سه شنبه ٠٤ مهر ١٣٩٦


مقالات

پژوهش مدرسه عالی خواهران با همکاری مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
اداره پژوهش مدرسه عالی خواهران، نشست «آشنایی با مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد و فعالیت‌های این مرکز» را با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده؛ رئیس مرکز پژوهشی برگزار کرد. در این نشست که روز سه‌شنبه 31 شهریور 1396 برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده ابتدا ضمن گرامیداشت ایام محرم‌الحرام و ایام سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام، برای جمیع مسلمین طلب عنایت و معرفت داشت و در ادامه به تشریح کارها، دستاوردها و نحوه همکاری‌ها پرداخت.

سیدعلی واعظ زاده- مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
میل به پرش از ارتفاع، حرکت با سرعت زیاد، تماشای صحنه‌های دل‌خراش و ترسناک، خودآزاری و دیگرآزاری، انجام بازی‌های خشن در محیط واقعی و مجازی، تن دادن به چالش های خطرناک و در سطوح بالاتر هنجارشکنی‌های اجتماعی و ارتکاب جرائم، همگی نمودهایی از رفتارهایی است که غالباً هیجان‌های منفی در فرد ایجاد می‌کند. از گذشته تاکنون برخی افراد با پایه‌گذاری روش‌ها و شیوه‌های ایجاد هیجان منفی توانسته‌اند در عرصه اجتماع افراد به‌ویژه جوانان را دچار تنش‌های روانی کنند که تعدادی از آنها هنوز هم کمابیش بروز و ظهور دارند که در عصر حاضر با گسترش وسایل ارتباطی و رسانه‌های مجازی، با روش‌های جدید و استفاده از بسترهای نوپدید پا به عرصه گذاشته‌اند. در این یادداشت سعی می کنیم تا با رویکرد روانشناختی، نگاهی گذرا به جزئیات برخی بازی‌های هیجانی داشته باشیم و آثار منفی بلند مدت آنها را بررسی کنیم.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
مرکز پژوهشی جامعه المصطفی(ص)العالمیه مشهد مقدس به منظور حمایت از آثار و تحقیقات علمی طلاب محترم المصطفی، در نظر دارد یادداشت های پژوهشی ایشان را در سایت مرکز پژوهشی انتشار دهد. محققان و پژوهشگران ارجمند می توانند یادداشت های علمی خود(حداکثر هزار کلمه) را در چهار محور کلی: 1- منویات مقام معظم رهبری، ریاست مکرم المصطفی و مباحث راهبردی روز 2- مطالعات اسلامی و آینده پژوهی 3- گفتگوی ادیان( اسلام، مسیحیت، یهودیت و ...) 4- جریان شناسی فکری و معرفتی جهان اسلام به صورت حضوری یا از طریق کانال تلگرامی به جناب آقای واعظ زاده ارسال فرمایند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت شناختی ای است که اختلاف نظر دینی به وجود می آورد: آیا آگاه شدن از ماهیت و میزان اختلاف نظر دینی موجب می شود که اعتقاد قطعی به دیدگاه های دینی یا دیدگاه های صریحاً غیردینی برای ما نامعقول شود؟ در این نوشتار به دو دیدگاه مصالحه گری پرداخته می شود.

رضا اکبری - گفت‌و گوی ادیان
مناسک زیارت با هرچه فاصله گرفتن زمانی از تاریخ صدر اسلام به‌ویژه در جوامع معاصر از مبانی و اصول و اهداف خود نیز دور گردیده و همراه با دیگر پدیده¬ها، اندک‌اندک صورتی دنیایی (سکولار) به خود گرفته است. برای مثال تمایل به جنبه¬ی گردشگری و توریستی و کم¬رنگ شدن جنبه¬ی معنوی، زیارتی و قدسی آن را می‌توان از مصادیق بارز آن دانست. بر این اساس در نوشتار حاضر تلاش می‌شود به مشترکات و تمایزات این دو و اینکه چگونه این پدیده تغییر می‌یابد، تأمل شود.

  چاپ        ارسال به دوست

مترجم: سید محمود عربی

نفوذ عربستان در آسیای میانه و قفقاز ( پیشینه، ابعاد و پیامدها )

پیشینه ی حضور عربستان سعودی در منطقه ی آسیای میانه و قفقاز در دوران معاصر، به آخرين سال های حیات سیاسی اتحاد جماهیر شوروی و پی آمد های فروپاشی این قدرت بزرگ در شرق، و در پی آن استقلال جمهوری های جدا شده از آن باز می گردد.

شاید بتوان گفت حمله ارتش سرخ به افغانستان و اشغال این کشور توسط شوروی در سال های آغازین دهه ی هشتاد قرن بیستم،  نقطه عطف و سرآغاز حضور سعودی در جمهوری های آسیای میانه به شمار می رود.

عقب نشینی نیروهای شوروی از افغانستان  در اواخر دوران گورباچوف، فرصت جدیدی در روابط مسکو - ریاض ایجاد کرد. اما با توجه به اینکه این دوره با فروپاشی شوروی دوامی چندانی نیافت، تحولات و رویدادهای سیاسی و بین المللی  روند جدیدی به خود گرفت.

فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی وآغاز دوران جدید حضور عربستان در آسیای میانه و قفقاز

حضور عربستان سعودی در جمهوری های آسیای میانه و قفقاز مانند برخی کشورهای منطقه مثل ترکیه، از سرعت چندانی برخوردار نبود. بعد از اعلام استقلال این کشورها و برسمیت شناخته شدن آنها در سازمان ملل، سفارت این کشور در بیشتر جمهوری های آسیای میانه افتتاح شد.

 دلایل سیاسی، اقتصادی ، دینی، و فرهنگی تمایل فزاینده ی عربستان به منطقه ی آسیای میانه و قفقاز

 نگاه عربستان به جمهوری های آسیای میانه و قفقاز در درجه اول جنبه ی سیاسی وایدئولوژی بوده واولویت های این کشور در این زمینه، پیگیری و اجرای دو استراتژی اصلی است:

 نخست: ترویج و گسترش اندیشه ی انحرافی وهابی وسلفی در آسیای مرکزی و مناطق مسلمان نشین قفقاز.

دوم: جلوگیری از گفتمان و پیام انقلاب اسلامی ایران به عنوان پرچمدار تفسیر اصیل و راستین از اسلام ناب محمدی (ص).

استفاده از زمینه های موجود بین ملت های مسلمان در جمهوری های آسیای میانه و رسیدن به اهداف دینی  مذهبی، از تلاش های این کشور برای دستیابی به استراتژی اول خود،  بعد از حضور در منطقه به شمار می رود.

در واقع این زمینه ها از عوامل رشد نسبی سلفی و وهابیت در این منطقه به شمار می رود که در محورهای پیش رو مورد بررسی قرار می گیرد:

خلاء دینی موجود بین ملت های منطقه ی آسیای میانه و قفقاز

دین ستیزی در اتحاد جماهیر شوروی و تحمیل الحادیسم بر کشورهای مسلمان این منطقه، منجر به شکاف بین مردم پایبند به مبانی اسلامی، با اسلام و آموزه های اسلامی  و دوری آنها از آن تعالیم شد.

اما بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال این جمهوری ها، ملت های این کشورها، همان شیوه ی برگشت به هویت تاریخی و فرهنگی را در پیش گرفتند. در چنین فضایی، سعودی ها از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را برده و قرائتی جدید از اسلام بر پایه ی افکار واندیشه های وهابیت، برای مردم آن کشورها ارائه دادند.

با وجود چنین شرایطی که گروه های مسلمان منطقه نیازمند بازگشت به هویت اسلامی بودند، طبیعی بود که بعد از دیدن اسلام وهابی، به آموزهای اسلام وهابی تمایل پیدا کرده  به این گمان که این قرائت از دین اسلام، همان اسلام ناب و حقیقی است. بی آنکه بدانند که این اسلام، اسلام اصیل نبوده بلکه هدف از آن تامین منافع غربی، عربی و قومیتی است.

جایگزینی سکولاریسم با الحادیسم

عدم پذیرش اسلام به عنوان دین رسمی توسط دولت های جدید آسیای میانه؛ سبب شد، رهبران هر منطقه ای چشم خود را بر دیانت مردم بسته  و راه را برای سعودی ها جهت ارائه ی تفسیر غلط از اسلام به ملت های مسلمان آن کشورها هموار کنند.

در این بین، آنچه باعث پیچیدگی این موضوع شد، ندادن فرصت به گرایش های اسلامی محلی مبتنی بر هویت تاریخی و فرهنگی خود آن مناطق از طرف دولت های جدید بود.

به همین علت در دو دهه ی گذشته، شمار زیادی از علاقمندان به علوم اسلامی در جمهوری های آسیای میانه، جذب مراکز و مؤسسات دینی عربستان یا کشور های همسو با عربستان شده اند، وبعد از گذراندن دوران تحصیل به مناطق خود بازگشته و مبلغ باورها و عقاید وهابی شده اند.

زمینه های اقتصادی وتجاری نیر از دیگر ابزارهای تبلیغ و ترویج وهابیت توسط عربستان سعودی در جمهور های آسیای میانه به شمار می رود. فقر گسترده ی ملت های این مناطق ، باعث بدتر شدن اوضاع، و بهانه ای برای عربستان برای ترویج وهابیت شده است.

اهداف جمهوری های آسیای میانه و قفقاز از ایجاد و گسترش روابط با عربستان

نوعی رویکردسیاسی بین این جمهوری ها که به معنی تداوم حیات مستقل در کنار اهداف اقتصادی است، در روابط با عربستان وجود دارد. به گونه ای که برخی از جمهوری ها مانند قرقیزستان وتاجیکستان از زیرساخت های اقتصادی ضعیف برخوردار  بوده وعربستان سعودی شریک اقتصادی مناسبی برای آنها به شمار می رود. 

نگاه بازیگران منطقه ای وبین المللی به افزایش حضور عربستان سعودی در آسیای میانه و قفقاز

از نگاه غرب عربستان سعودی ، به عنوان عاملی بازدارنده در برابر روسیه و ایران، در منطقه ی آسیای میانه به شمار می رود. تقویت افراط گرایی دینی و گسترش وهابیت میان ملت های مسلمان در منطقه توسط عربستان سعودی، که در راستای برنامه های امریکا در منطقه است، محدودیت وتنگناهایی در مسیر فعالیت های جمهوری اسلامی ایران و روسیه به وجود آورده است.

ترکیه نیز در کنار عربستان، در تلاش است با هدایت غربی اروپایی وبلکه با دستور آنها، مهار وکنترل ایرا ن وروسیه را در منطقه بر عهده بگیرد.

در رابطه با چین نیز، آنچه می تواند عامل نگرانی برای مقامات این کشور باشد، افزایش افراط گرایی دینی با توجه به مزر بسیار گسترده ی چین با آسیای میانه و وجود ملیون ها مسلمان در برخی استان های این کشور مانند سینگ کیانگ؛ است و ابعاد تجاری و اقتصادی در درجه ی دوم قرار دارد.

چشم انداز روابط ریاض و آسیای مرکزی وقفقاز

امروزه، افراط گرایی دینی تهدید جدی آسیای میانه و قفقاز به شمار می رود. از آنجا که این جریان خطرناک، ارتباط روشنی با وهابیت عربستان دارد ، وضع محدودیت ومانیتورینگ های فوق العاده برای فعالیت های و برنامه های عربستان  از جانب این کشورها، طبیعی خواهد بود.

این نکته را نیز نباید از یاد برد که در حال حاضر ، هزاران تروریست از جمهوری های آسیای میانه ، جمهوری آذربایجان، و جمهوری های خودمختار شمال قفقاز ؛ در سوریه و عراق تحت ر هبری داعش و دیگر سازمان های تروریستی مسلح مشغول جنگ بوده و در صورت لزوم به کشورهای خود باز گشته و دامنه ی جغرافیایی این بحران را در منطقه، گسترش خواهند داد.

 

منبع: صحیفه الوقت

مترجم: سید محمود عربی

 

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد » بلامانع است .


١٢:٣٥ - دوشنبه ٤ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٨٢٥٨٠    /    تعداد نمایش : ١٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657