سه شنبه ٠٤ مهر ١٣٩٦


مقالات

پژوهش مدرسه عالی خواهران با همکاری مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
اداره پژوهش مدرسه عالی خواهران، نشست «آشنایی با مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد و فعالیت‌های این مرکز» را با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده؛ رئیس مرکز پژوهشی برگزار کرد. در این نشست که روز سه‌شنبه 31 شهریور 1396 برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده ابتدا ضمن گرامیداشت ایام محرم‌الحرام و ایام سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام، برای جمیع مسلمین طلب عنایت و معرفت داشت و در ادامه به تشریح کارها، دستاوردها و نحوه همکاری‌ها پرداخت.

سیدعلی واعظ زاده- مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
میل به پرش از ارتفاع، حرکت با سرعت زیاد، تماشای صحنه‌های دل‌خراش و ترسناک، خودآزاری و دیگرآزاری، انجام بازی‌های خشن در محیط واقعی و مجازی، تن دادن به چالش های خطرناک و در سطوح بالاتر هنجارشکنی‌های اجتماعی و ارتکاب جرائم، همگی نمودهایی از رفتارهایی است که غالباً هیجان‌های منفی در فرد ایجاد می‌کند. از گذشته تاکنون برخی افراد با پایه‌گذاری روش‌ها و شیوه‌های ایجاد هیجان منفی توانسته‌اند در عرصه اجتماع افراد به‌ویژه جوانان را دچار تنش‌های روانی کنند که تعدادی از آنها هنوز هم کمابیش بروز و ظهور دارند که در عصر حاضر با گسترش وسایل ارتباطی و رسانه‌های مجازی، با روش‌های جدید و استفاده از بسترهای نوپدید پا به عرصه گذاشته‌اند. در این یادداشت سعی می کنیم تا با رویکرد روانشناختی، نگاهی گذرا به جزئیات برخی بازی‌های هیجانی داشته باشیم و آثار منفی بلند مدت آنها را بررسی کنیم.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
مرکز پژوهشی جامعه المصطفی(ص)العالمیه مشهد مقدس به منظور حمایت از آثار و تحقیقات علمی طلاب محترم المصطفی، در نظر دارد یادداشت های پژوهشی ایشان را در سایت مرکز پژوهشی انتشار دهد. محققان و پژوهشگران ارجمند می توانند یادداشت های علمی خود(حداکثر هزار کلمه) را در چهار محور کلی: 1- منویات مقام معظم رهبری، ریاست مکرم المصطفی و مباحث راهبردی روز 2- مطالعات اسلامی و آینده پژوهی 3- گفتگوی ادیان( اسلام، مسیحیت، یهودیت و ...) 4- جریان شناسی فکری و معرفتی جهان اسلام به صورت حضوری یا از طریق کانال تلگرامی به جناب آقای واعظ زاده ارسال فرمایند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت شناختی ای است که اختلاف نظر دینی به وجود می آورد: آیا آگاه شدن از ماهیت و میزان اختلاف نظر دینی موجب می شود که اعتقاد قطعی به دیدگاه های دینی یا دیدگاه های صریحاً غیردینی برای ما نامعقول شود؟ در این نوشتار به دو دیدگاه مصالحه گری پرداخته می شود.

رضا اکبری - گفت‌و گوی ادیان
مناسک زیارت با هرچه فاصله گرفتن زمانی از تاریخ صدر اسلام به‌ویژه در جوامع معاصر از مبانی و اصول و اهداف خود نیز دور گردیده و همراه با دیگر پدیده¬ها، اندک‌اندک صورتی دنیایی (سکولار) به خود گرفته است. برای مثال تمایل به جنبه¬ی گردشگری و توریستی و کم¬رنگ شدن جنبه¬ی معنوی، زیارتی و قدسی آن را می‌توان از مصادیق بارز آن دانست. بر این اساس در نوشتار حاضر تلاش می‌شود به مشترکات و تمایزات این دو و اینکه چگونه این پدیده تغییر می‌یابد، تأمل شود.

  چاپ        ارسال به دوست

اولین پیش‌نشست علمی همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق در مکتب اهل بیت علیهم السلام

به همت گروه مطالعات اسلامی و آینده‌پژوهی مرکز پژوهشی مشهد و دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد

در این نشست که پنج شنبه 6 آبان 1395 برگزار شد حجج اسلام مهدوی مهر ( رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد ) و مسعودی ( رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی )، علی الهی خراسانی به عنوان ارائه دهنده مقاله ؛ احمد آقایی زاده ترابی، مسؤول شورای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی به عنوان سخنران، دکتر احمد زاده دبیر علمی پیش نشست،  دکتر جعفر مروارید به عنوان دبیر علمی همایش  به ارائه مطالبی پرداختند.

 

حجت الاسلام و المسلمین مسعودی

در ابتدای این نشست رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در سخنانی ضمن اشاره به رسالت بسیار سخت و ویژه علمای دین و اندیشمندان در عصر حاضر گفت: اکنون که در عصر بحران اخلاق و معنویت به سر می بریم و دشمن برای سیطره بر ذهن جوان مسلمان، در قالبهای مختلف تلاش جدی و برنامه ریزی شده دارد، رسالت علمای دین و اندیشمندان بسیار سخت و ویژه است

 
وی افزود: پژوهش در زمینه عدالت، معنویت و اخلاق بویژه در عرصه اجتماعی از آن دست مباحثی است که به رغم برخورداری از قدمت و تاریخ کهن، هنوز تازگی و اثربخشی خویش را حفظ کرده است. به گونه‌ای که امروزه به اصلی‌ترین و مهم‌ترین مباحث در عرصه پژوهش‌های فلسفی بویژه فلسفه سیاسی و فلسفه اخلاق بدل شده است. گره‌خوردن موضوع عدالت و اخلاق با مباحث بسیار انسان‌شناختی و معرفت‌شناختی بر دشواری عدالت و اخلاق پژوهی افزوده است. در عین حال همین امر طراوت و جاذبه بیشتر بحث عدالت و اخلاق و ژرف‌اندیشی افزون‌تر درباره آن را در پی داشته است. از سوی دیگر هر چه شکل جوامع پیچیده‌تر می‌شود سخن از عدالت و اخلاق و ترسیم مناسبات عادلانه انسانی در ساحت‌های گوناگون زیست فردی و اجتماعی دشوارتر و اندیشه‌سوزتر می‌گردد.
وی در ادامه افزود : امروزه واکاوی، تحلیل و بازاندیشی رهاورد و دستاوردهای متفکران بزرگ گذشته و حال در قلمروی عدالت و اخلاق‌پژوهی مدد کار کسانی خواهد بود که تلاش دارند با بصیرت، آگاهی و استواری در این وادی گام عملی بردارند و از نظریه محوری به مسأله محوری سمت و سو یابند.
 

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی مهر

دومین سخنران این نشست حجه الاسلام محمد حسین مهدوی مهر رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد بود که ضمن تسلیت شهادت امام سجاد وعرض خیرمقدم به حضار فرمودند: بحث عدالت و اخلاق به عنوان آنکه همه مدعی و علاقمند تحقق عدالت واخلاق در جامعه هستند ، یک وجه جامعی بین آحاد بشریت است، از اینرو می توان آنرا به عنوان یک گفتمان مشترک بین ادیان ومذاهب قرار داد.

این موضوع از یک نگاه برون دینی دارای تازگی برای بشریت است هر چند بشریت در ابتدای راه است و هنوز به آن نرسیده است.

 ایشان با اشاره به حدیث بعثت لاتمم مکارم الاخلاق فرمودند: پیامبر عظیم الشان اسلام فلسفه ی بعث خود را تحقق مکارم اخلاق می داننند که عدالت می تواند یکی از شاخه های آن قرار گیرد.

حجه الاسلام مهدوی مهر در بخش دیگر ی از سخنان خود، اسلام جعلی آمریکایی را یکی از مشکلات امروز جهان اسلام دانست و افزود : امروز   اسلامی که داعیه دار اخلاق است ، در دنیا به عنوان دور ترین دین از اخلاق معرفی شده است ومسلمانان را مصداق کامل تروریسم معرفی کرده اند. بنابراین مسئولیت ما در این برهه از تاریخ بسیار سخت و حساس است.

دکتر جعفر مرواید

دبیر همایش عدالت واخلاق در این نشست اظهار داشت: این همایش در ادامه سلسله همایش های علمی سیره و معارف رضوی برگزار خواهد شد.

دکتر جعفر مروارید با بیان اینکه عدالت بزرگترین گمشده ی بشریت در طول تاریخ و درمان اساسی ترین مسائل و معضلات زندگی اجتماعی انسانی است؛ بحث و بررسی مسائل و چالش های مرتبط با عدالت، با توجه به آموزه های مکتب اهل بیت علیهم السلام به ویژه معارف بلند مدت رضوی را از اهداف برگزاری این همایش ذکر کرد.

وی افزود: منابع بنیادین مفاهیم اسلامی عدالت و اخلاق، قرائت های کلامی، فقهی و فلسفی از عدالت و پیامدهای اخلاقی آن، نسبت به گفتمان اخلاق اسلامی و گفتمان عدالت حقوقی، اخلاق گفتگو و هم زیستی عادلانه در تعالیم امام رضا علیه السلام، نقش عدالت در تعامل تمدنی اسلام با دیگر تمدن ها و مشهد الرضا، خاستگاه وحدت فرهنگی و معنویت اسلامی از محورهای این همایش است.

 

حجت الاسلام و المسلمین احمد آقایی زاده ترابی

مسؤول شورای نهاد رهبری در دانشگاههای خراسان رضویاعتقاد به عدل الهی از مبانی مهم عدالت اجتماعی است از مبانی مهم عدالت اجتماعی، اعتقاد به عدل الهی است زیرا تنها انسانی که خداوند را به عنوان عادل ناظر بر خود می بیند، خود را به رعایت عدالت در جامعه و زندگی ملتزم می کند.

وی افزود گفت: طبق نظر علامه طباطبایی(ره)، قدرت در هر حال به ذات خود درصدد گسترش است حتی اگر شعار دموکراسی دهد و نیروی کنترل کننده آن عدالت است.
عدالت اقتضای اولیه طبیعت انسان نیست
وی افزود: علامه همچنین در نقد نظر عده ای که عدالت را اقتضای طبیعت انسان می دانند، معتقد است اگر عدالت اجتماعی، اقتضای اولیه طبیعت انسان بود باید در شؤون اجتماعات غالب می بود در حالی که اینگونه نبوده و نیست و آیه 19 سوره یونس نیز ناظر به این معنا است.
اعتقاد به عدل الهی از مبانی مهم عدالت اجتماعی است
حجت الاسلام ترابی به نقل از علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: تنها راه صحیح رفع اختلافات جوامع، راه دین است که هم قانون می آورد و هم اخلاق و عدالت؛ عدالت از قدیم مساله فلاسفه بوده ولی آنان بیشتر در حیطه فردی از عدالت بحث کرده اند و کمتر آن را به عنوان وصفی از اوصاف خداوند دانسته اند این در حالی است که از مبانی مهم عدالت اجتماعی، اعتقاد به عدل الهی است زیرا تنها انسانی که خداوند را به عنوان عادل ناظر بر خود می بیند، خود را به رعایت عدالت در جامعه و زندگی ملتزم می کند.
ظهور تفکر تکفیری پدیده جدیدی نیست
استاد دانشگاه با اشاره به پیشینه عدل و عدالت در اسلام با استفاده از آیات و روایات، گفت: با ورود اندیشه های فلسفی به حوزه معرفت دینی، چالشی میان عدلیه و غیرعدلیه(که قائل به عدل الهی نیستند) ایجاد شد که حتی بحرانهای اجتماعی به راه انداخت.
وی، تفکر تکفیری را بزرگترین آفت امروز جهان اسلام خواند و افزود: شبیه این تفکر بارها در جوامع اسلامی پیدا شده و شیعه و برخی گروه های اهل سنت در اثر توطئه های آن تا حد اضمحلال پیش رفته اند ولی چون کارکردها کوچک و محدود بوده و ثبت اینها در تاریخ به درستی صورت نگرفته است، فکر می کنیم تکفیر پدیده جدیدی است.

عدل الهی در آموزه های رضوی
مسؤول شورای نهاد رهبری در دانشگاههای خراسان رضوی در ادامه به تبیین عدل الهی در آموزه های رضوی پرداخت و تأکید بر ناسازگاری اجبار برگناه و  تکلیف فراتر از توان با عدالت الهی را از مصادیق آن برشمرد.
وی یادآور شد: امام رضا علیه السلام می فرمایند حتی عدل الهی در مجازات کافران و مهر زدن بر قلب منافقان نیز متجلی شده و مجازات آنها تنها بواسطه عقوبت اعمالشان صورت می گیرد.
مدیران از وظایف خود غافل و مدعی انجام کارهای بزرگ هستند
حجت الاسلام ترابی، عدالت اجتماعی سیاسی در قالب رابطه مدیران جامعه با مردم و وضع مطلوب اقتصاد اجتماعی را از دیگر ابعاد عدالت از نگاه امام رضا(ع) برشمرد و گفت: آن حضرت می فرمایند: «خداوند فرد مبرّی را به خاطر فرد سقیم مجازات نمی کندم بنابراین  از کارهای مهم مدیران اجتماعی باید این باشد که به گونه ای برنامه ریزی کنند که خطاهای برخی از مردم پاگیر دیگران نشود.
وی ادامه داد: این در حالی است که مدیران امروز همه با وجود ادعای کارهای بزرگ، اصلا از صاحب نظران استفاده نمی کنند و هیچ یک حاضر نیستند بگویند ما نمی توانیم کسی که می تواند بیاید. هر فردی می آید فرد قبلی را مقصر و مجرم می داند.
استاد دانشگاه، پرهیز از تمرکز ثروت در دست دولتمردان، اصل مدارا و آرزوی فراگیری عدالت با ظهور امام عصر(عج) را از دیگر جلوه های عدالت محوری در آموزه های رضوی عنوان و اظهار کرد: ارزش جهاد به حاکمیت عدل است وگرنه اصولا جهاد معنا نخواهد داشت.
عدالت وسیله ای برای احقاق حق است نه هدف
وی در ادامه در پاسخ این پرسش که آیا عدالت بدون اخلاق برقرار می شود؟ تأکید کرد: چنین امری غیرممکن است زیرا روح عدالت، تحفظ اخلاق و حفظ اصول ارزشی است و عدالت هدف نهایی نیست بلکه وسیله ای برای احقاق حق است چنان که در سیره امام رضا(ع) و اهل بیت(ع) نیز عدالت جبارانه اجرا نشده است.
 

 تهیه گزارش: سید محمود عربی


١٩:٤١ - پنج شنبه ١٣ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٧٩١٣٣    /    تعداد نمایش : ١١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657