سه شنبه ٠٤ مهر ١٣٩٦


مقالات

پژوهش مدرسه عالی خواهران با همکاری مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
اداره پژوهش مدرسه عالی خواهران، نشست «آشنایی با مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد و فعالیت‌های این مرکز» را با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده؛ رئیس مرکز پژوهشی برگزار کرد. در این نشست که روز سه‌شنبه 31 شهریور 1396 برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده ابتدا ضمن گرامیداشت ایام محرم‌الحرام و ایام سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام، برای جمیع مسلمین طلب عنایت و معرفت داشت و در ادامه به تشریح کارها، دستاوردها و نحوه همکاری‌ها پرداخت.

سیدعلی واعظ زاده- مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
میل به پرش از ارتفاع، حرکت با سرعت زیاد، تماشای صحنه‌های دل‌خراش و ترسناک، خودآزاری و دیگرآزاری، انجام بازی‌های خشن در محیط واقعی و مجازی، تن دادن به چالش های خطرناک و در سطوح بالاتر هنجارشکنی‌های اجتماعی و ارتکاب جرائم، همگی نمودهایی از رفتارهایی است که غالباً هیجان‌های منفی در فرد ایجاد می‌کند. از گذشته تاکنون برخی افراد با پایه‌گذاری روش‌ها و شیوه‌های ایجاد هیجان منفی توانسته‌اند در عرصه اجتماع افراد به‌ویژه جوانان را دچار تنش‌های روانی کنند که تعدادی از آنها هنوز هم کمابیش بروز و ظهور دارند که در عصر حاضر با گسترش وسایل ارتباطی و رسانه‌های مجازی، با روش‌های جدید و استفاده از بسترهای نوپدید پا به عرصه گذاشته‌اند. در این یادداشت سعی می کنیم تا با رویکرد روانشناختی، نگاهی گذرا به جزئیات برخی بازی‌های هیجانی داشته باشیم و آثار منفی بلند مدت آنها را بررسی کنیم.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
مرکز پژوهشی جامعه المصطفی(ص)العالمیه مشهد مقدس به منظور حمایت از آثار و تحقیقات علمی طلاب محترم المصطفی، در نظر دارد یادداشت های پژوهشی ایشان را در سایت مرکز پژوهشی انتشار دهد. محققان و پژوهشگران ارجمند می توانند یادداشت های علمی خود(حداکثر هزار کلمه) را در چهار محور کلی: 1- منویات مقام معظم رهبری، ریاست مکرم المصطفی و مباحث راهبردی روز 2- مطالعات اسلامی و آینده پژوهی 3- گفتگوی ادیان( اسلام، مسیحیت، یهودیت و ...) 4- جریان شناسی فکری و معرفتی جهان اسلام به صورت حضوری یا از طریق کانال تلگرامی به جناب آقای واعظ زاده ارسال فرمایند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت شناختی ای است که اختلاف نظر دینی به وجود می آورد: آیا آگاه شدن از ماهیت و میزان اختلاف نظر دینی موجب می شود که اعتقاد قطعی به دیدگاه های دینی یا دیدگاه های صریحاً غیردینی برای ما نامعقول شود؟ در این نوشتار به دو دیدگاه مصالحه گری پرداخته می شود.

رضا اکبری - گفت‌و گوی ادیان
مناسک زیارت با هرچه فاصله گرفتن زمانی از تاریخ صدر اسلام به‌ویژه در جوامع معاصر از مبانی و اصول و اهداف خود نیز دور گردیده و همراه با دیگر پدیده¬ها، اندک‌اندک صورتی دنیایی (سکولار) به خود گرفته است. برای مثال تمایل به جنبه¬ی گردشگری و توریستی و کم¬رنگ شدن جنبه¬ی معنوی، زیارتی و قدسی آن را می‌توان از مصادیق بارز آن دانست. بر این اساس در نوشتار حاضر تلاش می‌شود به مشترکات و تمایزات این دو و اینکه چگونه این پدیده تغییر می‌یابد، تأمل شود.

  چاپ        ارسال به دوست

مترجم: هادی قربانیار

رابطه حقیقی عربستان و اسرائیل

طبق آنچه از "اسناد پاناما"[i] نسبت به یکی از قانون گذاران اسراییلی منتشر شده است، سلمان عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی از نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسراییل به میزان 80 میلیون دلار حمایت مالی کرده است. در بین فایلها و منابع محرمانه ای که از شرکت حقوقی پانامایی موساک فونسکا هک شده است، سندی مرتبط با شخصی بنام هرزاگ عضو پارلمان و رییس حزب کارگر اسراییل، وجود داشت.

در واقع عمق ارتباط سعودی ها با رژیم اسراییل را باید در مساله ی مصادره ی  زمین های فلسطینیان بعنوان محل زندگی برای یهودیان فقیر، جست. هدف از این کار، اعطای زمین به صهیونیست ها برای ریشه دوانی است که با سرپوش فراهم سازی محل سکونت برای یهودیانی که خارج از اسراییل زندگی میکنند، انجام میشود.

نقشه ی بریتانیا برای براندازی و نابودی اسلام بعنوان مانعی در مسیر مانیفست سلطه گرایانه و  ماتریالیستی خود، عبارت بود از به قدرت رساندن دولتمردان دست نشانده ی خود، تخریب اعتقادات و آداب دینی پاک مردم، اعمال نفوذ و صرف میلیون ها دلار برای ترویج فساد، و دست آخر از بین بردن رهبران مسلمانی که مخالفت میکنند.

آنها بوسیله ی پایه گذاری حکومت نامشروع سعودی و نیز فرقه ی قاتل وهابیت، به این هدف دست یافتند.  پرسی کاکس نماینده ی بریتانیا بعنوان تضمین عدم دخالت آل سعود در طرح بریتانیا مبنی بر اشغال سرزمین میلیون ها مردم بیگناه، سندی امضا شده را از رژیم سعودی دریافت کرد. ترجمه ی این سند بدین شرح است:" من سلطان عبدالعزیز ابن عبدالرحمان السعود الفیصل به فرستاده ی بریتانیا آقای پرسی کاکس اطمینان و تضمین میدهم که هیچگونه مخالفتی با دادن فلسطین به یهودیان فقیر یا حتی غیر یهودیان نداشته و هرگز از دستورات بریتانیا سرپیچی نخواهم کرد."

تاریخ نشان داده است که رژیم فاسد عربستان سعودی و اسراییل با یکدیگر همگرایی دارند.

نشست های مخفیانه ی رژیم اسراییل و سعودی، نیرنگ نزاع صوری بین این دو را آشکار کرده است. دو رژیمی که ترسی مشترک دارند: ایران. کشور ایران یکی از مخالفان رژیم عربستان است، و این رژیم نیز به شدت از ایران میترسد چرا که معتقد است یکی از اهداف دراز مدت ایران حمایت از جنبش های مردمی ضد سعودی است. کشور یمن نیز مانیفست دیگری از روان گسیختگی عربستان سعودی است.

تاثیر مورد ادعای ایران در فلسطین، عراق و سوریه دلیلی شده است برای همکاری با اسراییلی ها که در جلسات مخفی و با هدف آمادگی برای اقدام و فعالیت علیه این کشور، انجام میشود.

اما سعودی ها و اسراییلی ها بصورت علنی در نشست شورای روابط خارجی آمریکا در واشنگتن در سال 2015 ،همکاری و دشمن مشترک خود را اعلام کردند. همچنین موشه یعلون وزیر امور خارجه رژیم اسراییل، در اظهاراتی از ارتباط بین اسراییل با برخی همسایگان خود  پرده برداشت. وی گفت:" من در مورد کشورهای حاشیه ی خلیج فارس و نیز در مورد شمال آفریقا صحبت میکنم. ایران برای آنها دشمن محسوب میشود. و دشمن ما نیز هست. آنها با اسراییل در انظار عمومی دست نمیدهند اما ما در پشت درهای بسته با یکدیگر ملاقات می کنیم."

بنابراین جای تعجب نیست که سلاح های اسراییلی در عراق و سوریه  در کنار مهماتی که عربستان  سعودی از آمریکا خریداری کرده است، یافت میشود.

  ائتلاف آشکار امروزی سعودی ها و اسراییل با خون مردم بیگناهی که همچنان جزو خسارت های ناخواسته ی جنگ های خونین و فاسدانه آنها به شمار میروند، مهر خورده است.

 

 

 

 

منبع:The Islamic Post

مترجم: هادی قربانیار

 


[i]اسناد پانامامجموعه‌ای از ۱۱٫۵میلیون سند محرمانه از دفتر وکالت موساک فونسکایکی از پنهان‌کارترین شرکت‌های اقتصادی جهان است که توسط منبعی ناشناس به روزنامه آلمانی‌زبان زوددویچه تسایتونگ رسیدند. این اسناد که دوره‌ای ۴۰ساله را پوشش می‌دهند شامل ۲۱۴٬۰۰۰صفحه سند در ارتباط با پولشویی، فرار مالیاتی و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی هستند. اسناد پاناما حاوی نام شرکت‌ها و هویت اصلی مالکین و مدیران تراست‌ها است. اسناد یادشده نشان می‌دهند که چگونه این شرکت به مشتریان خود کمک می‌کرده تا پولشویی کنند، تحریم‌ها را دور بزنند و مالیات نپردازند.


١٦:٢٨ - چهارشنبه ٢٦ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٧٩٥٨٥    /    تعداد نمایش : ١٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657