دوشنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٦

مقالات

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
توجیه این مدعا که داوری‌های اخلاقی به حوزه امور واقع مربوط می‌شوند، دشوار است؛ لذا تمایز واقع/ارزش گویای این است که اخلاق هنجاری نهایتاً نوعی مراقبه انفسی است که نمی‌توان آن را برحسب صدق و کذب، ارزیابی کرد. از دیدگاه اخلاق پست‌مدرن و برخی نظام‌های اخلاقی اواخر قرن بیستم اخلاقاً نادرست است که ارزش‌ها را امور واقع بدانیم، یا ماهیت گرانبار از ارزشِ اظهارات و داوری‌های ناظر به‌واقع را پنهان کنیم.

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
جامعه دینی جامعه‌ای است که بینش، اندیشه و انگیزه الهی نقش تعین کننده در اعمال، افکار، رفتار و مناسبات و تعاملات فردی و اجتماعی انسان‌ها داشته و به‌تبع آن در ساختارها، نهادها و کارکردهای آن‌ها می‌تواند داشته باشد. اینک که تصویری از جامعه دینی و اسلامی به دست آوردیم ، وارد مرحله پسین و در ضمن اصلی که مربوط به مقوله انتخاب و انتصاب است می‌گردیم. در این مرحله برای اینکه دامنه و قلمرو انتخاب‌ها و انتصاب‌ها را نیک بدانیم و بشناسیم، بایستی نخست به این پرسش کلیدی پاسخ یابید که در جامعه دینی اصل و بنیاد بر انتخاب گذاشته شده است و یا بر انتصاب؟ قاعده و اصل انتخاب است یا انتصاب؟

سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
در هرجامعه ای مسائل و موضوعات مختلف ومتنوع مطرح بوده وهرکدام ارزش و جایگاه متفاوتی دارند. واین تفاوت های ارزشی و منزلتی نیز ریشه در مجموعه عوامل متعددی ایدئولوژیکی، ساختاری،کارکردی، راهبردی، معرفتی، اخلاقی، تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی واجتماعی دارد. انتخاب و انتصاب درهر جامعه وبه ویژه درجامعه دینی از شمار آن دسته مسائلی است که ازتمامی زوایای یادشده اهمیت داشته و می توان بدان نگریست.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
اهمیت این پرسش از آن جاست که در صورتی که پاسخ به این پرسش مثبت باشد، وظیفه شرعی نهادهای حکومتی آن است که راه های انجام محرمات شرعی را مسدود سازند. به دنبال این مطلب این پرسش مطرح خواهد شد که اگر برخی ابزارها کارکردهای گوناگونی داشته باشند، و در هر دو راه حلال و حرام قابل استفاده باشند، آیا بر نهاد های حکومتی واجب است که از به کارگیری این ابزارها ممانعت به عمل آورند؟ یافتن پاسخ برای پرسشی که در عنوان نوشتار مطرح شده است، ما را در گام های بعدی بحث یاری خواهد رساند.

غلام احیا حسینی - مطالعات منطقه ای
عصر حاضر را با توجه به ویژگی ها و حوادثی که در آن برای نوع بشر رخ داده است را شاید بتوان عصری قلمداد کرد که در طول حیات انسان در کره خاکی بی سابقه است. سرعت شگفت آور علم و به تبع آن توسعه ی شتابناک ارتباطات و ظهور پدیده اینترنت و گوشی های هوشمند و نیز حرص و طمع سیری ناپذیر انسان¬ها در استثمار و استعمار و به تبع آن بروز جنگ¬های متعدد جهانی و منطقه ای در عصر حاضر و ده ها ویژگی دیگر این عصر باعث شده، تا رابطه و تعامل انسان¬ها با یکدیگر تغییرات وسیعی را در خود ببیند. از مهمترین نتایج این رویدادها ظهور پدیده¬ی مهاجرت است.  چاپ        ارسال به دوست

لندن؛ میزبان همایش بین‌المللی مقابله با تعصب دینی

«حنیف القاسم»، رئیس مجلس اداره مرکز ژنو اعلام کرد: «همایش بين‌المللي مقابله با تعصب ديني» در اردیبهشت ماه سال 94 در لندن برگزار مي‌شود.

حنيف القاسم هدف از اين همايش را همکاری در اجرا و عملی کردن قطعنامه شورای حقوق‌بشر و مجمع سازمان ملل متحد مبنی بر مبارزه با تعصب دینی، تبعیض، خشونت و نیز خشنوت مبتنی بر مذهب یا عقیده ذکر کرد و افزود: در این همایش به بررسی قضیه آزادی دین و اعتقاد و آزادی بیان نيز پرداخته خواهد شد.

به گفته حنیف، در این همایش نخست به نقش حکومت‌ها در این زمینه پرداخته خواهد شد و سپس مسائل پیچیده و مهمي چون تعصب، تبعیض نژادی، نفرت از بیگانه و موضوعاتی در این راستا بررسی مي‌شود.

رئیس مجلس اداره مرکز ژنو تصریح کرد: شرکت کنندگان در این همایش به مسأله ترویج آزادی دینی و اعتقادی از طریق بحث و مناظره و تبادل آراء تمرکز خواهند کرد.

همچنین در این همایش گروه‌های ذی نفوذ در سطح ملی و نیز جامعه بین‌المللی جهت تبادل آراء و تجربه با هدف پایان دادن به تعصب دینی و تبعیض و خشونت به بحث و گفت‌گو خواهند پرداخت.

حنیف با اشاره به اهمیت این گونه فعالیت‌ها تأکید کرد: تعصب دینی و تبعیض اگر بر اساس و استناد از اصول دین  و اعتقاد نباشد یک تهدید جدی برای صلح وامنیت مدنی و ثبات جامعه به‌شمار می رود.

رئیس مرکز ژنو با اشاره به وضعیت بحرانی که منطقه در آن به سر می‌برد، آگاه ساختن افکار عمومی در به کارگیری اصول درست و حقیقی دین و ترسیخ آن تأکید کرد.

منبع: پايگاه خبري المصطفي


١٤:٢٠ - دوشنبه ١٧ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٧٠٠٦    /    تعداد نمایش : ١٥٠


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7579
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 44389
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/8125