سه شنبه ٠٤ مهر ١٣٩٦


مقالات

پژوهش مدرسه عالی خواهران با همکاری مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
اداره پژوهش مدرسه عالی خواهران، نشست «آشنایی با مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد و فعالیت‌های این مرکز» را با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده؛ رئیس مرکز پژوهشی برگزار کرد. در این نشست که روز سه‌شنبه 31 شهریور 1396 برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده ابتدا ضمن گرامیداشت ایام محرم‌الحرام و ایام سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام، برای جمیع مسلمین طلب عنایت و معرفت داشت و در ادامه به تشریح کارها، دستاوردها و نحوه همکاری‌ها پرداخت.

سیدعلی واعظ زاده- مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
میل به پرش از ارتفاع، حرکت با سرعت زیاد، تماشای صحنه‌های دل‌خراش و ترسناک، خودآزاری و دیگرآزاری، انجام بازی‌های خشن در محیط واقعی و مجازی، تن دادن به چالش های خطرناک و در سطوح بالاتر هنجارشکنی‌های اجتماعی و ارتکاب جرائم، همگی نمودهایی از رفتارهایی است که غالباً هیجان‌های منفی در فرد ایجاد می‌کند. از گذشته تاکنون برخی افراد با پایه‌گذاری روش‌ها و شیوه‌های ایجاد هیجان منفی توانسته‌اند در عرصه اجتماع افراد به‌ویژه جوانان را دچار تنش‌های روانی کنند که تعدادی از آنها هنوز هم کمابیش بروز و ظهور دارند که در عصر حاضر با گسترش وسایل ارتباطی و رسانه‌های مجازی، با روش‌های جدید و استفاده از بسترهای نوپدید پا به عرصه گذاشته‌اند. در این یادداشت سعی می کنیم تا با رویکرد روانشناختی، نگاهی گذرا به جزئیات برخی بازی‌های هیجانی داشته باشیم و آثار منفی بلند مدت آنها را بررسی کنیم.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
مرکز پژوهشی جامعه المصطفی(ص)العالمیه مشهد مقدس به منظور حمایت از آثار و تحقیقات علمی طلاب محترم المصطفی، در نظر دارد یادداشت های پژوهشی ایشان را در سایت مرکز پژوهشی انتشار دهد. محققان و پژوهشگران ارجمند می توانند یادداشت های علمی خود(حداکثر هزار کلمه) را در چهار محور کلی: 1- منویات مقام معظم رهبری، ریاست مکرم المصطفی و مباحث راهبردی روز 2- مطالعات اسلامی و آینده پژوهی 3- گفتگوی ادیان( اسلام، مسیحیت، یهودیت و ...) 4- جریان شناسی فکری و معرفتی جهان اسلام به صورت حضوری یا از طریق کانال تلگرامی به جناب آقای واعظ زاده ارسال فرمایند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت شناختی ای است که اختلاف نظر دینی به وجود می آورد: آیا آگاه شدن از ماهیت و میزان اختلاف نظر دینی موجب می شود که اعتقاد قطعی به دیدگاه های دینی یا دیدگاه های صریحاً غیردینی برای ما نامعقول شود؟ در این نوشتار به دو دیدگاه مصالحه گری پرداخته می شود.

رضا اکبری - گفت‌و گوی ادیان
مناسک زیارت با هرچه فاصله گرفتن زمانی از تاریخ صدر اسلام به‌ویژه در جوامع معاصر از مبانی و اصول و اهداف خود نیز دور گردیده و همراه با دیگر پدیده¬ها، اندک‌اندک صورتی دنیایی (سکولار) به خود گرفته است. برای مثال تمایل به جنبه¬ی گردشگری و توریستی و کم¬رنگ شدن جنبه¬ی معنوی، زیارتی و قدسی آن را می‌توان از مصادیق بارز آن دانست. بر این اساس در نوشتار حاضر تلاش می‌شود به مشترکات و تمایزات این دو و اینکه چگونه این پدیده تغییر می‌یابد، تأمل شود.

  چاپ        ارسال به دوست

مترجم: هادی قربانیار

گزارشی از دیدگاه کاتولیک های آمریکا در مورد اسلام

در یک نظرسنجی و تحقیق که در دانشگاه جورج‌تون انجام شده است، دیدگاه کاتولیک‌های آمریکا در مورد اسلام مورد بررسی قرار گرفته است.

در این گزارش، که با عنوان " خطر و گفتگو: افکار عمومی و تصویر کاتولیک‌های آمریکا از اسلام" منتشر شده است، نزدیک به نیمی از کاتولیک های مشارکت کننده نتوانسنتد هیچگونه وجه تشابهی بین اسلام و مذهب کاتولیک بیان کنند.  یا اینکه به صراحت اعلام کرده اند که هیچگونه اشتراکی بین اسلام و مذهب کاتولیک وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، که دربردارنده داده های آماری در مورد دیدگاه کاتولیک ها درباره ی مسلمانان و گفتگوهای بین دینی است، از هر ده کاتولیک سه نفر اظهار کرده اند که دیدگاهی مثبت در مورد اسلام دارند در حالیکه 14 درصد اظهار داشته اند که گمانی مثبت نسبت به مسلمانان دارند. این نظر سنجی همچنان نشان می دهد که مشارکت کنندگانی که از رسانه های کاتولیک تغذیه فکری می شوند نسبت به افرادی که اینگونه نیستند، به مراتب دیدگاه های منفی تری در مورد مسلمانان و اسلام دارند.

این گزارش که توسط خانم دافنر تهیه شده است، همچنین نزدیک به 800 مقاله در مورد اسلام را که در رسانه های کاتولیک منتشر شده اند بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که در نیمی از مواردی که کلمه "اسلامی" در 9 رسانه ی اصلی کاتولیک مورد استفاده قرار گرفته است، گروه تروریستی داعش مرجع آن بوده است. بطور کلی عناوین مقالات کاتولیک در مورد اسلام دارای گرایشی منفی بوده، اما بیشتر رسانه هایی که در عناوین خود به پاپ فرانسیس اشاره داشته اند، دارای گرایش و محتوایی مثبت بوده اند.

همچنین این گزارش 100 کتاب، برنامه صوتی، و لوح های فشرده  با موضوع اسلام را که در فروشگاه های عرضه آثار کاتولیک فروخته میشود، مورد تحلیل آماری قرار داده است. گفتگوی بین دینی به عنوان موضوعی اصلی و عمده آثار آماده برای فروش است، اما تفاوت ها بین مسیحیان و مسلمانان غالبا در آثاری که مقدماتی و جنبه معرفی دارند یا آن هایی که برای مقایسه ی مسیحیت و اسلام هستند یافت میشود. نویسندگان توانمند کاتولیک فعّال در حوزه اسلام، رویکردهای متنوعی را اتخاد میکنند به این صورت که برخی بر گفتگو و برخی بر اشتراک گذاری آیین مسیحیان و مسلمانان تمرکز دارند.

برخی از افراد هم که با نهادهای مولّد اسلام هراسی ارتباط دارند، بر بحث ها و فضای علمی کاتولیک های آمریکایی در مورد اسلام تاثیرگذار بوده اند. در برخی موارد هم، انتشارات، رسانه ها ، فروشگاه های کتاب و شخصیت های برجسته کاتولیک دیدگاه های این افراد را ترویج داده اند.  کتب و مقالاتی که توسط رابرت اسپنسر  مسئول سازمان دیده بان توقف جهاد اسلامی ( گروهی ضد اسلامی)،  نوشته شده است، توسط برخی از رسانه ها و موسسات کاتولیک توزیع و پخش شده اند.

خانم دافنر میگوید:" ما امیدواریم که این گزارش به رهبران و اندیشمندان کاتولیک بینشی نسبت به نگاه و دید عموم کاتولیک ها در مورد اسلام و گفتگوی بین دینی، بدهد.

همچنین این گزارش به رسانه ها، کتابفروشی های کاتولیک و... تصویری گسترده از اینکه چگونه  محتوای تولیدی ایشان اسلام را ارائه و در نتیجه دیدگاه های کاتولیک ها را شکل میدهد، ارائه میدهد.

 منبع: bridge.georgetown.edu

مترجم: هادی قربانیار 

 

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد » بلامانع است .


١٠:٢٥ - شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٨٠٢٣١    /    تعداد نمایش : ١٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657