چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


مقالات

سید یحیی موسوی - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
سیطره‌ی دراز آهنگ و فراخ‌دامن سکولاریسم به‌مثابه‌ی یکی از اندیشه‌های بنیادین مدرنیسم بر جهان، با تجربه‌های گوناگون و پیامدهایی که در تاریخ سیاسی و اجتماعی ملت‌ها از خود برجای گذارد، آنتی‌تز بنیادگرایی را نیز در درون خود پروراند. بنیادگرایی فرزند نامشروع سکولاریسم و نتیجه‌ی پیوند نامبارک دو ایده‌ی متضاد و پاشاندن بذر سکولاریسم در کشتزار مذهب مؤمنان است. ازاین‌رو، باید گفت که هم از منظر تئوریک و هم به لحاظ عملی، نطفه‌ی بنیادگرایی در دامن دولت‌های سکولار بسته شده است. پرسش جستار حاضر این است که اصطلاح نسبتاً مشهور «بنیادگرایی» به چه معناست و ویژگی‌ها و مصادیق آن کدام است. این نوشته در دو بخش مفهوم‌شناسی و ویژگی‌ها تقسیم شده است. در بخش نخست به مبحث مفهوم‌شناسی می‌پردازیم و در بخش دوم ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی بنیادگرایی را توضیح خواهیم داد.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
موسسه زبان و فرهنگ شناسی در نظر دارد همایش بین المللی با عنوان «همایش جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل» را در اسفندماه سال جاری برگزار نماید.

گزارش نشست گروه پژوهشی گفتگوی ادیان
به همت گروه گفتگوی ادیان مرکز پژوهشی مشهد، نشست تخصصی با عنوان «از دین تا ادیان؛ تبیین مفهوم دین جهانی» در تاریخ سوم آبان ماه در محل تالار محققان مرکز پژوهشی با حضور ارزشمند دکتر بشیر سعده؛ پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه استرلینگ برگزار گردید. در طی این نشست مقایسه تطبیقی میان مفهوم دین و Religion ارائه گردید.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروارید، پژوهشگر مرکز پژوهشی مشهد و استاد حوزه علمیه مشهد، در این نشست که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد مقدس برگزار شد، به بررسی اصول روان‌شناسی از منظر فقه اسلامی پرداخت. وی به موضوع تداعی آزاد و تقابل آن با فقه اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک عنصر محوری در روان‌کاوی تداعی آزاد است. تداعی آزاد به این معناست که کسی که مراجعه به روان‌کاو می‌کند و در جلسه روان‌کاوی هر آنچه از ذهن او می‌گذرد، بیان می‌کند. ...

دکتر سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، سید حسین همایون مصباح، امروز در نشست «تأثیر انسان¬گرایی نوین و سکولار بر سبک زندگی دینی» که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به مؤلفه‌های انسان‌گرایی نوین و تأثیر آن بر سبک زندگی دینی پرداخت. استاد الهیات جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است، گفت: پیشرفت جهان اسلام در گرو بازسازی سبک زندگی بر اساس آموزه‌های دین است. وی اظهار کرد: بدون تردید در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی به آن جهان مدرن می‌گویند و برخی از جهت فکری و فرهنگی به آن جهان پسا مدرن می‌گویند.

  چاپ        ارسال به دوست

هادی قربانیار - مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد

یافته های کلیدی دینی در آمریکا

دین بعنوان بخش جداناپذیر زندگی بیشتر آمریکایی ها باقی مانده است. اما تحقیقات مستمر موسسه ی گالوپ نشان می دهد که چگونه این مساله در طول زمان دست خوش تغییر شده است. یافته های زیر برخی نتایج مهم در باره ی دین در آمریکا هستند:

1-آمریکا همچنان ملتی با اکثریت مسیحی اگرچه کمتر نسبت به گذشته، باقی مانده است:

 74 درصد آمریکایی ها پیرو یکی از ادیان مسیحی و 5 درصد نیز دینی غیر مسیحی دارند. سایر جمعیت بزرگسالان آمریکا یعنی در حدود 21 درصد، یا اعلام کردند که هویت رسمی دینی ندارند و یا پاسخی نمی دهند.

هویت های دینی مردم آمریکا در سال 2016:

 

%

پروتستان ها و سایر مسیحیان

48.9

کاتولیک ها

23.0

مورمون ها

1.8

یهودیان

2.1

مسلمانان

0.8

سایر ادیان غیر مسیحی

2.5

بی دین ها/ملحدین/شکاکان

18.2

پاسخی داده نشد

2.6

تسلط مسیحیت در آمریکا مساله ی جدیدی نیست اما در طول زمان دچار تغییر شده است. آمریکا شاهد افزایش در تعداد کسانی که هیچ هویت دینی رسمی ندارند که گاهی "بی دین ها" خوانده میشوند، بوده است. همچنین این کشور شاهد کاهش نسبی در تعداد کسانی که دینی مسیحی دارند بوده است. از سال 2008 زمانیکه موسسه ی گالوپ کار بر روی مساله ی دین را در تحقیقات روزانه ی خود آغاز کرد، "بی دین ها" 6 درصد تعداشان افزایش پیدا کرده در حالیکه از آمار تعداد مسیحیان 6 درصد کاسته شده است. 5 درصدی که دینی غیر مسیحی دارند ثابت باقی مانده است. در اواخر دهه ی 1940 تا 1950 میلادی و نیز 1950 تا 1960، زمانی که موسسه ی گالوپ شروع به جمع آوری و بررسی هویت های دینی کرد، در هر 10 آمریکایی بزرگسال بیش از 9 نفر مسیحی شناخته شدند-پروتستان یا کاتولیک- و نیز اکثریت تعداد باقی مانده هم اظهار کردند که یهودی هستند.

2-روند جدایی از دین رسمی ادامه دارد:

مهمترین روندی که دینداری در آمریکا در دهه های اخیر شاهد آن بوده است، تغییری رو به رشد دین رسمی است. در حدود 1 نفر در هر 5 نفر از بزرگسالان آمریکا (21درصد) هویت دینی رسمی ندارند. این نشان دهنده ی یک تغییر بزرگ از اواخر بازه ی 1940-1950 و 1950-1960 میلادی است زمانی که تنها 2 تا 3 درصد از آمریکایی ها دین رسمی را اظهار نکردند. افزایش تعداد کسانی که مدعی هیچ نوع دین رسمی نبودند در اواخر بازه ی 1970-1980 میلادی شروع شده و در آستانه ی سال 1990 از مرز 10 درصد عبور کرد.

همچنین آمریکایی ها بسیار کمتر نسبت به گذشته در کلیسا، کنیسه یا مسجد عضویت دارند. در سال 1937 زمانی که موسسه ی گالوپ در مورد عضویت در کلیسا نظرسنجی کرد، 73 درصد اظهار کردند که آنها عضوی از یک کلیسا هستند. این رقم در بازه ی 1980-1990 میلادی  به بیش از 60 درصد کاهش پیدا کرده و همچنان سیری نزولی دارد. در سال 2015 هم این عدد به پایین ترین رقم خود یعنی 54 درصد رسید اما امسال کمی شاهد رشد بوده و به رقم 56 درصد رسیده است.

خود اظهاری ها مبنی بر حضور در کلیسا نیز کمتر از آنچه که در دهه های گذشته بوده است میباشد- اگر چه با در نظر گرفتن کاهش عضویت در کلیسا و افزایش درصد کسانی که هیچ هویت دینی ندارند، انتظار کاهش بیش از این هم میرفت.

یکی از سوالات مهم در نظرسنجی موسسه ی گالوپ سوال از میزان حضور در فعالیت ها و مراسم دینی است. سوال این است که" آیا در طول هفت روز گذشته در مسجد، کلیسا یا کنیسه حاضر شده اید؟". در سال 1939 میلادی زمانی که گالوپ اولین بار این سوال را پرسید، 41 درصد پاسخ مثبت دادند. این رقم در سال 1940 به 37 درصد کاهش پیدا کرده و مجددا در سال 1950 به 39 درصد رسید. این افزایش همچنان ادامه داشت تا اینکه به بیشترین میزان خود یعنی 49 درصد در بازه ی 1950-1960 میلادی رسید. سپس دهه ها میزان این حضور در رقم 40 درصد باقی ماند قبل از اینکه به 36 درصد در سه سال گذشته تنزل پیدا کند.

آیا شما در طول هفت روز گذشته در مسجد، کلیسا یا کنیسه حاضر شده اید؟

Description: Did you, yourself, happen to attend church, synagogue or mosque in the last seven days, or not? 

 

3-همچنان اکثریتی وجود دارند که معتقدند دین در زندگی آنها مهم است:

اکثریتی از آمریکایی ها (53 درصد) معتقدند که دین در زندگی ایشان "بسیار مهم" است. این عدد نسبت به سالهای اخیر کمی پایین تر است اما این روند در طول زمان شاهد کاهش کمتری نسبت به سایر شاخص های دینی مانند هویت دینی یا عضویت در کلیسا بوده است. در سال 1965، 70 درصد اظهار کردند که دین در زندگی ایشان " اهمیت بسیاری" دارد ، اما از آن زمان این رقم بین 52 تا 61 درصد بوده است. درصدی که گزارش داده اند که دین برایشان "بسیار با اهمیت" است، به پایین ترین درصد خود در بازه ی 1980-1990 میلادی نزدیک شد. رقم 53 درصد برای کسانی که امسال اظهار کرده اند دین " بسیار با اهمیت" است، بطور نسبی رقم پایینی به شمار میرود اما مشابه آنچه که موسسه ی گالوپ در سال 1978 و 1987 میلادی اندازه گیری کرده است، میباشد.

سوال دیگری که در سلسله گزارشات گالوپ از سال 2008  موجود است این سوال است که آیا دین " در زندگی روزمره ی شما اهمیت دارد" یا خیر. 64 درصد کسانی که  در سال 2016 مصاحبه شدند ، اظهار کردند که دین مهم است که این رقم نسبت به سال 2008 دو درصد کاهش دارد.

4-آمریکایی ها همچنان اظهار میکنند که دین همچنان در حال از دست دادن تاثیر خود در جامعه ی آمریکا است:

آمریکایی ها همچنان این تصور را دارند که دین نسبت به گذشته تاثیرگزاری کمتری دارد. در این مساله و در سال 2016،  72 درصد بیان کردند که دین تاثیر خود در زندگی آمریکایی ها را از دست داده است.

میزان این تصور در طول هشت سال گذشته نسبتا ثابت بوده است. اما قبل از آن و در طول سالها این عدد نوسان داشته است. مثلا در سال 1957 و نیز کمی بعد از حوادث یازده سپتامبر، اکثریتی از آمریکایی ها معتقد بودند که دین تاثیر دین در زندگی آنها رو به افزایش است.

در تاریخ گالوپ قبل از سال 2009 تنها سالهای  1969 و 1970 میلادی بودند که بیش از 7 نفر در هر 10 نفر آمریکایی این تصور را داشتند که دین تاثیر خود ر ار از دست داده است.

نویسنده: Frank Newport

مترجم: هادی قربانیار

منبع: Gallup

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد» بلامانع است .

 


٠٩:٣٠ - يکشنبه ١٢ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٨٠٩٤٠    /    تعداد نمایش : ١٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657