چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


مقالات

سید یحیی موسوی - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
سیطره‌ی دراز آهنگ و فراخ‌دامن سکولاریسم به‌مثابه‌ی یکی از اندیشه‌های بنیادین مدرنیسم بر جهان، با تجربه‌های گوناگون و پیامدهایی که در تاریخ سیاسی و اجتماعی ملت‌ها از خود برجای گذارد، آنتی‌تز بنیادگرایی را نیز در درون خود پروراند. بنیادگرایی فرزند نامشروع سکولاریسم و نتیجه‌ی پیوند نامبارک دو ایده‌ی متضاد و پاشاندن بذر سکولاریسم در کشتزار مذهب مؤمنان است. ازاین‌رو، باید گفت که هم از منظر تئوریک و هم به لحاظ عملی، نطفه‌ی بنیادگرایی در دامن دولت‌های سکولار بسته شده است. پرسش جستار حاضر این است که اصطلاح نسبتاً مشهور «بنیادگرایی» به چه معناست و ویژگی‌ها و مصادیق آن کدام است. این نوشته در دو بخش مفهوم‌شناسی و ویژگی‌ها تقسیم شده است. در بخش نخست به مبحث مفهوم‌شناسی می‌پردازیم و در بخش دوم ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی بنیادگرایی را توضیح خواهیم داد.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
موسسه زبان و فرهنگ شناسی در نظر دارد همایش بین المللی با عنوان «همایش جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل» را در اسفندماه سال جاری برگزار نماید.

گزارش نشست گروه پژوهشی گفتگوی ادیان
به همت گروه گفتگوی ادیان مرکز پژوهشی مشهد، نشست تخصصی با عنوان «از دین تا ادیان؛ تبیین مفهوم دین جهانی» در تاریخ سوم آبان ماه در محل تالار محققان مرکز پژوهشی با حضور ارزشمند دکتر بشیر سعده؛ پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه استرلینگ برگزار گردید. در طی این نشست مقایسه تطبیقی میان مفهوم دین و Religion ارائه گردید.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروارید، پژوهشگر مرکز پژوهشی مشهد و استاد حوزه علمیه مشهد، در این نشست که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد مقدس برگزار شد، به بررسی اصول روان‌شناسی از منظر فقه اسلامی پرداخت. وی به موضوع تداعی آزاد و تقابل آن با فقه اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک عنصر محوری در روان‌کاوی تداعی آزاد است. تداعی آزاد به این معناست که کسی که مراجعه به روان‌کاو می‌کند و در جلسه روان‌کاوی هر آنچه از ذهن او می‌گذرد، بیان می‌کند. ...

دکتر سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، سید حسین همایون مصباح، امروز در نشست «تأثیر انسان¬گرایی نوین و سکولار بر سبک زندگی دینی» که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به مؤلفه‌های انسان‌گرایی نوین و تأثیر آن بر سبک زندگی دینی پرداخت. استاد الهیات جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است، گفت: پیشرفت جهان اسلام در گرو بازسازی سبک زندگی بر اساس آموزه‌های دین است. وی اظهار کرد: بدون تردید در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی به آن جهان مدرن می‌گویند و برخی از جهت فکری و فرهنگی به آن جهان پسا مدرن می‌گویند.

  چاپ        ارسال به دوست

مترجم: هادی قربانیار

گزارشی از دیدگاه کاتولیک های آمریکا در مورد اسلام

در یک نظرسنجی و تحقیق که در دانشگاه جورج‌تون انجام شده است، دیدگاه کاتولیک‌های آمریکا در مورد اسلام مورد بررسی قرار گرفته است.

در این گزارش، که با عنوان " خطر و گفتگو: افکار عمومی و تصویر کاتولیک‌های آمریکا از اسلام" منتشر شده است، نزدیک به نیمی از کاتولیک های مشارکت کننده نتوانسنتد هیچگونه وجه تشابهی بین اسلام و مذهب کاتولیک بیان کنند.  یا اینکه به صراحت اعلام کرده اند که هیچگونه اشتراکی بین اسلام و مذهب کاتولیک وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، که دربردارنده داده های آماری در مورد دیدگاه کاتولیک ها درباره ی مسلمانان و گفتگوهای بین دینی است، از هر ده کاتولیک سه نفر اظهار کرده اند که دیدگاهی مثبت در مورد اسلام دارند در حالیکه 14 درصد اظهار داشته اند که گمانی مثبت نسبت به مسلمانان دارند. این نظر سنجی همچنان نشان می دهد که مشارکت کنندگانی که از رسانه های کاتولیک تغذیه فکری می شوند نسبت به افرادی که اینگونه نیستند، به مراتب دیدگاه های منفی تری در مورد مسلمانان و اسلام دارند.

این گزارش که توسط خانم دافنر تهیه شده است، همچنین نزدیک به 800 مقاله در مورد اسلام را که در رسانه های کاتولیک منتشر شده اند بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که در نیمی از مواردی که کلمه "اسلامی" در 9 رسانه ی اصلی کاتولیک مورد استفاده قرار گرفته است، گروه تروریستی داعش مرجع آن بوده است. بطور کلی عناوین مقالات کاتولیک در مورد اسلام دارای گرایشی منفی بوده، اما بیشتر رسانه هایی که در عناوین خود به پاپ فرانسیس اشاره داشته اند، دارای گرایش و محتوایی مثبت بوده اند.

همچنین این گزارش 100 کتاب، برنامه صوتی، و لوح های فشرده  با موضوع اسلام را که در فروشگاه های عرضه آثار کاتولیک فروخته میشود، مورد تحلیل آماری قرار داده است. گفتگوی بین دینی به عنوان موضوعی اصلی و عمده آثار آماده برای فروش است، اما تفاوت ها بین مسیحیان و مسلمانان غالبا در آثاری که مقدماتی و جنبه معرفی دارند یا آن هایی که برای مقایسه ی مسیحیت و اسلام هستند یافت میشود. نویسندگان توانمند کاتولیک فعّال در حوزه اسلام، رویکردهای متنوعی را اتخاد میکنند به این صورت که برخی بر گفتگو و برخی بر اشتراک گذاری آیین مسیحیان و مسلمانان تمرکز دارند.

برخی از افراد هم که با نهادهای مولّد اسلام هراسی ارتباط دارند، بر بحث ها و فضای علمی کاتولیک های آمریکایی در مورد اسلام تاثیرگذار بوده اند. در برخی موارد هم، انتشارات، رسانه ها ، فروشگاه های کتاب و شخصیت های برجسته کاتولیک دیدگاه های این افراد را ترویج داده اند.  کتب و مقالاتی که توسط رابرت اسپنسر  مسئول سازمان دیده بان توقف جهاد اسلامی ( گروهی ضد اسلامی)،  نوشته شده است، توسط برخی از رسانه ها و موسسات کاتولیک توزیع و پخش شده اند.

خانم دافنر میگوید:" ما امیدواریم که این گزارش به رهبران و اندیشمندان کاتولیک بینشی نسبت به نگاه و دید عموم کاتولیک ها در مورد اسلام و گفتگوی بین دینی، بدهد.

همچنین این گزارش به رسانه ها، کتابفروشی های کاتولیک و... تصویری گسترده از اینکه چگونه  محتوای تولیدی ایشان اسلام را ارائه و در نتیجه دیدگاه های کاتولیک ها را شکل میدهد، ارائه میدهد.

 منبع: bridge.georgetown.edu

مترجم: هادی قربانیار 

 

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد » بلامانع است .


١٠:٢٥ - شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٨٠٢٣١    /    تعداد نمایش : ١٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657