کارگاه تخصصی پایه‌گذاری آینده‌پژوهی نخبگانی در عرصه دین و بین‌الملل- مدل رضوی

به همت گروه پژوهشی آینده پژوهی فکری و فرهنگی جهان؛ پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام، کارگاه تخصصی «پایه‌گذاری آینده‌پژوهی در عرصه دین و بین‌الملل» با حضور ارزشمند جناب آقای متولیان؛ رئیس امور نخبگان المصطفی و کارشناس حوزه آینده‌پژوهی با حضور پر شور اساتید و پژوهشگران در تالار محققان این پژوهشکده برگزار شد.

کارگاه تخصصی «پایه‌گذاری آینده‌پژوهی نخبگانی در عرصه دین و بین‌الملل- مدل رضوی»
 

در آغاز نشست، پس از تلاوت قرآن کریم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر رقوی؛ رئیس پژوهشکده بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام با عرض خیرمقدم به میهمانان، اساتید و حاضران، به معرفی کوتاهی از فعالیت‌های علمی و اجرایی کارشناس محترم نشست پرداخته و توضیحاتی را درباره اهمیت موضوع آینده‌پژوهی به حاضران ارائه کردند.

 

در ادامه جناب آقای متولیان، با ارائه بیوگرافی مختصری از سوابق علمی و اجرایی خویش، به تبیین روش و اهداف کارگاه پرداختند. رئیس اداره نخبگان المصطفی با تأکید بر این نکته که در بحث آینده‌پژوهی قرار نیست وضعیت اقتصادی دنیا یا سیاسی دنیا را آینده‌پژوهی کنیم، بلکه می‌خواهیم همین کار آخوندی خودمان را آینده‌پژوهی کنیم، به ارائه برخی از مهم‌ترین اصطلاحات آینده‌پژوهی، به تعریف هریک پرداخته و تفاوت‌های آینده‌پژوهی با آینده‌شناسی و آینده‌نگاری را تبیین نمود.

 

ایشان در ادامه با خاطرنشان ساختن ضرورت توجه به شبکه دیده‌بانی، یکی از معضلات امروز فعالیت‌های طلبگی را نادیده انگاشتن این مهم، دانستند که در نقطه مقابل، رقبایی همچون شاهدان یهوه و بهائیت به شبکه دیده‌بانی و آینده‌پژوهی مبتنی بر معنویت، تأکید دوچندانی دارند و از آن به‌عنوان نقاط قوت خود بهره می‌برند.

کارشناس حوزه دین و آینده‌پژوهی در ادامه تفاوت‌های زیر را میان هر یک از اصطلاحات آینده‌شناسی، آینده‌پژوهی، آینده‌نگاری و برشمردند:

همچنین ایشان با ارائه توضیحات درباره چند مدل رایج در آینده‌پژوهی به‌صورت بارش فکری و کارگاهی، مدل آینده‌پژوهی نخبگانی رضوی را پایه‌گذاری نمودند.

 

از نگاه وی فرایند تحقق آینده‌پژوهی با مدل رضوی منوط به طی کردن مراحل زیر می‌باشد:

 

درنهایت کارگاه با پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان و ارائه گواهی دوره پایان یافت. 

 

 

 

 

نقل مطالب با ذکر منبع و عنوان « پژوهشکده بین المللی امام رضا علیه السلام- مشهد مقدس» بلامانع است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 خرداد 1398 12:07
  • اندازه قلم