گزارش وبینار آینده تحولات فرهنگی سیاسی منطقه با تأکید بر سناریو معامله قرن

 گزارش خبری وبینار علمی

"آینده تحولات فرهنگی سیاسی منطقه با تأکید بر معامله قرن"

 

به همت پژوهشکده بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام در نمایندگی خراسان، نشست تخصصی با موضوع «آینده تحولات فرهنگی سیاسی منطقه با تأکید بر سناریو معامله قرن» در تاریخ پنج‌شنبه 15 مهر 1399 به‌صورت حضوری و آنلاین برگزار شد. در این نشست که با استقبال چشمگیر طلاب و پژوهشگران مواجه شد، جناب آقای دکتر سیدهادی سیدافقهی، استاد دانشگاه و تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل حضور یافتند.

خیرمقدم و بیان ضرورت نشست توسط مدیر گروه

در چندماهه اخیر جهان اسلام شاهد وقایع مهم و بسی دردناک بوده است. توهین به قرآن کریم در کشورهای سوئد و دانمارک و هتاکی به پیامبر گرامی اسلام (ص) در نشریه سخیف شارلی هبدو فرانسه و در پی آن حمایت نابخردانه رئیس‌جمهور فرانسه از این اقدامات موهن، قلب میلیاردها انسان مسلمان و آزاداندیش را به جریحه‌دار ساخت. جریان‌ها و نهادهای اسلامی در قبال این رفتار گستاخانه موضع‌گیری‌های خاص خود را داشتند. اما در این میان مقام معظم رهبری با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم ساختن عاملان این وقایع، این اقدام موهن را حرکتی منسجم و حساب‌شده برای انحراف افکار عمومی در خصوص پیاده کردن معامله قرن و عادی‌سازی پنهان و پیدای روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی دانستند که نباید اهمیت خود را نزد جوامع اسلامی از دست بدهد.

دومینوی عادی‌سازی روابط کشورهای خودباخته عربی که علاوه بر خیانت به آرمان فلسطین و آزادی قدس، بخشی کوچکی از پازل کلان پروژه صهیونیستی و ضد اسلامی معامله قرن است که آثار شوم مطمئناً به‌زودی دامن‌گیر خودشان شده و نابودی این کشورها را به دنبال خواهد داشت. این سناریوی شوم و پلید استکبار جهانی با طرح گام‌به‌گام اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی، امروز آشکارا وارد میدان می‌شود تا با استفاده از ساده‌اندیشی و نمایاندن دشمن واقعی به‌عنوان دوست، مسلمانان را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد.

گروه آینده‌پژوهی فکری و فرهنگی پژوهشکده بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام، بر همین مبنا اقدام به برگزاری این وبینار علمی نمود تا با تحلیل روند وقایع اخیر، علاوه بر بصیرت افزایی و موضع‌گیری عالمانه در قبال آنها، ایده‌های پژوهشی و مطالعاتی در اختیار پژوهشگران خود قرار دهد.

محورهای پیشنهادی این گفتگوی علمی که در آن از نظرات جناب آقای دکتر سید افقهی بهره خواهیم برد، عبارت‌اند از:

 • رابطه هتاکی و توهین به مقدسات اسلام با کلان پروژه‌های ضد دینی
 • واکاوی سناریوی معامله قرن و دومینوی عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی
 • بررسی پیامدهای فرهنگی، اقتصادی و سیاسی معامله قرن در کشورهای منطقه
 • نقش و رسالت نخبگان در بصیرت افزایی جامعه اسلامی نسبت به کلان پروژه‌های ضد دینی

بیانات جناب آقای دکتر سید افقهی

ناب آقای دکتر سید افقهی؛ تحلیل‌گر ارشد مسائل منطقه و بین‌الملل ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نشست علمی با این موضوع، به تبیین محورهای پیشنهادی پرداختند. 

1- پیشینه و عوامل هتاکی و توهین به مقدسات اسلام و پیامبر گرامی اسلام

ایشان درباره محور اول چنین بیان داشتند:

با توجه به مقارنت ایام با ولادت پیامبر گرامی اسلام باید بگوییم که توهین به مقدسات ادیان و پیامبران الهی و به‌ویژه پیامبر گرامی اسلام مسبوق به سابقه است. پس از رنسانس که مسئله جدایی دین از سیاست مطرح شد، جریانی از گستاخی نسبت به مقدسات ادیان ازجمله پیامبران الهی رخ داده است که نسبت‌های ناروا به پیامبران، کشیدن تصاویر و نقاشی‌های ناپسند و حتی ساختن مجسمه‌های زشت و زننده از این جمله بودند.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی که تأثیرات عمده‌ای در تقویت جریان‌های دینی و نقطه عطفی در تاریخ سیاسی جهان اسلام است، جهان سکولار غرب حساس‌تر شد و  توهین و هتاکی نسبت به مقدسات  و به‌ویژه پیامبر گرامی اسلام شدت بیشتری یافت.

یکی از موارد مهم، نگارش کتاب آیات شیطانی توسط سلمان رشدی است که در آن نسبت‌های کذب به پیامبر گرامی اسلام  وارد شد. در مقابل، امام خمینی بلافاصله ضمن محکوم ساختن این واقعه دردناک، نویسنده آن را قاطعانه محکوم به ارتداد کردند که با حمایت جهان اسلام همراه شد و او را تا آخر عمرش در حصار محافظان امنیتی و ترس و انزوا قرار داد.

مورد دیگر از سوی پاپ بندیکت شانزدهم صورت گرفت که وی در یک سخنرانی علت خشونت‌های گروه‌های تندرو و مسلح را به آموزه‌های پیامبر گرامی اسلام نسبت داد! در این قضیه نیز مجامع علمی و فرهنگی جهان اسلام از الازهر مصر و حوزات علمیه نجف اشرف و قم یکپارچه این سخنان را محکوم ساختند و با نقدهای علمی خود او را به پوزش و عذرخواهی وادار ساختند.

بعد از اینها اگرچه مواردی در توهین به کتاب خدا در کشورهای هلند،سوئد و دانمارک رخ داد، اما وقیحانه‌ترین آنها در فرانسه و توسط نشریه فکاهی شارلی هبدو صورت گرفت. این نشریه با چاپ کاریکاتورهایی پیامبر گرامی اسلام او را شخصی عیاش، تندرو و خشن و ... معرفی می‌کرد. در این مورد نیز کشورهای اسلامی اعم از فرهیختگان و توده مسلمانان به میدان آمده و محکوم ساختند.

دکتر سید افقهی پس از ذکر موارد فوق افزود:

در واقع یک جریان ضد دینی وجود دارد که هر از چند گاهی توهین و هتاکی را در دستور کار خود قرار می‌دهد. هر جا که جهان اسلام به‌صورت محکم، سریع، قاطع و یکپارچه به میدان آمدند، این جریان عقب‌نشینی کرد؛ اما هر جا که جهان اسلام و مسلمانان  سست، کند و ضعیف به میدان مقابله برخاستند، این جریان گستاخ‌تر شد. در همین قضایای اخیر فرانسه  وقتی با پاسخ ضعیف و همراه با مماشات سران کشورهای اسلامی مواجه شد، مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به خود جرئت داد تا به بهانه آزادی بیان از آن دفاع کند. اما همان‌گونه که گفته شد رهبر معظم انقلاب  اسلامی در پاسخی کوبنده و محکم قشر جوان فرانسه را مخاطب  قرار داد که از رئیس‌جمهور خود بپرسند که:

 • چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و آن را آزادی بیان می‌شمارد؟
 • آیا معنی آزادی بیان این است: دشنام و اهانت، آن‌هم به چهره‌های درخشان و مقدس؟
 • آیا این کار احمقانه، توهین به شعور ملتی نیست که او را به ریاست خود انتخاب کرده است؟
 • چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ و اگر کسی چیزی دراین‌باره نوشت باید به زندان برود، اما اهانت به پیامبر آزاد است؟

علت اینکه رهبری این قشر جامعه را مخاطب قرار داد این است که قشر جوان، قشر نخبه و پویا، خلاق و کنجکاو  هر جامعه است که انگیزه زیادی برای کشف حقیقت دارد. نتیجه این پیام را در فضای مجازی دیدیم که موجی از محکومیت‌ها  در فضای مجازی به راه افتاد. گرچه به دنبال آن متأسفانه فیس‌بوک و توییتر حساب بسیاری از جوانان را بست؛ اما سبب شد که بسیاری از دانشمندان، متفکران و حتی سیاست‌مداران غرب مانند آنگلا مرکل از موضع مکرون حمایت نکردند. عجیب آنکه  مرتجعین عرب مانند «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات و محمد بن زاید آل نهیان  ولیعهد ابوظبی از مواضع ضد اسلامی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه  حمایت کرده و  به‌صراحت گفتند که از موضع آزادی بیان آقای مکرون حمایت می‌کنند و کالای فرانسوی را تحریم نکردند.

وی علت توهین و هتاکی به پیامبر گرامی اسلام را شخصیت علمی و اخلاقی ویژه پیامبر اسلام و حقانیت آموزه‌های ایشان دانستند که به‌زودی  جهان را فرا خواهد گرفت. 

2- واکاوی سناریوی معامله قرن و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

تحلیلگر ارشد مسائل منطقه در محور دوم گفتگو به  تبیین معامله قرن و  ارتباط آن با توهین به مقدسات پرداخت:

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روح جدیدی از ظلم‌ستیزی و مقاومت در برابر طاغوت‌ها در جوانان مسلمان دمیده شد و مبارزاتی علیه ظلم و استکبار شروع شد. دشمن به این فکر افتاد که به هر شکلی نور مقاومت را خاموش کنند که یکی از این برنامه همین معامله قرن است که به پیشنهاد رئیس‌جمهور بازاری آمریکا نام معامله بر آن گذاشته شد. هدف معامله قرن تضعیف محور مقاومت و تقویت اسرائیل است  که در آن حتی به پیمان اسلو هم پایبند نشدند.

جرد کوشنر نقش اصلی را در طراحی این معامله داشته و ارتجاع عرب به سرکردگی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن زاید آل نهیان امارات متحده عربی و «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات از حامیان اصلی طرح معامله قرن هستند که گام‌های عملی را با تزویر، وعده‌های پوچ و پول‌های هنگفت در جهت عادی‌سازی روابط با اسرائیل برداشتند.

 معامله قرن دارای دو بخش است که تحت عنوان «چارچوب اقتصادی» و «چارچوب سیاسی» ارائه شده است. در بخش اقتصادی معامله قرن ترامپ هزینه‌های اجرای این طرح را بین کشورهایی که از پیش با آمریکا ائتلاف تشکیل داده بودند تقسیم کرد. بخش سیاسی معامله قرن نیز در تاریخ 28ژانویه 2020 توسط دونالد ترامپ رونمایی شد. درنتیجه اجرای این دو بخش پیامدهای زیر را شاهد خواهیم بود:

 • دولت قوم یهود در فلسطین تاریخی به وجود خواهد آمد و دولت فلسطینی بدون آنکه جایگاهش مشخص باشد آن را به رسمیت خواهد شناخت.
 • قدس پایتخت دولت یهودی خواهد بود و فلسطینیان حومه قدس با نام «ابودیس » را به‌عنوان پایتخت در اختیار خواهند داشت.
 • دولت فلسطینی به وجود نمی‌آید بلکه مقدمات ایجاد یک دولت بدون ارتش در بخش‌هایی از کرانه باختری که کمتر از 40 درصد آن است طی مذاکراتی بلندمدت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 • آوارگان فلسطینی دیگر حق بازگشت به فلسطین را نخواهند داشت. به کشورهای حاشیه فلسطین مبالغی پرداخت می‌شود تا آوارگان فلسطینی را در کشورهای خود حفظ کنند.
 • مقاومت تحت عنوان تروریسم قرار می‌گیرد و حق مقاومت مسلحانه از فلسطینیان گرفته می‌شود و نوار غزه باید از سلاح مقاومت خالی شود. این منطقه در وضعیت کنونی منطقه منزوی و بدون ارتباط با جهان خارج خواهد بود.
 • کشورهای عرب منطقه ضمن به رسمیت شناختن دولت قوم یهود با این رژیم روابط رسمی برقرار خواهند کرد.


 در همین راستا سریال ها و فیلم‌هایی در کشورهای عربی علیه اسرائیل نوشته شد که در آن از رژیم صهیونیزم اسرائیل حمایت شده و فلسطینیان محکوم شده است مانند سریال هارون.  برخی از نویسندگان خودفروخته عرب نیز در همین راستا قلم زدند. به‌عنوان‌مثال یکی از این نویسندگان  در حمایت از اسرائیل نوشته که واژه اسرائیل در قرآن آمده است ولی فلسطین یک‌بار هم در قرآن نیامده است. نویسنده دیگری نوشته که ما دست نتانیاهو را می‌بوسیم که فلسطینی‌ها را از بین ببرد. 

3- نقش و رسالت نخبگان در بصیرت افزایی جامعه اسلامی نسبت به کلان پروژه‌های ضد دینی

سید افقهی در ادامه به رسالت سنگین طلاب و دانش‌پژوهان المصطفی اشاره کرد و گفت:

طلاب و دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی العالمیه رسالت مهم و سنگینی را بر عهده دارند چراکه هرکدام حامل پیام اسلام و مقاومت هستند. اولاً، طلاب جامعه المصطفی در هر جا که باشند باید با همدیگر هماهنگ باشند و ارتباط داشته باشند. شبکه‌های نخبگانی درونی ایجاد کنند و تلاش کنند اصولی، تشکیلاتی و گروهی کار کنند.فردی کار نکنند. هرکدام یک مرکز علمی داشته باشید سعی کنند با مذاهب و فرقه‌های دیگر که همسو با ما هستند تعامل داشته باشند .جهان اسلام ظرفیت‌های فراوانی در مقابله با جریان توهین به مقدسات اسلام دارد. بخشی از ظرفیت جهان اسلام در محکوم‌سازی را دیدیم این تنها بخش کوچکی از جهان اسلام است که ظرفیت‌های فراوان و بی‌نظیر دیگری هم دارد.

ثانیاً، طلاب باید به‌روز باشند. حوادث  را دنبال کنند و در جریان باشند که چه توطئه‌ای علیه اسلام و مقاومت وجود دارد و بررسی کنند که چگونه با این‌گونه جریانات مقابله کنند.

ایشان در پایان نشست با معرفی دو کتاب علمی برای مطالعه توسط پژوهشگران المصطفی، موضوعات پژوهشی نیز مطرح فرمودند:

دوستان محترم دو کتاب را حتماً مطالعه کنند: یکی جنگ تمدن‌ها اثر ساموئل هانتینگتون و دیگری کتاب پایان تاریخ اثر فرانسیس فوکویاما که به مسائل مهمی از بنیان‌های فکری غرب و نگاه آنان به تمدن اسلامی می‌پردازد. همچنین برای پژوهشگران که به دنبال ایده‌های پژوهشی هستند، دو موضوع برای پژوهش را پیشنهاد می‌کنم:

1-  موضوع «افول آمریکا» به‌عنوان دشمن اصلی بشریت که از ابعاد مختلف قابل‌بررسی است.

2- موضوع بررسی تجربیات است که کجاها شکست خورده‌ایم و ببینیم علل شکست چه بوده است.

 

"والسلام علیکم و رحمت‌الله برکاته"

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 آبان 1399 14:20
 • اندازه قلم