چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


مقالات

سید یحیی موسوی - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
سیطره‌ی دراز آهنگ و فراخ‌دامن سکولاریسم به‌مثابه‌ی یکی از اندیشه‌های بنیادین مدرنیسم بر جهان، با تجربه‌های گوناگون و پیامدهایی که در تاریخ سیاسی و اجتماعی ملت‌ها از خود برجای گذارد، آنتی‌تز بنیادگرایی را نیز در درون خود پروراند. بنیادگرایی فرزند نامشروع سکولاریسم و نتیجه‌ی پیوند نامبارک دو ایده‌ی متضاد و پاشاندن بذر سکولاریسم در کشتزار مذهب مؤمنان است. ازاین‌رو، باید گفت که هم از منظر تئوریک و هم به لحاظ عملی، نطفه‌ی بنیادگرایی در دامن دولت‌های سکولار بسته شده است. پرسش جستار حاضر این است که اصطلاح نسبتاً مشهور «بنیادگرایی» به چه معناست و ویژگی‌ها و مصادیق آن کدام است. این نوشته در دو بخش مفهوم‌شناسی و ویژگی‌ها تقسیم شده است. در بخش نخست به مبحث مفهوم‌شناسی می‌پردازیم و در بخش دوم ویژگی‌ها و مؤلفه‌های اساسی بنیادگرایی را توضیح خواهیم داد.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
موسسه زبان و فرهنگ شناسی در نظر دارد همایش بین المللی با عنوان «همایش جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل» را در اسفندماه سال جاری برگزار نماید.

گزارش نشست گروه پژوهشی گفتگوی ادیان
به همت گروه گفتگوی ادیان مرکز پژوهشی مشهد، نشست تخصصی با عنوان «از دین تا ادیان؛ تبیین مفهوم دین جهانی» در تاریخ سوم آبان ماه در محل تالار محققان مرکز پژوهشی با حضور ارزشمند دکتر بشیر سعده؛ پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه استرلینگ برگزار گردید. در طی این نشست مقایسه تطبیقی میان مفهوم دین و Religion ارائه گردید.

حجت الاسلام احمد مروارید - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروارید، پژوهشگر مرکز پژوهشی مشهد و استاد حوزه علمیه مشهد، در این نشست که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد مقدس برگزار شد، به بررسی اصول روان‌شناسی از منظر فقه اسلامی پرداخت. وی به موضوع تداعی آزاد و تقابل آن با فقه اسلامی اشاره و اظهار کرد: یک عنصر محوری در روان‌کاوی تداعی آزاد است. تداعی آزاد به این معناست که کسی که مراجعه به روان‌کاو می‌کند و در جلسه روان‌کاوی هر آنچه از ذهن او می‌گذرد، بیان می‌کند. ...

دکتر سید حسین همایون مصباح - مطالعات اسلامی و آینده پژوهی
به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، سید حسین همایون مصباح، امروز در نشست «تأثیر انسان¬گرایی نوین و سکولار بر سبک زندگی دینی» که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به مؤلفه‌های انسان‌گرایی نوین و تأثیر آن بر سبک زندگی دینی پرداخت. استاد الهیات جامعه المصطفی مشهد با اشاره به اینکه سبک زندگی، بنیاد کلیدی تمدن اسلامی است، گفت: پیشرفت جهان اسلام در گرو بازسازی سبک زندگی بر اساس آموزه‌های دین است. وی اظهار کرد: بدون تردید در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی به آن جهان مدرن می‌گویند و برخی از جهت فکری و فرهنگی به آن جهان پسا مدرن می‌گویند.

  چاپ        ارسال به دوست

مترجم: هادی قربانیار

نگاهی به قانون منع ورود مسلمانان به آمریکا

برای بسیاری از انسان های خردمند دشوار نیست تا غیر انسانی، افراطی، و شرم آور بودن قانون منع ورود مسلمانان به آمریکا را درک کنند. کشورهایی مانند عربستان سعودی که حامی تروریست هستند، در این لیست قرار نگرفته اند چرا که رژیم حاکم بر آنها جزء متحدان اصلی آمریکا محسوب میشود.اما در مقابل کشورهایی که در لیست قرار گرفتند، حامی تروریست نیستند.

نکته ی دیگر نقش محوری آمریکا در مشکلات و بحران هایی است که بسیاری از این مهاجران از آنها فراری اند. واقعیت این است که قانون ترامپ نشان دهنده ی سیاست مستمر آمریکا است: اوباما نیز برای این هفت کشور قانون محدودیت ویزا را امضاء کرده بود و عربستان هم مدت ها قبل از ترامپ، از حمایت آمریکا برخوردار بوده است.

جدای از حمایت آمریکا از بدترین رژیم ها در جهان، آنچه که شکل دهنده ی اصلی این رویکرد ترامپ میباشد، تجاوز دولت آمریکا است: پنج کشور از این کشورها توسط دولت اوباما بمباران شدند، در حالیکه دو کشور دیگر ( ایران و سودان) تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفتند. لذا ترامپ دستور ممنوعیت ورود اتباع کشورهایی را صادر کرد که دولت آمریکا-چه جمهوری خواهان و چه دموکرات ها- نفش کلیدی در بی ثباتی و نابودی آنها ایفا کرده اند.

ضروری است که با افراط گرایی خاص ترامپ مقابله شود، اما باید قبول کرد که بخش قابل توجهی از این رویکرد ریشه در تحولات فرهنگی و سیاسی که قبل از او رخ داده اند، دارد. داستان فاجعه بار مهاجرت چیز جدیدی نیست.

دلیل اینکه ترامپ به آسانی در حوزه ی احساسات ضد مسلمانان وارد میشود این است که این احساسات به مدت 16 سال بعنوان سوخت اصلی جنگ علیه تروریسم حرکت بکار میرفته است. دولت میتواند از مساله ی بمباران و اشغال کشور این گروه های مردمی، تنها بوسیله ی اهریمن جلوه دادن و انسان زدایی از ایشان بصورت مستمر و  حفظ احساس ترس از ایشان، فرار کند. این دقیقا همان کاری است که آمریکا در دولت قبلی انجام میداده است. ترامپ تجسّم منطقی انواعی از گرایشات است که ما به آنها اجازه ی رشد و نموّ داده ایم: جنگ بی پایان،ریاست جمهوری که در عمل قادر به انجام هر کاری است، قدرت جنگ بدون محدودیت شامل جاسوسی، شکنجه و... و اهریمن سازی پایدار مسلمانان بعنوان دیگران خشن و ترسناک.

علی رغم اتفاقات گذشته، جای انکار نیست که ترامپ آمریکا را به جایگاهی تاریک و شوم هدایت میکند که حتی فراتر از آن اقداماتی است که در گذشته انجام شده است. این کاملا بدیهی است که مهاجران از ویرانی هایی که خود دولت آمریکا به ایجاد آنها کمک کرده است فرار میکنند.

بهرحال یکی از خطرات مهم این گونه گرایشات تأثیر آن بر میزان عملکرد گروه هایی طرفدارحقوق مسلمانان در آمریکا است، میباشد.

غالبا اینگونه است که افراط گراها در هر دو طرف نزاع، اقدام به استفاده از رویکرد طرف مقابل، ذهنیت و استراتژی های وی میکنند. این همان کاری است که امروزه ضد مسلمانان در آمریکا انجام میدهند با اتخاذ تفکراتی مشابه داعش: اینکه جامعه ی غرب و مسلمانان ذاتا در تضاد با یکدیگر بوده و ناسازگارند.

در نهایت باید گفت که احتمالا سیاست هایی وجود دارند که میتوانند بدتر هم باشند. خطر کنونی این است که قانون منع ورود اتباع این کشورها به آمریکا، صرفا گام اول برای مسیری فاجعه بار بوده ولی آخرین نیست. به همین دلیل است که محکومیت این قانون و مبارزه با آن، ضروری به نظر میرسد.

نویسنده: Glenn Greenwald

مترجم: هادی قربانیار

منبع:THE INTERCEPT

 

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد » بلامانع است.


١٥:٠٠ - سه شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٨٢٨٦٨    /    تعداد نمایش : ٢١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657