چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


مقالات

سید یحیی موسوی - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
سیطره‌ی دراز آهنگ و فراخ‌دامن سکولاریسم به‌مثابه‌ی یکی از اندیشه‌های بنیادین مدرنیسم بر جهان، با تجربه‌های گوناگون و پیامدهایی که در تاریخ سیاسی و اجتماعی ملت‌ها از خود برجای گذارد، آنتی‌تز بنیادگرایی را نیز در درون خود پروراند. بنیادگرایی فرزند نامشروع سکولاریسم و نتیجه‌ی پیوند نامبارک دو ایده‌ی متضاد و پاشاندن بذر سکولاریسم در کشتزار مذهب مؤمنان است. ازاین‌رو، باید گفت که هم از منظر تئوریک و هم به لحاظ عملی، نطفه‌ی بنیادگرایی در دامن دولت‌های سکولار بسته شده است. پرسش جستار حاضر این است که اصطلاح نسبتاً مشهور «بنیادگرایی» به چه معناست و ویژگی‌ها و مصادیق آن کدام است. این نوشته در دو بخش مفهوم‌شناسی و ویژگی‌ها تقسیم شده است. در بخش نخست به مبحث مفهوم‌شناسی می‌پردازیم و در بخش دوم ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی بنیادگرایی را توضیح خواهیم داد.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
موسسه زبان و فرهنگ شناسی در نظر دارد همایش بین المللی با عنوان «همایش جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل» را در اسفندماه سال جاری برگزار نماید.

گزارش نشست گروه پژوهشی گفتگوی ادیان
به همت گروه گفتگوی ادیان مرکز پژوهشی مشهد، نشست تخصصی با عنوان «از دین تا ادیان؛ تبیین مفهوم دین جهانی» در تاریخ سوم آبان ماه در محل تالار محققان مرکز پژوهشی با حضور ارزشمند دکتر بشیر سعده؛ پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه استرلینگ برگزار گردید. در طی این نشست مقایسه تطبیقی میان مفهوم دین و Religion ارائه گردید.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروارید، پژوهشگر مرکز پژوهشی مشهد و استاد حوزه علمیه مشهد، در این نشست که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد مقدس برگزار شد، به بررسی اصول روان‌شناسی از منظر فقه اسلامی پرداخت. وی به موضوع تداعی آزاد و تقابل آن با فقه اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک عنصر محوری در روان‌کاوی تداعی آزاد است. تداعی آزاد به این معناست که کسی که مراجعه به روان‌کاو می‌کند و در جلسه روان‌کاوی هر آنچه از ذهن او می‌گذرد، بیان می‌کند. ...

دکتر سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، سید حسین همایون مصباح، امروز در نشست «تأثیر انسان¬گرایی نوین و سکولار بر سبک زندگی دینی» که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به مؤلفه‌های انسان‌گرایی نوین و تأثیر آن بر سبک زندگی دینی پرداخت. استاد الهیات جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است، گفت: پیشرفت جهان اسلام در گرو بازسازی سبک زندگی بر اساس آموزه‌های دین است. وی اظهار کرد: بدون تردید در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی به آن جهان مدرن می‌گویند و برخی از جهت فکری و فرهنگی به آن جهان پسا مدرن می‌گویند.

  چاپ        ارسال به دوست

مترجم: هادی قربانیار

رابطه حقیقی عربستان و اسرائیل

طبق آنچه از "اسناد پاناما"[i] نسبت به یکی از قانون گذاران اسراییلی منتشر شده است، سلمان عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی از نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسراییل به میزان 80 میلیون دلار حمایت مالی کرده است. در بین فایلها و منابع محرمانه ای که از شرکت حقوقی پانامایی موساک فونسکا هک شده است، سندی مرتبط با شخصی بنام هرزاگ عضو پارلمان و رییس حزب کارگر اسراییل، وجود داشت.

در واقع عمق ارتباط سعودی ها با رژیم اسراییل را باید در مساله ی مصادره ی  زمین های فلسطینیان بعنوان محل زندگی برای یهودیان فقیر، جست. هدف از این کار، اعطای زمین به صهیونیست ها برای ریشه دوانی است که با سرپوش فراهم سازی محل سکونت برای یهودیانی که خارج از اسراییل زندگی میکنند، انجام میشود.

نقشه ی بریتانیا برای براندازی و نابودی اسلام بعنوان مانعی در مسیر مانیفست سلطه گرایانه و  ماتریالیستی خود، عبارت بود از به قدرت رساندن دولتمردان دست نشانده ی خود، تخریب اعتقادات و آداب دینی پاک مردم، اعمال نفوذ و صرف میلیون ها دلار برای ترویج فساد، و دست آخر از بین بردن رهبران مسلمانی که مخالفت میکنند.

آنها بوسیله ی پایه گذاری حکومت نامشروع سعودی و نیز فرقه ی قاتل وهابیت، به این هدف دست یافتند.  پرسی کاکس نماینده ی بریتانیا بعنوان تضمین عدم دخالت آل سعود در طرح بریتانیا مبنی بر اشغال سرزمین میلیون ها مردم بیگناه، سندی امضا شده را از رژیم سعودی دریافت کرد. ترجمه ی این سند بدین شرح است:" من سلطان عبدالعزیز ابن عبدالرحمان السعود الفیصل به فرستاده ی بریتانیا آقای پرسی کاکس اطمینان و تضمین میدهم که هیچگونه مخالفتی با دادن فلسطین به یهودیان فقیر یا حتی غیر یهودیان نداشته و هرگز از دستورات بریتانیا سرپیچی نخواهم کرد."

تاریخ نشان داده است که رژیم فاسد عربستان سعودی و اسراییل با یکدیگر همگرایی دارند.

نشست های مخفیانه ی رژیم اسراییل و سعودی، نیرنگ نزاع صوری بین این دو را آشکار کرده است. دو رژیمی که ترسی مشترک دارند: ایران. کشور ایران یکی از مخالفان رژیم عربستان است، و این رژیم نیز به شدت از ایران میترسد چرا که معتقد است یکی از اهداف دراز مدت ایران حمایت از جنبش های مردمی ضد سعودی است. کشور یمن نیز مانیفست دیگری از روان گسیختگی عربستان سعودی است.

تاثیر مورد ادعای ایران در فلسطین، عراق و سوریه دلیلی شده است برای همکاری با اسراییلی ها که در جلسات مخفی و با هدف آمادگی برای اقدام و فعالیت علیه این کشور، انجام میشود.

اما سعودی ها و اسراییلی ها بصورت علنی در نشست شورای روابط خارجی آمریکا در واشنگتن در سال 2015 ،همکاری و دشمن مشترک خود را اعلام کردند. همچنین موشه یعلون وزیر امور خارجه رژیم اسراییل، در اظهاراتی از ارتباط بین اسراییل با برخی همسایگان خود  پرده برداشت. وی گفت:" من در مورد کشورهای حاشیه ی خلیج فارس و نیز در مورد شمال آفریقا صحبت میکنم. ایران برای آنها دشمن محسوب میشود. و دشمن ما نیز هست. آنها با اسراییل در انظار عمومی دست نمیدهند اما ما در پشت درهای بسته با یکدیگر ملاقات می کنیم."

بنابراین جای تعجب نیست که سلاح های اسراییلی در عراق و سوریه  در کنار مهماتی که عربستان  سعودی از آمریکا خریداری کرده است، یافت میشود.

  ائتلاف آشکار امروزی سعودی ها و اسراییل با خون مردم بیگناهی که همچنان جزو خسارت های ناخواسته ی جنگ های خونین و فاسدانه آنها به شمار میروند، مهر خورده است.

 

 

 

 

منبع:The Islamic Post

مترجم: هادی قربانیار

 


[i]اسناد پانامامجموعه‌ای از ۱۱٫۵میلیون سند محرمانه از دفتر وکالت موساک فونسکایکی از پنهان‌کارترین شرکت‌های اقتصادی جهان است که توسط منبعی ناشناس به روزنامه آلمانی‌زبان زوددویچه تسایتونگ رسیدند. این اسناد که دوره‌ای ۴۰ساله را پوشش می‌دهند شامل ۲۱۴٬۰۰۰صفحه سند در ارتباط با پولشویی، فرار مالیاتی و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی هستند. اسناد پاناما حاوی نام شرکت‌ها و هویت اصلی مالکین و مدیران تراست‌ها است. اسناد یادشده نشان می‌دهند که چگونه این شرکت به مشتریان خود کمک می‌کرده تا پولشویی کنند، تحریم‌ها را دور بزنند و مالیات نپردازند.


١٦:٢٨ - چهارشنبه ٢٦ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٧٩٥٨٥    /    تعداد نمایش : ١٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657