چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


مقالات

سید یحیی موسوی - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
سیطره‌ی دراز آهنگ و فراخ‌دامن سکولاریسم به‌مثابه‌ی یکی از اندیشه‌های بنیادین مدرنیسم بر جهان، با تجربه‌های گوناگون و پیامدهایی که در تاریخ سیاسی و اجتماعی ملت‌ها از خود برجای گذارد، آنتی‌تز بنیادگرایی را نیز در درون خود پروراند. بنیادگرایی فرزند نامشروع سکولاریسم و نتیجه‌ی پیوند نامبارک دو ایده‌ی متضاد و پاشاندن بذر سکولاریسم در کشتزار مذهب مؤمنان است. ازاین‌رو، باید گفت که هم از منظر تئوریک و هم به لحاظ عملی، نطفه‌ی بنیادگرایی در دامن دولت‌های سکولار بسته شده است. پرسش جستار حاضر این است که اصطلاح نسبتاً مشهور «بنیادگرایی» به چه معناست و ویژگی‌ها و مصادیق آن کدام است. این نوشته در دو بخش مفهوم‌شناسی و ویژگی‌ها تقسیم شده است. در بخش نخست به مبحث مفهوم‌شناسی می‌پردازیم و در بخش دوم ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی بنیادگرایی را توضیح خواهیم داد.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
موسسه زبان و فرهنگ شناسی در نظر دارد همایش بین المللی با عنوان «همایش جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل» را در اسفندماه سال جاری برگزار نماید.

گزارش نشست گروه پژوهشی گفتگوی ادیان
به همت گروه گفتگوی ادیان مرکز پژوهشی مشهد، نشست تخصصی با عنوان «از دین تا ادیان؛ تبیین مفهوم دین جهانی» در تاریخ سوم آبان ماه در محل تالار محققان مرکز پژوهشی با حضور ارزشمند دکتر بشیر سعده؛ پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه استرلینگ برگزار گردید. در طی این نشست مقایسه تطبیقی میان مفهوم دین و Religion ارائه گردید.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروارید، پژوهشگر مرکز پژوهشی مشهد و استاد حوزه علمیه مشهد، در این نشست که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد مقدس برگزار شد، به بررسی اصول روان‌شناسی از منظر فقه اسلامی پرداخت. وی به موضوع تداعی آزاد و تقابل آن با فقه اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک عنصر محوری در روان‌کاوی تداعی آزاد است. تداعی آزاد به این معناست که کسی که مراجعه به روان‌کاو می‌کند و در جلسه روان‌کاوی هر آنچه از ذهن او می‌گذرد، بیان می‌کند. ...

دکتر سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، سید حسین همایون مصباح، امروز در نشست «تأثیر انسان¬گرایی نوین و سکولار بر سبک زندگی دینی» که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به مؤلفه‌های انسان‌گرایی نوین و تأثیر آن بر سبک زندگی دینی پرداخت. استاد الهیات جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است، گفت: پیشرفت جهان اسلام در گرو بازسازی سبک زندگی بر اساس آموزه‌های دین است. وی اظهار کرد: بدون تردید در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی به آن جهان مدرن می‌گویند و برخی از جهت فکری و فرهنگی به آن جهان پسا مدرن می‌گویند.

  چاپ        ارسال به دوست

تفاهم نامه همکاری پژوهشی

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی جامعة المصطفی با مرکز اطلاع‌رسانی علوم و فن‌آوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC

با حضور معاون پژوهشی جامعة المصطفی العالمیة جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی عباسی و جناب آقای دکتر دهقانی رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فن‌آوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام،  وبه منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌های مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فن‌آوری (RICEST)و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)و بسترسازی برای حضور جامعة المصطفی العالمیة در رتبه‌بندی ISCو در راستای اهداف و مأموریت‌های جامعة المصطفی تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی المصطفی صلی الله علیه و آله با مرکز اطلاع رسانی علوم و فن‌آوری (RICEST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC  منعقد گردید.

به گزارش مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر عباسی  معاون پژوهشی المصطفی در خصوص این تفاهم‌نامه بیان نمود: با توجه به ویژگی‌های خاص این نهاد حوزوی و فعالیت‌های آن در داخل و خارج از کشور لازم است ملاحظات خاص این نهاد از جمله تطبیق شاخص­های رتبه‌بندی رعایت گردد.

آقای دکتر دهقانی رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فن‌آوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز در این باره می‌گوید: مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی در تمامی علوم از جمله حوزه علوم انسانی و اسلامی، فن‌آوری، پزشکی فعالیت دارد و تا کنون نیز موفق به ثبت بیش از 4 میلیون مدرک به زبان‌های انگلیسی، عربی و فارسی و به صورت الکترونیکی شده است.

موضوع تفاهم‌نامه

 ایجاد چارچوب همکاری مشترک میان دو مجموعه در خصوص منابع اطلاعاتی، ظرفیت‌ها و فرصت‌های پژوهشی، مطالعاتی و تخصّصی و همچنین بهره‌مندی متقابل، از توانایی‌ها و امکانات یکدیگر.

محورها و زمینه همکاری

نمایه‌سازی اطلاعات و آمار تولیدات پژوهشگران المصطفی در پایگاه‌های مرکز و ISC

کمک به تبیین و تحقق شاخص‌های رتبه‌بندی المصطفی و تعیین جایگاه المصطفی در بین دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی.

همکاری در جهت معرفی و ورود المصطفی به نظام‌های بین‌المللی رتبه بندی.

چاپ و انتشار نشریات معتبر علمی پژوهشی و علمی ترویجی المصطفی و درون‌داد و پردازش این مجلات در  (ISC)و ایران ژورنال ( نظام نمایه‌سازی مرکز منطقه‌ای ) بر اساس ضوابط.

همکاری و اجرای فعالیت‌های پژوهشی در قالب طرح‌های تحقیقاتی مشترک.

فراهم‌سازی و امکان استفاده از سامانه ثبت همایش‌های (ISC) و حمایت در برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها، دوره‌های دانش‌افزایی و سمینارهای ملی و بین‌المللی المصطفی.

مساعدت در چاپ و انتشار کتاب‌های علمی المصطفی و کتاب‌های همسو با اهداف سازمانی مرکز و پایگاه و توزیع این آثار جهت ترویج علم بر اساس ضوابط.

استفاده المصطفی از منابع و مدارک علمی الکترونیکی و چاپی موجود در مرکز بر اساس قراردادهای مربوط.

ایجاد دسترسی شعبه‌های المصطفی در سایر کشورها به منابع الکترونیکی موجود در مرکز بر اساس قراردادهای مربوط.

چاپ مجلات علمی المصطفی توسط مرکز بر اساس تفاهم‌نامه مربوط.

 

تهیه گزارش: سید محمود عربی


٠٧:٠٠ - شنبه ٢٥ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٨٢٢٦٨    /    تعداد نمایش : ١٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657