكه عده‌ محدودي از یونانیان به صورت علمی به اسلام پرداخته‌اند بايد گفت كه بسط و توسعه اين نگرش مي‌تواند تأثير مطلوبي بر افكار نسل جوان جهت گرايش به دين اسلام داشته باشد.

وي با تأكيد بر لزوم خودداري از يكجانبه‌گرايي با ديگر اديان، گفت: لازم است تا از یکجانبه‌گرایی در برخورد با دیگر ادیان خودداری و نسبت به مطالعه متون اصلی دیگر ادیان تلاش شود.

بگزوس افزود: از ديگر فعاليت‌هاي مؤثر مؤلف كتاب «در راه اسلام»، نگارش و انتشار مسائل اسلامي است؛ اين نويسنده يوناني طي سفري كه به دمشق و دیگر کشورهای عربی داشت، توانست به زبان عربي مسلّط و تحصيلات عاليه اخذ كند كه در نهايت انتشار مسائل اسلامي را در كارنامه فعاليت‌هاي خود قرار داد.

وي با بيان اينكه ماریوراس، اسلام را مورد مطالعه دقیق قرار داده است، گفت: هم‌اكنون اين نويسنده يوناني با وزارت آموزش و پرورش و امور دینی در رابطه با نحوه ساخت و احداث مسجد و گورستانی برای مسلمانان در شهر آتن نیز همکاری نزدیکی دارد.

اندونیس پاپا اندونئو، رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان در رابطه با مشكلات مسلمانان مهاجر گفت: براساس تحقیقاتی که تاکنون مرکز مهاجران و پناهجویان انجام داده، اغلب مهاجران مسلمان دارای مشکلات اقامتی هستند که باید برای حلّ آن اقدامی جدی به عمل آید.

وي افزود: مشکل اصلی آنان در زمینه امور دینی، نداشتن مسجدی رسمی و گورستانی برای دفن مردگانشان است.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان با اشاره به احداث مسجد و گورستان ويژه مسلمانان، اظهار كرد: دست اندرکاران باید بدانند که مسجدی که قرار است در شهر آتن ساخته شود، تنها ويژه مسلمانان مهاجر نیست، بلکه برای مسلمانان یونانی خواهد بود؛ از اين رو لازم است كه از یکجانبه‌گرایی خودداري شود.

وي تأكيد كرد: يكي از مسائلي كه از اهميت ويژه‌اي در جامعه يونان برشمرده مي‌شود، نحوه جذب مهاجران است؛ بر اين اساس مي توان از تخصيص تسهیلات ويژه و اعطاي امتیاز به مهاجران استفاده تا زمينه جذب آنان فراهم شود.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان ادامه داد: لازم است تا روحیه شکیبایی در میان مهاجران ایجاد شود . متأسفانه برخي از رسانه‌ها از تبلیغات غرب گام برنمی‌دارند؛ وظیفه اصلي دست‌اندرکاران مسائل جامعه يونان اطلاع رسانی صحیح است.

وي به ضرورت تجلي مسائل اخلاقي و اجتماعي اسلام در سطح بين‌المللي اشاره و تصريح كرد: متأسفانه تعدادی گروه تروریست و تندرو در جهان اسلام با اقداماتی که انجام می‌دهند، به اسلام هراسی دامن می‌زنند، در حالیکه در میان مسلمانان افراد روشن‌فکر و میانه‌رو فراوان‌ هستند؛ بر اين اساس لازم است تا برای روشن شدن مسائل اخلاقی و اجتماعی درست اسلام در سطح بین‌المللی اقدام جدی به عمل آيد.

در بخشي ديگر از اين مراسم، خریسوستوموس لکوپلوس، نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی گفت: دین به عنوان بخشی از فرهنگ جامعه از سیاست و سرنوشت مردم جدا نیست، امّا تجربه نشان داده که حزبی کردن دین، آن را از مسیر و اهداف خود منحرف می‌کند.

وي افزود: اقدامات تعصب‌گرایان مسلمان باعث شده مسیحیان و حتی خود مسلمانان مورد هدف اقدامات تروریستی قرار گیرند؛ زیرا جهل خود عامل تعصب‌گرایی است.

نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی كتاب «در راه اسلام» را منبعي مؤثر برای مقابله با افراط گرایی و تعصب گرایی عنوان كرد و گفت: لازم است تا با رایزنی و تبادل نظر زمینه مطلوبي برای زندگی مسلمانان بین پیروان ادیان و شهروندان جامعه يونان فراهم شود.

لکوپلوس خواستار درک متقابل برای حل مشکلات اعتقادی، مذهبی و فرهنگی مهاجران بالاخص مهاجران مسلمان و فراهم شدن زمینه جذب آنان به جامعه یونان شد و گفت: كتاب «در راه اسلام» مي تواند به عنوان منبع مؤثر درباره اسلام شناسي قرار گيرد و همواره به اين نكته توجه داشته باشيم كه تحت تأثیر تبلیغات واهی رسانه های غربی وابسته به نظام سرمایه داری قرار نگیریم.


١٣:٥٤ - دوشنبه ١٧ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٧٠٠٢    /    تعداد نمایش : ١٢٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125