چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


مقالات

سید یحیی موسوی - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
سیطره‌ی دراز آهنگ و فراخ‌دامن سکولاریسم به‌مثابه‌ی یکی از اندیشه‌های بنیادین مدرنیسم بر جهان، با تجربه‌های گوناگون و پیامدهایی که در تاریخ سیاسی و اجتماعی ملت‌ها از خود برجای گذارد، آنتی‌تز بنیادگرایی را نیز در درون خود پروراند. بنیادگرایی فرزند نامشروع سکولاریسم و نتیجه‌ی پیوند نامبارک دو ایده‌ی متضاد و پاشاندن بذر سکولاریسم در کشتزار مذهب مؤمنان است. ازاین‌رو، باید گفت که هم از منظر تئوریک و هم به لحاظ عملی، نطفه‌ی بنیادگرایی در دامن دولت‌های سکولار بسته شده است. پرسش جستار حاضر این است که اصطلاح نسبتاً مشهور «بنیادگرایی» به چه معناست و ویژگی‌ها و مصادیق آن کدام است. این نوشته در دو بخش مفهوم‌شناسی و ویژگی‌ها تقسیم شده است. در بخش نخست به مبحث مفهوم‌شناسی می‌پردازیم و در بخش دوم ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی بنیادگرایی را توضیح خواهیم داد.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
موسسه زبان و فرهنگ شناسی در نظر دارد همایش بین المللی با عنوان «همایش جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل» را در اسفندماه سال جاری برگزار نماید.

گزارش نشست گروه پژوهشی گفتگوی ادیان
به همت گروه گفتگوی ادیان مرکز پژوهشی مشهد، نشست تخصصی با عنوان «از دین تا ادیان؛ تبیین مفهوم دین جهانی» در تاریخ سوم آبان ماه در محل تالار محققان مرکز پژوهشی با حضور ارزشمند دکتر بشیر سعده؛ پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه استرلینگ برگزار گردید. در طی این نشست مقایسه تطبیقی میان مفهوم دین و Religion ارائه گردید.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروارید، پژوهشگر مرکز پژوهشی مشهد و استاد حوزه علمیه مشهد، در این نشست که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد مقدس برگزار شد، به بررسی اصول روان‌شناسی از منظر فقه اسلامی پرداخت. وی به موضوع تداعی آزاد و تقابل آن با فقه اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک عنصر محوری در روان‌کاوی تداعی آزاد است. تداعی آزاد به این معناست که کسی که مراجعه به روان‌کاو می‌کند و در جلسه روان‌کاوی هر آنچه از ذهن او می‌گذرد، بیان می‌کند. ...

دکتر سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، سید حسین همایون مصباح، امروز در نشست «تأثیر انسان¬گرایی نوین و سکولار بر سبک زندگی دینی» که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به مؤلفه‌های انسان‌گرایی نوین و تأثیر آن بر سبک زندگی دینی پرداخت. استاد الهیات جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است، گفت: پیشرفت جهان اسلام در گرو بازسازی سبک زندگی بر اساس آموزه‌های دین است. وی اظهار کرد: بدون تردید در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی به آن جهان مدرن می‌گویند و برخی از جهت فکری و فرهنگی به آن جهان پسا مدرن می‌گویند.

  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی گروه مطالعات منطقه‌ای مرکز پژوهشی مشهد

نگاهی اجمالی به حضور شیعیان در ایالات متحده آمریکا

 

استاد اقدسی در ابتدای این جلسه با اشاره به پراکندگی شیعیان اثنی‌عشری در ایالات متحده ی امریکا گفتند:  جدای از ایرانیان مهاجر و ساکن خارج از ایران، تعداد قابل توجهی از هزاره‌ها و سایر اقوام افغانستان، شیعیان عراق، برخی از شیعیان لبنان، شیعیان سایر بلاد عرب‌زبان، گروه‌های مختلف شیعیان هند و پاکستان، شیعیان آذربایجان وترکیه وازبکستان، و اقوام و قومیت‌های گوناگون دیگری نظیر خوجه‌های تانزانیا و شرق آفریقا، در مناطق مختلف این سرزمین وخارج از سرزمین‌های آباء واجدادی خود ساکن شده‌اند.

ایشان افزودند: متاسفانه، تا به امروز، پژوهش‌های دانشگاهی میدانی بسیار اندکی پیرامون این اقلیت‌های امامیه صورت پذیرفته است. رویکرد متن‌محور به مطالعات اسلامی، و به تبع آن مطالعات شیعی، که در آن فقه، حدیث، کلام، تاریخ، و زبان و پژوهش‌های مرتبط با آنها اصل پنداشته شده، و پژوهش‌های انسان‌شناسانۀ فرهنگی و جامعه‌شناختی همواره در حاشیه بوده است، باعث شده تا کارهای علمی انگشت‌شماری پیرامون مطالعات میدانی شیعی، و با عنایت به فرهنگ عامه و اجتماعیات این گروه‌ها، اهتمام ورزد.

وی با اشاره به کمی منابع ترجمه شده در داخل کشور در رابطه با پژوهش های میدانی شیعی افزوند: جالب آنجاست که آن دسته از تحقیقات بسیار اندک انجام شده به زبان انگلیسی، و سایر زبان‌های غیرفارسی، نیز کمتر در داخل کشور مورد عنایت بوده و به ندرت برگردان شده است.

تاریخ ورود شیعیان به آمریکا

استاد اقدسی در ادامه نشست درباره تاریخ ورود مسلمانان و شیعیان به امریکا؛ به سه نظریه مطرح در این مورد اشاره کرد و افزود: درباره ورود مسلمانان به امریکا سه نظریه ارائه شده است که عبارتند از:

* نظریات ورود پیشاکلمبی

* نظریات تایید ورود همزمان با کلمب

* نظریات ورود پساکلمبی

ایشان همچنین در رابطه با حضور شیعیان در آمریکا  بیان داشتند: موج اول و دوم مهاجرت به امریکا در طی سال های  (1875-1912 ) میلادی به وقوع پیوسته است.

جمعیت مسلمانان ایالات متحده

از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست جمعیت مسلمانان در ایالات متحده امریکا بود که ایشان آمارهای اشاره کننده به جمعیت مسلمانان در امریکا را به دو بازه ی زمانی قبل از یازده سپتامبر2001 و پس از آن تقسیم کردند.

به گفته ی ایشان آمارهای جمعیت مسلمانان ایالات متحده قبل از یازده سپتامبر، متفاوت است. به عنوان مثال ایوون حداد (1997)، جمعیت مسلمانان را 1-11 میلیون نفر دانسته است . اما نهاد ((CAIR ، شش تا هفت میلیون تخمین زده است.

این آمار در بازه ی زمانی بعد از 11سپتامبر نیز متفاوت است . برای نمونه موسسه ی آماری پیو Pewدر سال 2016 جمعیت مسلمانان را  3/3 میلیون اعلام کرده است در حالی که اسپوزیتو و دیگران در سال2007، 4 جمعیت آنان را 4 تا 12 میلیون برآورد کرده است.

جمعیت شیعیان ایالات متحده

پژوهشگر مرکز پژوهشی با اشاره به به این نکته که جمعیت شیعیان امریکا تابعی از جمیعت مسلمانان این کشور است افزود: بر اساس مطالعات انجام شده آمارهای متفاوتی از جمعیت شیعیان آمریکا ارائه شده است . برخی جمعیت آنها را 10 تا 20 درصد مسلمانان این کشور دانسته اند . برخی مانند بایونس و کنه (2006)،  جمیعیت شیعیان را 786.000 نفر ذکر کرده اند. همچنین مجمع جهانی اهل بیت (2008)، جمیعت شیعیان امریکا را 2.300.000 نفر برآورد کرده است.

استاد اقدسی با اشاره به جمیعت حدود 19 میلیون نفری ایالت نیویورک افزود: بر اساس آمارها جمعیت شیعیان این ایالت بین 80.000  تا 200.000 نفر تخمین زده شده است. به گفته ایشان براساس گزارش دانشگاه کلمبیا در سال 2008 بیش از 100.000 دانش‌آموز مسلمان در شهر نیویورک مشغول به تحصیل اند که از این تعداد  حدود 8000 تا 12.000 دانش‌آموز شیعه می باشند.

پیشنهادات

استاد اقدسی در پایان این نشست علمی پیشنهاداتی را در رابطه با شیعیان امریکا ارائه نمودند که به شرح ذیل است:

  1. آموزش جامعۀ شیعیان
  2. پرورش نیروهای بومی در داخل محیط آمریکا
  3. ترویج اهمیت وقف آموزشی
  4. تاسیس کرسی علمی و اهدای کتاب (کتابخانۀ کلمبیا)
  5. کمک به کارهای بیشتر میدانی
  6. الگوبرداری از موفقیت‌های اجتماعی‌اقتصادی اقلیت‌های دینی
  7. تولید محتوای درسی و آموزشی مناسب مخاطب آمریکا

 

تهيه گزارش: سید محمود عربی


١٤:٤٠ - شنبه ٨ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٧٨٩١١    /    تعداد نمایش : ١٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657