سه شنبه ٠٤ مهر ١٣٩٦


مقالات

پژوهش مدرسه عالی خواهران با همکاری مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
اداره پژوهش مدرسه عالی خواهران، نشست «آشنایی با مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد و فعالیت‌های این مرکز» را با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده؛ رئیس مرکز پژوهشی برگزار کرد. در این نشست که روز سه‌شنبه 31 شهریور 1396 برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عصارزاده ابتدا ضمن گرامیداشت ایام محرم‌الحرام و ایام سوگواری سیدالشهدا علیه‌السلام، برای جمیع مسلمین طلب عنایت و معرفت داشت و در ادامه به تشریح کارها، دستاوردها و نحوه همکاری‌ها پرداخت.

سیدعلی واعظ زاده- مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد
میل به پرش از ارتفاع، حرکت با سرعت زیاد، تماشای صحنه‌های دل‌خراش و ترسناک، خودآزاری و دیگرآزاری، انجام بازی‌های خشن در محیط واقعی و مجازی، تن دادن به چالش های خطرناک و در سطوح بالاتر هنجارشکنی‌های اجتماعی و ارتکاب جرائم، همگی نمودهایی از رفتارهایی است که غالباً هیجان‌های منفی در فرد ایجاد می‌کند. از گذشته تاکنون برخی افراد با پایه‌گذاری روش‌ها و شیوه‌های ایجاد هیجان منفی توانسته‌اند در عرصه اجتماع افراد به‌ویژه جوانان را دچار تنش‌های روانی کنند که تعدادی از آنها هنوز هم کمابیش بروز و ظهور دارند که در عصر حاضر با گسترش وسایل ارتباطی و رسانه‌های مجازی، با روش‌های جدید و استفاده از بسترهای نوپدید پا به عرصه گذاشته‌اند. در این یادداشت سعی می کنیم تا با رویکرد روانشناختی، نگاهی گذرا به جزئیات برخی بازی‌های هیجانی داشته باشیم و آثار منفی بلند مدت آنها را بررسی کنیم.

مرکز پژوهشی مجتمع آموزش عالی مشهد مقدس
مرکز پژوهشی جامعه المصطفی(ص)العالمیه مشهد مقدس به منظور حمایت از آثار و تحقیقات علمی طلاب محترم المصطفی، در نظر دارد یادداشت های پژوهشی ایشان را در سایت مرکز پژوهشی انتشار دهد. محققان و پژوهشگران ارجمند می توانند یادداشت های علمی خود(حداکثر هزار کلمه) را در چهار محور کلی: 1- منویات مقام معظم رهبری، ریاست مکرم المصطفی و مباحث راهبردی روز 2- مطالعات اسلامی و آینده پژوهی 3- گفتگوی ادیان( اسلام، مسیحیت، یهودیت و ...) 4- جریان شناسی فکری و معرفتی جهان اسلام به صورت حضوری یا از طریق کانال تلگرامی به جناب آقای واعظ زاده ارسال فرمایند.

روح الله موحدی - گفت و گوی ادیان
تمرکز این نوشتار بر چالش معرفت شناختی ای است که اختلاف نظر دینی به وجود می آورد: آیا آگاه شدن از ماهیت و میزان اختلاف نظر دینی موجب می شود که اعتقاد قطعی به دیدگاه های دینی یا دیدگاه های صریحاً غیردینی برای ما نامعقول شود؟ در این نوشتار به دو دیدگاه مصالحه گری پرداخته می شود.

رضا اکبری - گفت‌و گوی ادیان
مناسک زیارت با هرچه فاصله گرفتن زمانی از تاریخ صدر اسلام به‌ویژه در جوامع معاصر از مبانی و اصول و اهداف خود نیز دور گردیده و همراه با دیگر پدیده¬ها، اندک‌اندک صورتی دنیایی (سکولار) به خود گرفته است. برای مثال تمایل به جنبه¬ی گردشگری و توریستی و کم¬رنگ شدن جنبه¬ی معنوی، زیارتی و قدسی آن را می‌توان از مصادیق بارز آن دانست. بر این اساس در نوشتار حاضر تلاش می‌شود به مشترکات و تمایزات این دو و اینکه چگونه این پدیده تغییر می‌یابد، تأمل شود.

  چاپ        ارسال به دوست

مترجم: هادی قربانیار

نگاهی به قانون منع ورود مسلمانان به آمریکا

برای بسیاری از انسان های خردمند دشوار نیست تا غیر انسانی، افراطی، و شرم آور بودن قانون منع ورود مسلمانان به آمریکا را درک کنند. کشورهایی مانند عربستان سعودی که حامی تروریست هستند، در این لیست قرار نگرفته اند چرا که رژیم حاکم بر آنها جزء متحدان اصلی آمریکا محسوب میشود.اما در مقابل کشورهایی که در لیست قرار گرفتند، حامی تروریست نیستند.

نکته ی دیگر نقش محوری آمریکا در مشکلات و بحران هایی است که بسیاری از این مهاجران از آنها فراری اند. واقعیت این است که قانون ترامپ نشان دهنده ی سیاست مستمر آمریکا است: اوباما نیز برای این هفت کشور قانون محدودیت ویزا را امضاء کرده بود و عربستان هم مدت ها قبل از ترامپ، از حمایت آمریکا برخوردار بوده است.

جدای از حمایت آمریکا از بدترین رژیم ها در جهان، آنچه که شکل دهنده ی اصلی این رویکرد ترامپ میباشد، تجاوز دولت آمریکا است: پنج کشور از این کشورها توسط دولت اوباما بمباران شدند، در حالیکه دو کشور دیگر ( ایران و سودان) تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفتند. لذا ترامپ دستور ممنوعیت ورود اتباع کشورهایی را صادر کرد که دولت آمریکا-چه جمهوری خواهان و چه دموکرات ها- نفش کلیدی در بی ثباتی و نابودی آنها ایفا کرده اند.

ضروری است که با افراط گرایی خاص ترامپ مقابله شود، اما باید قبول کرد که بخش قابل توجهی از این رویکرد ریشه در تحولات فرهنگی و سیاسی که قبل از او رخ داده اند، دارد. داستان فاجعه بار مهاجرت چیز جدیدی نیست.

دلیل اینکه ترامپ به آسانی در حوزه ی احساسات ضد مسلمانان وارد میشود این است که این احساسات به مدت 16 سال بعنوان سوخت اصلی جنگ علیه تروریسم حرکت بکار میرفته است. دولت میتواند از مساله ی بمباران و اشغال کشور این گروه های مردمی، تنها بوسیله ی اهریمن جلوه دادن و انسان زدایی از ایشان بصورت مستمر و  حفظ احساس ترس از ایشان، فرار کند. این دقیقا همان کاری است که آمریکا در دولت قبلی انجام میداده است. ترامپ تجسّم منطقی انواعی از گرایشات است که ما به آنها اجازه ی رشد و نموّ داده ایم: جنگ بی پایان،ریاست جمهوری که در عمل قادر به انجام هر کاری است، قدرت جنگ بدون محدودیت شامل جاسوسی، شکنجه و... و اهریمن سازی پایدار مسلمانان بعنوان دیگران خشن و ترسناک.

علی رغم اتفاقات گذشته، جای انکار نیست که ترامپ آمریکا را به جایگاهی تاریک و شوم هدایت میکند که حتی فراتر از آن اقداماتی است که در گذشته انجام شده است. این کاملا بدیهی است که مهاجران از ویرانی هایی که خود دولت آمریکا به ایجاد آنها کمک کرده است فرار میکنند.

بهرحال یکی از خطرات مهم این گونه گرایشات تأثیر آن بر میزان عملکرد گروه هایی طرفدارحقوق مسلمانان در آمریکا است، میباشد.

غالبا اینگونه است که افراط گراها در هر دو طرف نزاع، اقدام به استفاده از رویکرد طرف مقابل، ذهنیت و استراتژی های وی میکنند. این همان کاری است که امروزه ضد مسلمانان در آمریکا انجام میدهند با اتخاذ تفکراتی مشابه داعش: اینکه جامعه ی غرب و مسلمانان ذاتا در تضاد با یکدیگر بوده و ناسازگارند.

در نهایت باید گفت که احتمالا سیاست هایی وجود دارند که میتوانند بدتر هم باشند. خطر کنونی این است که قانون منع ورود اتباع این کشورها به آمریکا، صرفا گام اول برای مسیری فاجعه بار بوده ولی آخرین نیست. به همین دلیل است که محکومیت این قانون و مبارزه با آن، ضروری به نظر میرسد.

نویسنده: Glenn Greenwald

مترجم: هادی قربانیار

منبع:THE INTERCEPT

 

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد » بلامانع است.


١٥:٠٠ - سه شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٨٢٨٦٨    /    تعداد نمایش : ١٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کانال ارتباطی

کانال تلگرام مرکز پژوهشي جامعه المصطفي

نشر کتب

تازه های نشر المصطفی

پیوندها

اوقات شرعیآمار بازدید

 بازدید این صفحه : 7570
 بازدید امروز : 88
 کل بازدید : 44364
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7657