چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦

مقالات

سید یحیی موسوی - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
سیطره‌ی دراز آهنگ و فراخ‌دامن سکولاریسم به‌مثابه‌ی یکی از اندیشه‌های بنیادین مدرنیسم بر جهان، با تجربه‌های گوناگون و پیامدهایی که در تاریخ سیاسی و اجتماعی ملت‌ها از خود برجای گذارد، آنتی‌تز بنیادگرایی را نیز در درون خود پروراند. بنیادگرایی فرزند نامشروع سکولاریسم و نتیجه‌ی پیوند نامبارک دو ایده‌ی متضاد و پاشاندن بذر سکولاریسم در کشتزار مذهب مؤمنان است. ازاین‌رو، باید گفت که هم از منظر تئوریک و هم به لحاظ عملی، نطفه‌ی بنیادگرایی در دامن دولت‌های سکولار بسته شده است. پرسش جستار حاضر این است که اصطلاح نسبتاً مشهور «بنیادگرایی» به چه معناست و ویژگی‌ها و مصادیق آن کدام است. این نوشته در دو بخش مفهوم‌شناسی و ویژگی‌ها تقسیم شده است. در بخش نخست به مبحث مفهوم‌شناسی می‌پردازیم و در بخش دوم ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی بنیادگرایی را توضیح خواهیم داد.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
موسسه زبان و فرهنگ شناسی در نظر دارد همایش بین المللی با عنوان «همایش جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل» را در اسفندماه سال جاری برگزار نماید.

گزارش نشست گروه پژوهشی گفتگوی ادیان
به همت گروه گفتگوی ادیان مرکز پژوهشی مشهد، نشست تخصصی با عنوان «از دین تا ادیان؛ تبیین مفهوم دین جهانی» در تاریخ سوم آبان ماه در محل تالار محققان مرکز پژوهشی با حضور ارزشمند دکتر بشیر سعده؛ پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه استرلینگ برگزار گردید. در طی این نشست مقایسه تطبیقی میان مفهوم دین و Religion ارائه گردید.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروارید، پژوهشگر مرکز پژوهشی مشهد و استاد حوزه علمیه مشهد، در این نشست که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد مقدس برگزار شد، به بررسی اصول روان‌شناسی از منظر فقه اسلامی پرداخت. وی به موضوع تداعی آزاد و تقابل آن با فقه اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک عنصر محوری در روان‌کاوی تداعی آزاد است. تداعی آزاد به این معناست که کسی که مراجعه به روان‌کاو می‌کند و در جلسه روان‌کاوی هر آنچه از ذهن او می‌گذرد، بیان می‌کند. ...

دکتر سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، سید حسین همایون مصباح، امروز در نشست «تأثیر انسان¬گرایی نوین و سکولار بر سبک زندگی دینی» که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به مؤلفه‌های انسان‌گرایی نوین و تأثیر آن بر سبک زندگی دینی پرداخت. استاد الهیات جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است، گفت: پیشرفت جهان اسلام در گرو بازسازی سبک زندگی بر اساس آموزه‌های دین است. وی اظهار کرد: بدون تردید در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی به آن جهان مدرن می‌گویند و برخی از جهت فکری و فرهنگی به آن جهان پسا مدرن می‌گویند.  چاپ        ارسال به دوست

رونمايي از كتاب «در راه اسلام» در يونان

 آيین رونمایی از کتاب «در راه اسلام» نوشته میخائیل ماریوراس، استاد دانشکده الهیات دانشگاه آتن روز سه‌شنبه، يازدهم آذرماه با حضور اندیشمندان یونانی، نمایندگان احزاب سیاسی، کلیسای ارتدکس یونان و شماری از مسلمانان در محل سالن اجتماعات کتابفروشی یانوس برگزار شد.

این کتاب با استناد به متون اصلی منابع اسلامی و قرآن به رشته تحریر در آمده تا بتوان زمینه تعامل بین پیروان ادیان فراهم شود و به خصوص نحوه برخورد با مسلمان و جذب آنان به جامعه یونانی را فراهم آورد.

در ابتداي اين مراسم، بگزوس، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه آتن فعاليت‌هاي علمی ماریوراس، مؤلف كتاب «در راه اسلام» را يك واقعه مسرت بخش و تأثيرگذار بر نسل جوان عنوان كرد و گفت: با وجود اينكه عده‌ محدودي از یونانیان به صورت علمی به اسلام پرداخته‌اند بايد گفت كه بسط و توسعه اين نگرش مي‌تواند تأثير مطلوبي بر افكار نسل جوان جهت گرايش به دين اسلام داشته باشد.

وي با تأكيد بر لزوم خودداري از يكجانبه‌گرايي با ديگر اديان، گفت: لازم است تا از یکجانبه‌گرایی در برخورد با دیگر ادیان خودداری و نسبت به مطالعه متون اصلی دیگر ادیان تلاش شود.

بگزوس افزود: از ديگر فعاليت‌هاي مؤثر مؤلف كتاب «در راه اسلام»، نگارش و انتشار مسائل اسلامي است؛ اين نويسنده يوناني طي سفري كه به دمشق و دیگر کشورهای عربی داشت، توانست به زبان عربي مسلّط و تحصيلات عاليه اخذ كند كه در نهايت انتشار مسائل اسلامي را در كارنامه فعاليت‌هاي خود قرار داد.

وي با بيان اينكه ماریوراس، اسلام را مورد مطالعه دقیق قرار داده است، گفت: هم‌اكنون اين نويسنده يوناني با وزارت آموزش و پرورش و امور دینی در رابطه با نحوه ساخت و احداث مسجد و گورستانی برای مسلمانان در شهر آتن نیز همکاری نزدیکی دارد.

اندونیس پاپا اندونئو، رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان در رابطه با مشكلات مسلمانان مهاجر گفت: براساس تحقیقاتی که تاکنون مرکز مهاجران و پناهجویان انجام داده، اغلب مهاجران مسلمان دارای مشکلات اقامتی هستند که باید برای حلّ آن اقدامی جدی به عمل آید.

وي افزود: مشکل اصلی آنان در زمینه امور دینی، نداشتن مسجدی رسمی و گورستانی برای دفن مردگانشان است.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان با اشاره به احداث مسجد و گورستان ويژه مسلمانان، اظهار كرد: دست اندرکاران باید بدانند که مسجدی که قرار است در شهر آتن ساخته شود، تنها ويژه مسلمانان مهاجر نیست، بلکه برای مسلمانان یونانی خواهد بود؛ از اين رو لازم است كه از یکجانبه‌گرایی خودداري شود.

وي تأكيد كرد: يكي از مسائلي كه از اهميت ويژه‌اي در جامعه يونان برشمرده مي‌شود، نحوه جذب مهاجران است؛ بر اين اساس مي توان از تخصيص تسهیلات ويژه و اعطاي امتیاز به مهاجران استفاده تا زمينه جذب آنان فراهم شود.

رئیس مرکز مهاجران و پناهجویان ادامه داد: لازم است تا روحیه شکیبایی در میان مهاجران ایجاد شود . متأسفانه برخي از رسانه‌ها از تبلیغات غرب گام برنمی‌دارند؛ وظیفه اصلي دست‌اندرکاران مسائل جامعه يونان اطلاع رسانی صحیح است.

وي به ضرورت تجلي مسائل اخلاقي و اجتماعي اسلام در سطح بين‌المللي اشاره و تصريح كرد: متأسفانه تعدادی گروه تروریست و تندرو در جهان اسلام با اقداماتی که انجام می‌دهند، به اسلام هراسی دامن می‌زنند، در حالیکه در میان مسلمانان افراد روشن‌فکر و میانه‌رو فراوان‌ هستند؛ بر اين اساس لازم است تا برای روشن شدن مسائل اخلاقی و اجتماعی درست اسلام در سطح بین‌المللی اقدام جدی به عمل آيد.

در بخشي ديگر از اين مراسم، خریسوستوموس لکوپلوس، نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی گفت: دین به عنوان بخشی از فرهنگ جامعه از سیاست و سرنوشت مردم جدا نیست، امّا تجربه نشان داده که حزبی کردن دین، آن را از مسیر و اهداف خود منحرف می‌کند.

وي افزود: اقدامات تعصب‌گرایان مسلمان باعث شده مسیحیان و حتی خود مسلمانان مورد هدف اقدامات تروریستی قرار گیرند؛ زیرا جهل خود عامل تعصب‌گرایی است.

نماینده و مسئول حزب چپ ائتلافی كتاب «در راه اسلام» را منبعي مؤثر برای مقابله با افراط گرایی و تعصب گرایی عنوان كرد و گفت: لازم است تا با رایزنی و تبادل نظر زمینه مطلوبي برای زندگی مسلمانان بین پیروان ادیان و شهروندان جامعه يونان فراهم شود.

لکوپلوس خواستار درک متقابل برای حل مشکلات اعتقادی، مذهبی و فرهنگی مهاجران بالاخص مهاجران مسلمان و فراهم شدن زمینه جذب آنان به جامعه یونان شد و گفت: كتاب «در راه اسلام» مي تواند به عنوان منبع مؤثر درباره اسلام شناسي قرار گيرد و همواره به اين نكته توجه داشته باشيم كه تحت تأثیر تبلیغات واهی رسانه های غربی وابسته به نظام سرمایه داری قرار نگیریم.


١٣:٥٤ - دوشنبه ١٧ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٧٠٠٢    /    تعداد نمایش : ١٩١


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125