سه شنبه ٠٤ مهر ١٣٩٦


مقالات

پژوهش مدرسه عالی خواهران با همکاری مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
اداره پژوهش مدرسه عالی خواهران، نشست «آشنایی با مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد و فعالیت‌های این مرکز» را با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده؛ رئیس مرکز پژوهشی برگزار کرد. در این نشست که روز سه‌شنبه 31 شهریور 1396 برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده ابتدا ضمن گرامیداشت ایام محرم‌الحرام و ایام سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام، برای جمیع مسلمین طلب عنایت و معرفت داشت و در ادامه به تشریح کارها، دستاوردها و نحوه همکاری‌ها پرداخت.

سیدعلی واعظ زاده- مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
میل به پرش از ارتفاع، حرکت با سرعت زیاد، تماشای صحنه‌های دل‌خراش و ترسناک، خودآزاری و دیگرآزاری، انجام بازی‌های خشن در محیط واقعی و مجازی، تن دادن به چالش های خطرناک و در سطوح بالاتر هنجارشکنی‌های اجتماعی و ارتکاب جرائم، همگی نمودهایی از رفتارهایی است که غالباً هیجان‌های منفی در فرد ایجاد می‌کند. از گذشته تاکنون برخی افراد با پایه‌گذاری روش‌ها و شیوه‌های ایجاد هیجان منفی توانسته‌اند در عرصه اجتماع افراد به‌ویژه جوانان را دچار تنش‌های روانی کنند که تعدادی از آنها هنوز هم کمابیش بروز و ظهور دارند که در عصر حاضر با گسترش وسایل ارتباطی و رسانه‌های مجازی، با روش‌های جدید و استفاده از بسترهای نوپدید پا به عرصه گذاشته‌اند. در این یادداشت سعی می کنیم تا با رویکرد روانشناختی، نگاهی گذرا به جزئیات برخی بازی‌های هیجانی داشته باشیم و آثار منفی بلند مدت آنها را بررسی کنیم.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
مرکز پژوهشی جامعه المصطفی(ص)العالمیه مشهد مقدس به منظور حمایت از آثار و تحقیقات علمی طلاب محترم المصطفی، در نظر دارد یادداشت های پژوهشی ایشان را در سایت مرکز پژوهشی انتشار دهد. محققان و پژوهشگران ارجمند می توانند یادداشت های علمی خود(حداکثر هزار کلمه) را در چهار محور کلی: 1- منویات مقام معظم رهبری، ریاست مکرم المصطفی و مباحث راهبردی روز 2- مطالعات اسلامی و آینده پژوهی 3- گفتگوی ادیان( اسلام، مسیحیت، یهودیت و ...) 4- جریان شناسی فکری و معرفتی جهان اسلام به صورت حضوری یا از طریق کانال تلگرامی به جناب آقای واعظ زاده ارسال فرمایند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت شناختی ای است که اختلاف نظر دینی به وجود می آورد: آیا آگاه شدن از ماهیت و میزان اختلاف نظر دینی موجب می شود که اعتقاد قطعی به دیدگاه های دینی یا دیدگاه های صریحاً غیردینی برای ما نامعقول شود؟ در این نوشتار به دو دیدگاه مصالحه گری پرداخته می شود.

رضا اکبری - گفت‌و گوی ادیان
مناسک زیارت با هرچه فاصله گرفتن زمانی از تاریخ صدر اسلام به‌ویژه در جوامع معاصر از مبانی و اصول و اهداف خود نیز دور گردیده و همراه با دیگر پدیده¬ها، اندک‌اندک صورتی دنیایی (سکولار) به خود گرفته است. برای مثال تمایل به جنبه¬ی گردشگری و توریستی و کم¬رنگ شدن جنبه¬ی معنوی، زیارتی و قدسی آن را می‌توان از مصادیق بارز آن دانست. بر این اساس در نوشتار حاضر تلاش می‌شود به مشترکات و تمایزات این دو و اینکه چگونه این پدیده تغییر می‌یابد، تأمل شود.

  چاپ        ارسال به دوست

هادی قربانیار - مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد

یافته های کلیدی دینی در آمریکا

دین بعنوان بخش جداناپذیر زندگی بیشتر آمریکایی ها باقی مانده است. اما تحقیقات مستمر موسسه ی گالوپ نشان می دهد که چگونه این مساله در طول زمان دست خوش تغییر شده است. یافته های زیر برخی نتایج مهم در باره ی دین در آمریکا هستند:

1-آمریکا همچنان ملتی با اکثریت مسیحی اگرچه کمتر نسبت به گذشته، باقی مانده است:

 74 درصد آمریکایی ها پیرو یکی از ادیان مسیحی و 5 درصد نیز دینی غیر مسیحی دارند. سایر جمعیت بزرگسالان آمریکا یعنی در حدود 21 درصد، یا اعلام کردند که هویت رسمی دینی ندارند و یا پاسخی نمی دهند.

هویت های دینی مردم آمریکا در سال 2016:

 

%

پروتستان ها و سایر مسیحیان

48.9

کاتولیک ها

23.0

مورمون ها

1.8

یهودیان

2.1

مسلمانان

0.8

سایر ادیان غیر مسیحی

2.5

بی دین ها/ملحدین/شکاکان

18.2

پاسخی داده نشد

2.6

تسلط مسیحیت در آمریکا مساله ی جدیدی نیست اما در طول زمان دچار تغییر شده است. آمریکا شاهد افزایش در تعداد کسانی که هیچ هویت دینی رسمی ندارند که گاهی "بی دین ها" خوانده میشوند، بوده است. همچنین این کشور شاهد کاهش نسبی در تعداد کسانی که دینی مسیحی دارند بوده است. از سال 2008 زمانیکه موسسه ی گالوپ کار بر روی مساله ی دین را در تحقیقات روزانه ی خود آغاز کرد، "بی دین ها" 6 درصد تعداشان افزایش پیدا کرده در حالیکه از آمار تعداد مسیحیان 6 درصد کاسته شده است. 5 درصدی که دینی غیر مسیحی دارند ثابت باقی مانده است. در اواخر دهه ی 1940 تا 1950 میلادی و نیز 1950 تا 1960، زمانی که موسسه ی گالوپ شروع به جمع آوری و بررسی هویت های دینی کرد، در هر 10 آمریکایی بزرگسال بیش از 9 نفر مسیحی شناخته شدند-پروتستان یا کاتولیک- و نیز اکثریت تعداد باقی مانده هم اظهار کردند که یهودی هستند.

2-روند جدایی از دین رسمی ادامه دارد:

مهمترین روندی که دینداری در آمریکا در دهه های اخیر شاهد آن بوده است، تغییری رو به رشد دین رسمی است. در حدود 1 نفر در هر 5 نفر از بزرگسالان آمریکا (21درصد) هویت دینی رسمی ندارند. این نشان دهنده ی یک تغییر بزرگ از اواخر بازه ی 1940-1950 و 1950-1960 میلادی است زمانی که تنها 2 تا 3 درصد از آمریکایی ها دین رسمی را اظهار نکردند. افزایش تعداد کسانی که مدعی هیچ نوع دین رسمی نبودند در اواخر بازه ی 1970-1980 میلادی شروع شده و در آستانه ی سال 1990 از مرز 10 درصد عبور کرد.

همچنین آمریکایی ها بسیار کمتر نسبت به گذشته در کلیسا، کنیسه یا مسجد عضویت دارند. در سال 1937 زمانی که موسسه ی گالوپ در مورد عضویت در کلیسا نظرسنجی کرد، 73 درصد اظهار کردند که آنها عضوی از یک کلیسا هستند. این رقم در بازه ی 1980-1990 میلادی  به بیش از 60 درصد کاهش پیدا کرده و همچنان سیری نزولی دارد. در سال 2015 هم این عدد به پایین ترین رقم خود یعنی 54 درصد رسید اما امسال کمی شاهد رشد بوده و به رقم 56 درصد رسیده است.

خود اظهاری ها مبنی بر حضور در کلیسا نیز کمتر از آنچه که در دهه های گذشته بوده است میباشد- اگر چه با در نظر گرفتن کاهش عضویت در کلیسا و افزایش درصد کسانی که هیچ هویت دینی ندارند، انتظار کاهش بیش از این هم میرفت.

یکی از سوالات مهم در نظرسنجی موسسه ی گالوپ سوال از میزان حضور در فعالیت ها و مراسم دینی است. سوال این است که" آیا در طول هفت روز گذشته در مسجد، کلیسا یا کنیسه حاضر شده اید؟". در سال 1939 میلادی زمانی که گالوپ اولین بار این سوال را پرسید، 41 درصد پاسخ مثبت دادند. این رقم در سال 1940 به 37 درصد کاهش پیدا کرده و مجددا در سال 1950 به 39 درصد رسید. این افزایش همچنان ادامه داشت تا اینکه به بیشترین میزان خود یعنی 49 درصد در بازه ی 1950-1960 میلادی رسید. سپس دهه ها میزان این حضور در رقم 40 درصد باقی ماند قبل از اینکه به 36 درصد در سه سال گذشته تنزل پیدا کند.

آیا شما در طول هفت روز گذشته در مسجد، کلیسا یا کنیسه حاضر شده اید؟

Description: Did you, yourself, happen to attend church, synagogue or mosque in the last seven days, or not? 

 

3-همچنان اکثریتی وجود دارند که معتقدند دین در زندگی آنها مهم است:

اکثریتی از آمریکایی ها (53 درصد) معتقدند که دین در زندگی ایشان "بسیار مهم" است. این عدد نسبت به سالهای اخیر کمی پایین تر است اما این روند در طول زمان شاهد کاهش کمتری نسبت به سایر شاخص های دینی مانند هویت دینی یا عضویت در کلیسا بوده است. در سال 1965، 70 درصد اظهار کردند که دین در زندگی ایشان " اهمیت بسیاری" دارد ، اما از آن زمان این رقم بین 52 تا 61 درصد بوده است. درصدی که گزارش داده اند که دین برایشان "بسیار با اهمیت" است، به پایین ترین درصد خود در بازه ی 1980-1990 میلادی نزدیک شد. رقم 53 درصد برای کسانی که امسال اظهار کرده اند دین " بسیار با اهمیت" است، بطور نسبی رقم پایینی به شمار میرود اما مشابه آنچه که موسسه ی گالوپ در سال 1978 و 1987 میلادی اندازه گیری کرده است، میباشد.

سوال دیگری که در سلسله گزارشات گالوپ از سال 2008  موجود است این سوال است که آیا دین " در زندگی روزمره ی شما اهمیت دارد" یا خیر. 64 درصد کسانی که  در سال 2016 مصاحبه شدند ، اظهار کردند که دین مهم است که این رقم نسبت به سال 2008 دو درصد کاهش دارد.

4-آمریکایی ها همچنان اظهار میکنند که دین همچنان در حال از دست دادن تاثیر خود در جامعه ی آمریکا است:

آمریکایی ها همچنان این تصور را دارند که دین نسبت به گذشته تاثیرگزاری کمتری دارد. در این مساله و در سال 2016،  72 درصد بیان کردند که دین تاثیر خود در زندگی آمریکایی ها را از دست داده است.

میزان این تصور در طول هشت سال گذشته نسبتا ثابت بوده است. اما قبل از آن و در طول سالها این عدد نوسان داشته است. مثلا در سال 1957 و نیز کمی بعد از حوادث یازده سپتامبر، اکثریتی از آمریکایی ها معتقد بودند که دین تاثیر دین در زندگی آنها رو به افزایش است.

در تاریخ گالوپ قبل از سال 2009 تنها سالهای  1969 و 1970 میلادی بودند که بیش از 7 نفر در هر 10 نفر آمریکایی این تصور را داشتند که دین تاثیر خود ر ار از دست داده است.

نویسنده: Frank Newport

مترجم: هادی قربانیار

منبع: Gallup

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد» بلامانع است .

 


٠٩:٣٠ - يکشنبه ١٢ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٨٠٩٤٠    /    تعداد نمایش : ١٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657